חברת שטראוס הודיעה לבית המשפט כי שינתה את הסימון בחזית המוצר הפופולרי לילדים, "גמדים" כך שעכשיו כתוב בו בחזית כי בכל גביע יש כפית וחצי סוכר (כפית אחת מהחלב ומרכיביו וחצי כפית שמקורה בפרי ובסוכר לבן). לפני השינוי, היה כתוב בחזית המוצר כי בכול גביע יש חצי כפית סוכר לבן בלבד.
הודעת שטראוס הוגשה לאחרונה לבית משפט כתשובה לבקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך 45 מיליון שקל שהוגשה כנגדה בספטמבר 2020.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
2 צפייה בגלריה
תווית "גמדים"
תווית "גמדים"
תווית "גמדים" הקודמת - חצי כפית סוכר
(מתוך כתב התשובה ששטראוס הגישה לביהמ"ש)
2 צפייה בגלריה
תווית "גמדים"
תווית "גמדים"
תווית "גמדים" החדשה - 1.5 כפיות סוכר
(מתוך כתב התשובה ששטראוס הגישה לביהמ"ש)
במסגרת הבקשה שהוגשה באמצעות עורכי הדין פנחס מיכאל אור, מורן שרביט מינס ואביעד אופיר, נכתב כי "לצרכי קידום מכירות של המוצרים והצגתם בעיני הצרכנים כמוצרים בריאותיים ודלי סוכר, שטראוס בחרה להטעות את ציבור הצרכנים כאשר היא מפרסמת על עטיפת המוצרים השונים מסדרת גמדים בצורה בולטת כיתוב מטעה כאילו המוצר מכיל חצי כפית סוכר בלבד, בזמן שהמוצר מכיל בפועל כמות סוכר הגדולה פי שלושה (!) - 1.5 כפיות סוכר" (נציין שיתרת הסוכר מגיעה מלקטוז, סוכר החלב - ל.ד.).
בתגובה שהגישה שטראוס ומפורסמת עתה לראשונה, טענה באמצעות עוה"ד חיים פרוכטר כי שטראוס שינתה את הסימון בחזית המוצר ובכך בקשת האישור מיצתה את עצמה. "הקביעה שבמוצרי גמדים יש חצי כפית סוכר לבן היא אמת. המסקנה של המבקשים המבוססת על מניפולציה, לפיה מעצם הצגת כמות הסוכר הלבן בחזית האריזה ניתן להסיק שזוהי הכמות של כלל הסוכרים במוצר, היא מסקנה שאין לה יסוד.
"למרות כל זאת, מאחר וייתכן שקיימים צרכנים, מעטים ככל שיהיו, העלולים לטעות, על רקע ציון כלל הסוכרים במוצר בטבלת הערכים התזונתיים לעומת כמות הסוכר הלבן המוסף המצוין בחזית האריזה, ולמרות שהטעות אינה תוצאה של הטעיה מצידה של שטראוס, החליטה החברה לשנות את חזית האריזה, ולציין עליה את הכמות הכוללת של הסוכרים בסדרת מוצרי גמדים. קרי: הן הסוכרים המצויים באופן טבעי בגבינה, בפרי ובירק, והן הסוכר הלבן המוסף במונחים של כפיות. בד בבד שינתה שטראוס את הכיתוב גם בכול הפרסומים שלה", נכתב בתגובה של שטראוס.
שטראוס טוענת בתשובתה כי תהליך החלפת האריזות החל בחודש מרץ 2020, כלומר, עוד לפני שהוגשה הבקשה לאישור ייצוגית. מנגד, במסגרת הבקשה לייצוגית שהוגשה בספטמבר 2020 נטען כי באוגוסט 2020 השיבה שטראוס למכתב הפניה המוקדמת של המבקשים כי בקשתם לתיקון ההתוויה על האריזה נידחת. כלומר, המבקשים יש להעריך יטענו כי השינוי בחזית האריזה נובע מהגשת בקשתם.
משטראוס נמסר בתגובה: "בשנת 2018 בוצע שינוי במתכון של מוצרי גמדים, תוך שימוש ברכיבים מוכרים לצרכן מהמטבח הביתי. לצד שינוי זה, החלה שטראוס להציג את הרכיבים גם בצורה של מתכון בחזית האריזות. כך בהתאמה לשפת המתכונים - הרכיבים צוינו באופן מוכר ונגיש לצרכן, על ידי שימוש במונחים של כפות וכפיות ולא ביחידות משקל. המילים 'חצי כפית סוכר לבן' הופיעו כחלק מהמתכון.
"כחלק מהשינוי, שטראוס הפחיתה באופן משמעותי את כמות הסוכר הלבן במוצרי 'גמדים' ב-56%! לפני השינוי וגם לאחריו, הגבינה היתה ונותרה הרכיב העיקרי במוצר. בשנת 2019, על רקע 'תקנות לייצמן', שעמדו להיכנס לתוקף החל מתחילת 2020, נדרשה שטראוס לסמן בטבלת הערכים התזונתיים את כמות כלל הסוכרים במוצר, כלומר, סוכרים שמקורם בחלב ובפרי וגם סוכר לבן מוסף, במונחים של 'כפיות הסוכר' לצורך המחשה בלבד, כנדרש בתקנות וכך עשתה".