אחרי שרשת פריימרק הודיעה לפני כמה ימים כי תוותר על מענק של 30 מיליון פאונד שמציעה ממשלת בריטניה, גם אתר האופנה הבריטי אסוס הודיע כי יחזיר את המענקים שקיבל מהממשלה הבריטית. זאת לאחר שהמכירות עלו בתקופת הסגר.
החברה דיווחה על עלייה של 10% במכירות בארבעת החודשים עד ה-30 ביוני ל-1 מיליארד פאונד. העלייה נבעה ממכירות מחוץ לבריטניה, בעוד שבבריטניה נרשמה ירידה של 1%. בעקבות זאת הודיעה החברה כי תחזיר את הכסף שקיבלה במסגרת מענקי הממשלה לסיוע לחברות במהלך הקורונה. "זו הייתה תקושה קשה לעסקים, אבל נשארנו ממוקדים ועשינו את הדבר הנכון עבור האנשים שלנו", הודיע המנכ"ל ניק בייטון. במסגרת המענקים, שילמה הממשלה הבריטית 80% משכר העובדים עד לגובה של 2,500 פאונד בחודש.
2 צפייה בגלריה
אסוס
אסוס
אסוס
(צילום: שאטר סטוק)

כאמור, חברת הביגוד והאביזרים פריימרק הודיעה לאחרונה שתוותר על סיוע שמציעה לה הממשלה עבור עובדים שהוחזרו מחל"ת.
שר האוצר הבריטי רישי סונאק הודיע בשבוע שעבר שכל העסקים בממלכה יקבלו 1,000 פאונד עבור כל עובד שיחזירו מחל"ת. פריימרק רשמה כ-30 אלף עובדים בתוכנית שימור העובדים של הממשלה, אך אמרה שכבר החזירה אותם לעבודה ולא תבקש עבורם את הכספים.
"החברה מסירה את עובדיה מתכניות התמיכה בתעסוקה של בריטניה ושל האיחוד האירופי, למרות שהן עולות בקנה אחד עם הפתיחה המחודשת של רוב החנויות שלנו", אמר דובר של בעלי פריימרק – Associated British Foods. "החברה שלנו מאמינה שלא תצטרך לבקש את התשלום בתנאים הקיימים". סונאק, שהציג את מענק שימור העובדים בעדכון הכלכלי שמסר בשבוע שעבר, אמר: "אחד הדברים החשובים ביותר שביכולתנו לעשות כדי למנוע אבטלה הוא להחזיר כמה שיותר אנשים מחל"ת חזרה לעבודתם".
2 צפייה בגלריה
סניף של רשת פריימרק
סניף של רשת פריימרק
סניף של רשת פריימרק
(צילום: Shutterstock)
על פי המתווה חברות בבריטניה יכולות לקבל מהממשלה 1,000 פאונד לכל עובד שחוזר לעבודה למשך שלושה חודשים לפחות, לאחר שתוכנית תשלומי השכר של הממשלה תסתיים באוקטובר. נכון להיום ישנם 9.4 מיליון בריטים הזכאים לתוכנית השכר בחל"ת של הממשלה, ואם כולם יחזרו לעבודה הדבר עשוי לעלות לציבור הבריטי יותר מתשעה מיליארד פאונד. מנהיג הלייבור סיר קאייר סטרמר ביקר את התוכנית על כך שאינה שמה לה למטרה את החברות שהכי זקוקות לה.
סטרמר אמר שהממשלה עושה נכון בכיוון שהיא פועלת, אך הוסיף: "החשש שלנו הוא שהפעולה שננקטה אינה ממוקדת במקומות הנכונים, כך שמענק שימור העובדים ניתן לכל המגזרים, כאשר ברבים מהם העובדים היו מוחזרים לעבודה בכל מקרה. לעומתם יש רבים שבאמת נמצאים בסיכון לאבד את עבודתם, ולכן היה צריך למקד את התכנית במקומות שבאמת זקוקים לה".