ביהמ"ש המחוזי בת"א מינה היום (ראשון) נאמן לחברת "בצהרי היום", המפעילה 43 צהרונים בת"א עם כ-1,267 ילדים. השופטת נועה גרוסמן מינתה לתפקיד הנאמן הזמני את עו"ד מנחם מושקוביץ. השופטת קבעה כי "בהינתן כי 1.5.24 הוא תאריך לפתיחת הצהרונים, מצופה כי הנאמן יתחיל בפעילות מיידית, אפילו תוך כדי פגרת הפסח". כמו כן קבעה השופטת דיון ב-6 במאי.
חברת "בצהרי היום" פנתה ביום חמישי האחרון לבית המשפט המחוזי בתל אביב בבקשה למנות לה נאמן זמני באופן דחוף ולהוציא צו פתיחת הליכים לחברה. זאת, לאחר שנקלעה לקשיים וחובות של כ-1.1 מיליון שקל. החברה ציינה באמצעות עוה"ד משה תורג'מן ודניאל בניטה כי אין בידי החברה לשלם את משכורות 141 עובדיה עבור חודש אפריל 2024 אשר מוערכים בסך של כ-600 אלף שקל, וכי אין בידי החברה לעמוד בהתחייבויותיה כלפי ספקיה השונים עבור חודש אפריל 2024, המוערכות בסך של כ-300 אלף שקל. עוד ציינה החברה בבקשה כי יש למצוא פתרון חלופי ל-1,267 ילדים הרשומים ל-43 הצהרונים שהחברה מפעילה כיום.
1 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
חברת "בצהרי היום" היא חברה פרטית המפעילה צהרונים וקייטנות קיץ בגני ילדים ברחבי העיר תל אביב מזה למעלה מ-20 שנה. נטען בבקשה כי "במהלך שנים אלה הוכרה החברה כמי שמפעילה צהרונים המשלבים תכנים איכותיים ביותר תוך דאגה בלתי מתפשרת לילדים הרשומים לצהרונים המופעלים על ידי החברה. תחילה, הופעלו הצהרונים באמצעות עמותות אולם בשנת 2009 הוחלט לאגד את הצהרונים תחת חברה אחת. החברה, במתכונתה הנוכחית, פעילה משנת 2009, בעלת מוניטין מצוין ולא אחת קיבלה שבחים ופרסים על פועלה בתחום החינוך הן מלקוחותיה, הורי הילדים והן מעיריית תל אביב".
מה המשמעות של הורדת דירוג האשראי של שראל?

עוד נטען כי עד חודש מרץ 2024 הפעילה החברה כ-60 צהרונים בעיר תל אביב והעסיקה כ-200 עובדים בהעסקה ישירה, בעיקר אנשי חינוך וצוות אשר פועלים בצהרונים. לאחר מהלך ניסיון התייעלות שעשתה החברה היא מפעילה החברה כיום 43 צהרונים באמצעות 141 עובדיה. בשנתיים האחרונות עומד מחזור המכירות השנתי של החברה על ממוצע של כ-18 מיליון שקל לשנה.
מהבקשה עולה כי פעילות החברה מתבססת כיום על הפעלת 43 צהרונים עבור ילדי גן בלבד ברחבי העיר תל אביב יפו המצויים בגני ילדים (ללא הסעות) החל מהשעה 13:45 ועד השעה 16:30, כאשר לשנת הלימודים הנוכחית נרשמו כ-1,600 ילדים והחל מחודש מרץ 2024 לאחר צעדי ההתייעלות רשומים 1,267 ילדים.
החברה טוענת כי לאור השינוי הדרמטי שהיה במדד המחירים לצרכן בשנים האחרונות ואשר הביא לגל התייקרויות בישראל ובכלל זה שכר העבודה והעלייה במחירי המזון, נאלצה החברה להעלות משכורות לעובדיה (כ-200 עובדים בתקופה הנתונה) ולשלם סכומים גבוהים יותר עבור רכישת מזון יומיומי ל-1,267 הילדים הרשומים לצהרונים שהיא מפעילה. "שינויים אלה הביאו למצב בו החברה החל משנת 2021 מפסידה בכל שנה באופן קבוע סכומים ניכרים עד שלבסוף לא נותרה בידה כל אפשרות מלבד לפנות לבית משפט זה למתן סעד של צו פתיחת הליכים ומינוי נאמן זמני לחברה".
עיריית תל אביב שלחה היום הודעה להורי הילדים בצהרונים, וטענה שהופתעה מפניית החברה לביהמ"ש: "הורים יקרים, הופתענו, כמותכם, לקבל באמצעי התקשורת את הודעת חברת "בצהרי היום" לבית משפט על פירוק החברה. זאת, למרות שעמדנו בקשר עם החברה וסייענו לעומדים בראשה", נכתב בפנייה להורים.
"עיריית תל אביב יפו וחברת 'יובל חינוך' תמשכנה לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותן לשמירה על השגרה החשובה עבור הילדים והילדות בעיר. חשוב לנו שתדעו שהצוותים שלנו פועלים גם במהלך החג לקידום מענים ופתרונות בכדיי ששגרת הלימודים במסגרות הצהריים תימשך גם בשובנו מחופשת חג הפסח. נמשיך ונעדכן אתכם, ההורים".