בשיתוף חברת נמלי ישראל
על רקע העובדה ש-99% מהיקף הסחר הישראלי משונע דרך נמלי הים לישראל, אין ספק כי מערכת נמלים מודרנית היא מרכיב חיוני לצמיחה כלכלית ולרווחת הציבור. על רקע השגשוג של עולם ה-e-commerce והתאוצה שהקורונה נתנה להזמנת מוצרים מחו"ל, שרשרת לוגיסטית יעילה ומהירה מנמלי הים עומדת לשחק תפקיד משמעותי יותר ויותר בכלכלה הישראלית בעשור הקרוב.
פארק נמלי ישראל חיפה
(צילום: חברת נמלי ישראל)


כבר היום, נמלי הים של אשדוד וחיפה מהווים עוגן כלכלי ותעסוקתי חשוב בערים שבהן הם פועלים. על פי הערכה של חברת נמלי ישראל, המבוססת על מחקר כלכלי ממאי 2020, התרומה לעיר אשדוד מפעילות הנמל והפעילות הנלווית אליו עומדת על כ-1.8 מיליארד שקלים בשנה, המהווה 5.8% מהתוצר הכולל של העיר. תרומת הנמל והפעילות הנלווית אליו לעיר חיפה היא כ-1.5 מיליארד שקלים בשנה, המהווה 3.1% מהתוצר של העיר. בהיבט התעסוקתי, התרומה של הנמל עומדת על כ-5,800 אלפי משרות (כ-4.2% מהתעסוקה בעיר).
אך הנמל אינו עומד לבדו, אלא מהווה חוליה מרכזית בשרשרת אספקה, הכוללת פעילות לוגיסטית משלימה בעורף הנמלים כמו שינוע וטיפול במטענים ובסחורות, התאמתם לצרכי הלקוח והפצתם.
3 צפייה בגלריה
 הדמיה של הפארק הלוגיסטי בחיפה
 הדמיה של הפארק הלוגיסטי בחיפה
הדמיה של הפארק הלוגיסטי בחיפה
(הדמיה: סטודיו אול אין)
לכן, אחד מהמרכיבים החשובים בהצלחה של נמל ובתרומה שלו למשק בכלל ולאזור בפרט הוא פארק לוגיסטי מתקדם הפועל בסמיכות לנמלים ומציע גישה ישירה, נוחה ותשתיות חדשות לחברות המייצאות את התוצרת הישראלית לעולם ולאלה המביאות סחורות לישראל. פארק לוגיסטי חזק הוא תנאי חשוב וקריטי ליעילות הנמל וכל שרשרת האספקה. פארקים לוגיסטיים מודרניים הם חלק מהתנאים ההכרחיים לקיום יעיל של השרשרת הלוגיסטית והרחבת הפעילות העסקית במשק כולו.
תפקידה של חברת נמלי ישראל הוא להעמיד לשימוש חברות הנמל, התאגידים והגורמים השונים, את התשתית הדרושה לפעילות הנמלית, בין היתר באמצעות הכשרת שטחים לפעילות לוגיסטית בעורף הנמלים. לצד זאת מקדמת חברת נמלי ישראל בימים אלה פרויקטי תשתית תחבורה הן במפרץ חיפה והן בסמוך לנמל אשדוד הכוללים הקמת מערכת כבישים, מחלפים, גשרים ומסילת רכבת. פרויקטים אלה יתרמו גם הם ליצירת שרשרת אספקה רציפה מהנמל ועד לבית הלקוח.

