מחירי הנדל"ן במנהטן טיפסו ברבעון השני של השנה לשיא, לאחר שהקונים חזרו לעיר והעלו את הביקוש לדירות הגדולות והיקרות ביותר. כך לפי דיווח באתר CNBC המתבסס על דו"ח שפרסמו חברות הנדל"ן דאגלס אלימן ומילר סמואל.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
לפי הדו"ח, המחיר החציוני לדירה במנהטן טיפס ל-999 אלף דולר ברבעון השני, המחיר הגבוה ביותר אי פעם. מחיר המכירה הממוצע עלה ב-12% ברבעון ל-1.9 מיליון דולר.
2 צפייה בגלריה
סנטרל פארק סאות' 220, מנהטן, ניו יורק
סנטרל פארק סאות' 220, מנהטן, ניו יורק
טירוף הנדל"ן במנהטן: מחירי הדירות בשיא, זינוק ברכישת פנטהאוזים
(צילום: Vornado)
הזינוק במחירים בשילוב עם התכווצות המלאי מצביעים על כך שההתאוששות בנדל"ן של מנהטן ממשיכה לצבור תאוצה, בעיקר מכיוון שיותר משפחות מעוניינות להשתדרג לדירות גדולות יותר והקונים מנצלים את שיעורי הריבית הנמוכים. "זה סימן לטירוף ולאינטנסיביות של השוק", הגיב ג'ונתן מילר, מנכ"ל חברת שמאות הנדל"ן מילר סמואל. "ההתאוששות מהירה יותר מכפי שהעריכו בתחילה".
במהלך הרבעון השני בוצעו 3,417 מכירות, זינוק של 150% לעומת שנה קודם לכן, אז רבים מתושב ניו יורק העדיפו לעזוב בשל הקורונה וההגבלות שהוטלו ומנעו הצגת דירות למכירה. עם זאת, הקצב הנוכחי נחשב מהיר גם ביחס לרמות שנרשמו לפני פרוץ המגפה. הוא נחשב לרבעון החזק ביותר מאז 2007, כך לפי מילר סמואל.
מסע הקניות הזה הוביל לכך שיש פחות דירות המוצעות למכירה. מלאי הדירות נפל ב-27% לעומת שנה קודם לכן, כך שמלאי הבתים למכירה שעומד על 6.9 חודשים נמוך מהממוצע ההיסטורי של סביבות 8 או 9 חודשים.
2 צפייה בגלריה
כיכר יוניון ניו יורק
כיכר יוניון ניו יורק
הקונים חזרו לעיר והעלו את הביקוש לדירות הגדולות והיקרות ביותר
(צילום: shutterstock)
הצמיחה החדה ביותר נרשמה בקצה העליון של השוק. לפי הנתונים שאספו בחברת המחקר קורקורן, נמכרו מעל 220 פנטהאוזים במנהטן מאז תחילת השנה, המספר הגבוה ביותר עד כה. מדובר בעלייה של 35% לעומת 164 חוזים למכירת פנטהאוזים בתקופה המקבילה ב-2019, לפני פרוץ המגפה.
"העיר ממשיכה להיפתח מחדש, ופנטהאוזים התגלו כנוסחה המושלמת בין מרחב בפנים וחלל פרטי בחוץ, זאת בנוסף למאפייני היוקרה שאפשר למצוא רק בבניין דירות עם שירות מלא", הגיבה פמלה ליבמן, נשיאת ומנכ"לית קורקורן. "מבחינת העשירים, הרעיון של הפיכת הבית לאחוזה בשמיים מעולם לא היה מפתה יותר".
בהתאם, המחיר החציוני של דירות 4 ו-5 חדרים זינקו בשיעור דו-ספרתי ברבעון השני לעומת הרבעון הראשון. עם זאת, המלאי של דירות יוקרה נותר גבוה, ועומד על 13 חודשים, כך לפי מילר סמואל. אולם, ההערכה היא שהמספר הממשי גבוה יותר, שכן בבניינים חדשים עוד לא התחילו לשווק את הדירות הריקות מחשש להציף את השוק.