לאחר ששורה של חברות מרכזיות, ובהן דיסני, אפל, האחים וורנר ו-IBM, הודיעו על הפסקת פרסום, אלון מאסק, הבעלים הרשת החברתית X (טוויטר לשעבר), הדגיש בפוסטים שפרסם הלילה (שבת) בחשבונו האישי כי קריאות ל"דקולוניזציה" של ישראל, האמירה "מנהר ועד לים, פלסטין תשוחרר" וכן "מונחים מכובסים אחרים" מהווים קריאה לרצח עם. אלו יובילו להשעיית חשבון ה-X של המשתמשים.
לדברי מאסק, "קריאות ברורות לאלימות קיצונית הן בניגוד לתנאי השימוש שלנו ויביאו להשעיית החשבון". בהמשך לכך אף הבהיר כי "משמעותה של 'דקולוניזציה' היא בהכרח ג'נוסייד ליהודים, ולפיכך הדבר בלתי מקובל על אף אדם סביר".
1 צפייה בגלריה
אילון מאסק
אילון מאסק
אילון מאסק
(צילום: AFP)
הצהרתו של מאסק מגיעה לא רק ברקע להפסקת הפרסום, אלא גם לתמיכתו לכאורה בתיאוריית קונספירציה אנטישמית, לפיה יהודים "שונאים" לבנים. "אמרת את האמת לאמיתה", כתב מאסק בתגובה לפוסט שטען טענה זו. הוא הוסיף שמן למדורה בפוסט נוסף שבו טען שזה "סופר מתוסבך" שאנשים לבנים "לא מורשים להיות גאים בגזע שלהם". מאסק גם האשים את הליגה נגד השמצה "בהתקפות לא הוגנות נגד מרבית המערב, אף שמרבית המערב תומך ביהודים ובישראל".
מחקר שפורסם לאחרונה אף קובע כי X לא הסירה 98% מהפוסטים המסיתים שדווחו לה, וכוללים אנטישמיות, הכחשת שואה והסתה נגד מוסלמים ופלסטינים.
דיסני היא החברה האחרונה שהודיעה על השעיית הפרסום בפלטפורמה, כפי שכבר עשו חברות אחרות בתחום כמו ליונסטייג' העוסקת בהפצת סרטים, פראמונט גלובל, ענקית התקשורת המחזיקה בין היתר ב-CBS, וכן קומקאסט. דיסני מוציאה מדי שנה עשרות מיליוני דולרים על פרסום ב-X.
בתוך כך הבית הלבן גינה אתמול את מאסק על כך שהפיץ את תיאוריית הקונספירציה האנטישמית ומסר: "זה בלתי מקובל לחלוטין לחזור על השקר המתועב... בפרט כשהדבר נעשה חודש לאחר ההתקפה הקטלנית ביותר על העם היהודי מאז השואה".
פורסם לראשונה: 10:54, 17.11.23