סטודנטים במכללת ספיר המתגוררים במעונות בשדרות טוענים כי בלשכת האוכלוסין לא אפשרו להם לשנות את כתובת המגורים שלהם וכתוצאה מכך הם לא זכאים למענקים ולזכויות שמקבלים תושבי שדרות שהתפנו למלונות. לפי הערכות, מדובר בעשרות סטודנטים שנקלעו למצב הזה.
בן לוי (29), שמתגורר במעונות בשדרות כבר 5 שנים, נאלץ לחזור לבית הוריו באילת. כיום הוא בשלבים אחרונים לסיום התואר שלו בקרימינולוגיה, אך מאז פרוץ המלחמה הכל תקוע. "אני מחכה לחזור לעיר. לא וויתרתי, הוא אומר. "אני עוד צריך לקבל תואר ולמצוא עבודה ודירה בשדרות. אבל מבחינת המדינה אין הכרה. ברשות המיסים אישרו לי לקבל שתי פעימות של 1,000 שקל עם חוזה הדירה שהצגתי בפניהם. חוץ מזה? שום דבר".
3 צפייה בגלריה
מכללת ספיר
מכללת ספיר
מכללת ספיר
(צילום: גדי קבלו)

לדבריו, "זה לא קל. אין לי את המעטפת שקיבלו תושבי שדרות. אני לא קיבלתי תווי מזון כי אני לא נחשב לתושב העיר. ביטוח לאומי לא מכיר בי כנפגע פעולות איבה, למרות שראיתי את המחבלים יורים בשכנה. כל מי שרשום לו בתעודת זהות תושב שדרות, מקבל בלי שאלות מענק. אצלי רוצים עוד ועוד אישורים וזה עדיין תקוע. שלחתי להם אישור לימודים, ארנונה ומים. מענק אכלוס? מבחינתם חזרתי לבית שבו אני גר למרות שאני גר בשדרות למעלה מ-5 שנים".
3 צפייה בגלריה
בן לוי
בן לוי
"רוצים עוד ועוד אישורים וזה עדיין תקוע". בן לוי
(צילום: פרטי)

דוד אוחיון (27), במקור מנהריה, סטודנט במכללת ספיר לקולנוע ומשחק שנה ד' ומתגורר ב-3 השנים האחרונות בעיר. "ב- 7 לאוקטובר הוקפצתי למילואים. באותו יום, למזלי, לא הייתי בדירה שלי במעונות בשדרות אלא אצל חברים במרכז". אוחיון גויס למילואים בגדוד 707 והיה חודשיים וחצי במילואים. "לא הייתי בדירה שלי מאז. פעם אחת חילצו לי משם ציוד אישי ונעליים. כשסיימתי את המילואים התפניתי להתעסק בדברים שלא היה לי זמן לעסוק בהם, ונתקלתי בבעיות. רציתי לקבל את מענק הפינוי שמגיע לי. ניגשתי למשרד הפנים על מדים וקיבלתי יחס אטום ומזלזל. אמרו לי למה נזכרת רק עכשיו? אמרתי להם שהייתי חודשיים וחצי במילואים. אמרו לי שאני מנסה לעקוץ כסף. הצגתי להם מסמכים שאני גר בשדרות ומנהל שם את מרכז חיי, משלם ארנונה וחשמל. הצגתי להם את אישור הלימודים, מנוי לחדר כושר בשדרות. אמרו לי שלא מאשרים מעונות סטודנטים. המעונות הרי בשדרות אז למה שלא אקבל מענק פינוי? שלחתי מיילים וביקשו ממני לשלוח עוד מסמכים ועוד מסמכים. אני עדיין נלחם על כסף שהמדינה לא רוצה לתת לי כי לא רשום שאני גר בשדרות לפי הת.ז. זה לא נעים אחרי ששירתתי את המדינה לקבל יחס כזה".
3 צפייה בגלריה
דוד אוחיון
דוד אוחיון
"המעונות הרי בשדרות אז למה שלא אקבל מענק פינוי?". דוד אוחיון
(צילום: פרטי)
הסטודנטית חנה עוקשי (33) שמתגוררת במעונות ממרץ 2023 והתגוררה בעיר בין 2017-2019, חוותה אף היא את האפליה. עוקשי, במקור ממושב סמוך לבית שמש, החליטה לכתוב על הנושא למגזין הסטודנטים "ספירלה" בספיר, ותיעדה את ההתנהלות של הרשויות. עוד בחודש נובמבר הגישה בקשה לשינוי כתובת אך סורבה. לאחר פרוץ המלחמה ניסתה שוב לשנות את מקום המגורים, כך שתוכל לקבל את המענקים המגיעים לה רטרואקטיבית. "בשלב הראשון הנציג סירב לבקשה שלי להעביר את הכתובת שלי לשדרות בגלל שאני גרה במעונות", סיפרה. "אלה ההנחיות של רשות האוכלוסין וההגירה. חזרתי לבית של ההורים. מאוקטובר אני אצלם, אבל אני מתכוונת לחזור לגור בעיר. זה מורכב ומאתגר לגור אצל ההורים, ואני חוזרת לשדרות. לו היו מכירים בי יכולתי לעבור לכפר המפונים בפולג, אבל אין לי את האפשרות הכלכלית לעשות זאת". בלשכת האוכלוסין הציעו לה להגיש שוב בקשה.
בצר להם, במכללת ספיר פנו לקליניקה למימוש זכויות אדם. בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה פנו למשרד ראש הממשלה כדי לתקן את המעוות. "בהסכם המענקים נקבע מנגנון הבוחן זכאות אך ורק לפי המען המעודכן במרשם האוכלוסין ללא אפשרות לבחינה חריגים, ולכן הלכה למעשה מונע זכאות למענק מסטודנטים הגרים במעונות ביישובים מפונים", כתבה עו"ד רעות כהן. "אין שוני בין קבוצת הסטודנטים הגרים במעונות לבין קבוצת כלל התושבים הגרים ביישוב מפונה. ובפרט אין שוני בין קבוצת הסטודנטים הגרים במעונות לבין קבוצת הסטודנטים הגרים בשכירות בשוק החופשי".
ממשרד ראש הממשלה לא נמסרה תגובה.
מלשכת האוכלוסין נמסר: "ככלל על פי חוק יש להודיע על שינוי מען בתוך 30 יום מתאריך השינוי. רבים המתגוררים הן בשדרות והן בשאר יישובי האזור לא עשו זאת תקופה ארוכה מסיבות לא מובנות, על אף שניתן היה לבצע את השינוי באופן מקוון ובמהירות. לאחר פרוץ המלחמה התקבלו החלטות מקלות רבות בעניין שינוי המען. עם זאת, מאחר ששינוי המען מוביל להטבות משמעותיות הוחלט כי בשלב זה ישלחו כלל המסמכים התומכים באופן לא מקוון. כך שניתן יהיה לבדוק באופן פרטני כל בקשה ובקשה".