תזכורת: מצוקת העסקים הקטנים
(צילום: חגי דקל, אורי דוידוביץ)

החשב הכללי רוני חזקיהו הודיע היום (ב') כי יאפשר לחברות כרטיסי האשראי להצטרף לקרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים (עם מחזור פעילות של עד 400 מיליון שקל). דבר זה אמור לאפשר הגדלת היצע האשראי לעסקים. תנאי ההלוואה דרך חברות כרטיסי האשראי יהיו זהים לתנאים הקיימים כיום בקרן.
עם זאת, אתמול נחשף בכלכליסט כי הבנקים מתריעים על כך שהם צפויים למצות את הקרן שעומדת על 8 מיליארד שקל וכי יש צורך להגדיל אותה במיליארדים רבים כדי לעמוד בביקושים. לפי משרד האוצר החשב הכללי נערך בצעדים להגדלת הקרן על מנת לעמוד בביקושים הגבוהים להלוואות מצד העסקים במדינה.
2 צפייה בגלריה
כרטיסי אשראי
כרטיסי אשראי
כרטיסי אשראי
(צילום: shutterstock)
לפי החשב הכללי, חברות כרטיסי האשראי הצפויות להצטרף בשלב זה לקרן ולהתחיל את פעילותן ממחר הן מקס, איט פיננסים וכאל כרטיסי אשראי לישראל.
2 צפייה בגלריה
רוני חזקיהו, החשב הכללי
רוני חזקיהו, החשב הכללי
רוני חזקיהו, החשב הכללי
לפי נתוני משרד האוצר, מתחילת פעילותה של הקרן ועד היום הוגשו לקרן כ-47 אלף בקשות בסכום כולל של כ-31 מיליארד שקל. אולם עד כה טופלו רק 14.5 אלף בקשות ומתוכן אושרו 11.2 אלף בקשות בסכום של 4.5 מיליארד שקל. ההלוואות במסגרת הקרן זוכות לערבות של 85% מהמדינה כאשר גובה הריבית הוא 1.5%+פריים, והריבית בשנה הראשונה על חשבון האוצר. גובה ההלוואה יכול להגיע עד ל-16% או 20 מיליון שקל, כשהדיפולט של הקרן - המקסימום אותו המדינה תשלם לבנקים במקרה של אי עמידה חריגה בהלוואות עומד על 15%.