הפארק הלוגיסטי באשדוד תורם כבר עשור לפיתוח העיר

חברת נמלי ישראל מפעילה מספר מתחמים לוגיסטיים במיקומים אסטרטגיים בעיר הנמל אשדוד ומקדמת הכשרה של מגרשים נוספים בתחום הנמלים.
3 צפייה בגלריה
פארק נמלי ישראל באשדוד
פארק נמלי ישראל באשדוד
פארק נמלי ישראל באשדוד
(צילום: רענן כהן)
פארק נמלי ישראל באשדוד הוא המתחם הלוגיסטי הגדול בעיר והראשון שהקימה החברה לפני כעשור וממוקם בצמוד לנמל אשדוד ונמל הדרום ובסמיכות לצירי תחבורה מרכזיים. כיום מאכלסים את המתחם מרכזים לוגיסטיים של חברות מהגדולות במשק.
בעזרת הפעילות של הפארק הלוגיסטי, מעגלי ההשפעה של הנמל הולכים וגדלים, מה שיוצר תרומה משמעותית ליצירת מקורות תעסוקה ולשיפור הכלכלה האזורית.
3 צפייה בגלריה
(צילום: רענן כהן)

פארק מטרופוליני בצמוד לנמלים בחיפה - פיתוח בר קיימא של תעסוקה, פנאי ונופש לאזור כולו

בספטמבר 2021 נחנך בחיפה נמל המפרץ, אחד מהפרויקטים הגדולים בתולדות ישראל, אשר נבנה על פי סטנדרטים בינלאומיים, לרבות טכנולוגיות סביבתיות.
הפארק הלוגיסטי המתקדם המתוכנן לקום בצמוד לנמלים בחיפה, הוא פארק ראשון מסוגו באזור, המתוכנן על בסיס עקרונות פיתוח בר קיימא. הפארק המטרופוליני צפוי להשתרע על שטח של 300 דונם לצד המרכזים הלוגיסטיים. הפארק יכלול חניות ושבילי אופניים לנגישות נוחה. הפארק מתוכנן בקפידה על פי הנחיות נופיות וסביבתיות לממשקים עם השטחים הפתוחים ובתי הגידול האקולוגיים הסמוכים, בפארק מורד נחל הקישון. התוכנית כוללת שימור של עצים רבים בשתי חורשות אקליפטוסים המצויות בין פארק מורד נחל הקישון לשטחי הפארק הלוגיסטי.
הפארק יוקם בשטחי חברת נמלי ישראל וצפוי להציע שטחים אטרקטיביים להתמקמות שחקנים מרכזיים בכלכלת סחר החוץ של ישראל. חברות העוסקות בייבוא, ייצוא, הפצה, לוגיסטיקה ואחסנה צפויות להתמקם בפארק העתידי של נמלי ישראל בחיפה, ולהקים בו בסיס לוגיסטי ועסקי. אין ספק שהתוכנית להקמת הפארק היא צעד חשוב ומשמעותי בצמיחת מטרופולין חיפה, חיזוק הכלכלה המקומית והלאומית, שיפור התעסוקה, חיזוק חברתי, כלכלי וסביבתי של הקהילה המקומית.
דרך השקת הנמלים החדשים באשדוד ובחיפה, לצד הקמת פארקים לוגיסטיים מתקדמים בצמוד לנמלים, חברת נמלי ישראל ממשיכה לבנות תשתיות לצמיחה ולהרחבת שערי הסחר של המשק הישראלי.
מנכ"ל חברת נמלי ישראל, יצחק בלומנטל, אמר: "הפארק הלוגיסטי שיוקם הוא פארק לוגיסטי מתקדם בסטנדרטים סביבתיים מהגבוהים ביותר. הקמתו בסמוך לנמלי הים בחיפה חיונית לייעול סחר החוץ של ישראל, להבטחת שיפור השירות ולצמצום הובלת המטענים מהנמל בכבישים. חברת נמלי ישראל מקדמת את הפרויקט במקביל לתכנון פארק ירוק לטובת התושבים מתוך ראיה לאומית לטובת העיר חיפה והמטרופולין הצפוני, תוך יצירת איזון ושמירה על עקרון הקיימות של סביבה, חברה וכלכלה. הפארק ייתן מענה ליבואנים ולחברות הגדולות במשק, יספק מקומות עבודה לתושבי האזור ויביא לשגשוג בעיר חיפה ובאזור כולו".
בשיתוף חברת נמלי ישראל