התפטרות במשרד האוצר. הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת, הודיע היום (שלישי) לשר האוצר אביגדור ליברמן כי הוא מבקש לסיים את תפקידו בעוד חודשיים, בתום ארבע שנים של קדנציה. משום שמדובר בתקופת בחירות, ליברמן לא יוכל למנות לו מחליף, ומי שיאייש את התפקיד עד שייבחר ממונה חדש יהיה ממלא מקום.
ברקת ממונה על שלושה תחומים - שוק ההון, הביטוח והחיסכון. "הייתה לי קדנציה אינטנסיבית ומשמעותית, במהלכה קידמנו רפורמות רבות לטובת ציבור החוסכים והמבוטחים, התמודדנו עם השלכות הקורונה בשוק ההון והביטוח, ופעלנו לחיזוק היציבות והממשל התאגידי בחברות הביטוח והגופים המוסדיים", אמר ברקת.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
1 צפייה בגלריה
משה ברקת רשות שוק ההון
משה ברקת רשות שוק ההון
משה ברקת רשות שוק ההון
(צילום: לשכת סוכני ביטוח)
"אני מבקש להודות לשר האוצר, ולמנכ"ל משרד האוצר, רם בלינקוב, על תמיכתכם ברשות שוק ההון ופעילותה וקידום רפורמות שהטיבו עם החוסכים".
ברקת הוסיף: "נהניתי מיחסי עבודה פוריים עם שרי האוצר תחתם עבדתי, ומשיתוף פעולה מועיל מצד חבריי להנהלת האוצר, חבריי בבנק ישראל, והרגולטורים האחרים. הייתה לי זכות גדולה לכהן כ-16 שנים את הציבור הישראלי במסגרת עבודתי בבנק ישראל, ברשות ניירות ערך ובתפקידי הנוכחי ברשות שוק ההון. בכל מקום פגשתי אנשים שפעלו באמונה ומסירות למען הציבור בישראל. אני מודה לכולם ובפרט לעובדי רשות שוק ההון הנפלאים שהיו חבריי לדרך שהתוויתי לרשות חזקה, מקצועית ועצמאית הפועלת באחריות לטובת המשק והציבור הישראלי".
ברקת (57) מונה לתפקידו בשנת 2018 על ידי שר האוצר דאז משה כחלון ונחשב לאחד מהממונים הפעילים ביותר ברשות ההון, שפעל גם ליישום מספר רפורמות חשובות בתחומי הביטוח והחיסכון. רק בשנה האחרונה שיתף ברקת פעולה עם שר האוצר אביגדור ליברמן להורדת דמי הניהול לפנסיונרים ל-0.3%, העביר רפורמה בביטוחי הבריאות שתבטל את כפל הביטוח ותבטיח כיסוי מייטבי באמצעות פוליסה בסיסית אחידה ועסק בקידום רפורמת האג"ח המיועדות שהעלתה את הבטחת התשואה לחוסכים ל-5.15%.
ברקת הוביל את קידום תחום התיווך האובייקטיבי על ידי קידום פעילותן של חמש סוכנויות גדולות - סוכנויות חברות כרטיסי האשראי ישראכרט ומקס, דואר ישראל, רמי לוי וסוכנות מועדון הצרכנות הוט. בנוסף קידם את הפיקוח על ההשקעות בגופים המוסדיים על ידי הקמת חטיבת השקעות ברשות והידוק והגברת הפיקוח והאכיפה בנושאים אלו. יתרה מכך, ברקת פיתח את תחום ההשקעות בגופים המוסדיים והוביל אסדרה בנושא ההוצאות הישירות ומסלולי ההשקעה עבור ציבור החוסכים בישראל.
ברקת קידם בין השאר גם סטנדרטיים בינלאומיים לחברות הביטוח על ידי הטמעה של תקן הביטוח החדש IFRS17 והתאמת מודל לדרקטיבה האירופאית. כמו כן, קידם בתקופת כהונתו את הדיגיטציה והחדשנות בתחומי החיסכון והביטוח.
שר האוצר, אביגדור ליברמן, קיבל את הודעת ברקת על סיום תפקידו ואמר: "אני מודה למשה על עבודתו המסורה והמקצועית למען שדרוג ופיתוח רשות שוק ההון ומאחל לו הצלחה רבה בהמשך דרכו".
מנכ"ל משרד האוצר, רם בלינקוב: "משה מסיים ארבע שנים משמעותיות כיו"ר רשות שוק ההון, ואני מודה לו על המחויבות שהפגין לטובת אזרחי ישראל, צמצום הבירוקרטיה ופישוט הליכים. הן יכולותיו הבין אישיות של משה והן מקצועיותו תרמו למיצוב רשות שוק ההון כגוף משמעותי בחיזוק המשק הישראלי. אני מאחל הצלחה למשה בהמשך דרכו ובטוח כי הרשות אותה חיזק בשנים האחרונות תמשיך עוד להתחזק ולהפגין את יכולותיה ועוצמתה בתרומה לאזרחי ישראל".