רשות שוק ההון והמשרד לשוויון חברתי יוצאים בפיילוט ראשון בשם "זרקור פנסיוני" - מיזם חדש להתנדבות של יועצים וסוכנים פנסיונים במתן שירות פנסיוני. קהל היעד של המיזם יהיו אזרחים בגילאי 55 ומעלה, העובדים בשכר ומקבלים מענק עבודה - מס הכנסה שלילי - שייעוץ פנסיוני עשוי להיטיב עמם וצפוי לשפר את רווחתם לאחר הפרישה.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
במשרד לשוויון חברתי הסבירו, כי ההחלטות המתקבלות במעמד הפרישה הן החלטות קריטיות, שהשפעתן על רמת הכנסתו ואיכות המשך חייו של הפורש משמעותיות. לכן, יש חשיבות רבה לקבלת החלטות מושכלות בנושא כספי החיסכון הפנסיוני טרם הפרישה.
1 צפייה בגלריה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
(צילום: shutterstock)
בשל כך, ערכו המשרד לשוויון חברתי ורשות שוק ההון, ביטוח וחסכון, בדיקות בנושא היערכות הציבור לקראת פרישה, בדיקה ממנה עלה כי ככל שמצבם הסוציו-אקונומי של האזרחים לקראת גיל פרישה נמוך יותר, הכנסתם מעבודה וסכומי ההפרשות לפנסיה נמוכים, והם בעלי אוריינות פיננסית נמוכה יותר.
כך הם אינם ממצים את האפשרויות לקבלת שירותים הנוגעים לתכנון הפרישה והחיסכון הפנסיוני והם חשופים לגורמים שעלולים לנצל לרעה את השירותים הייעודיים העומדים לרשות האזרח לשם איתור כספים.
בשלב הראשון נפתחה ההרשמה ליועצים פנסיונים המעוניינים להתנדב ולהצטרף למיזם, וכעת, בשלב השני, פתחו המשרד לשוויון חברתי ורשות שוק ההון את ההרשמה לאזרחים הזקוקים ומעוניינים באותו ייעוץ פנסיוני. במסגרת הפיילוט נרשמו 15 סוכנים, שיכולים לתת מענה לכ-201 תיקי ייעוץ פנסיוני (201 אזרחים ותיקים שזקוקים).
עם תום הליך ההרשמה, יצוות המשרד לשוויון חברתי בין האזרח למתנדב יועץ או סוכן פנסיוני בעל רישיון, מוכר ע"י רשות שוק ההון, באזור מגוריהם, אשר ילווה אותו במספר מפגשים לצורך בחינת נתוני הביטוח הפנסיוני, בירור צרכים, ייעוץ והמלצה לגבי פעולות נדרשות, וכן יישום ההמלצות בהתאם להחלטת המבוטח, לרבות ליווי המבוטח במעבר לקרן פנסיה אחרת.
יש לציין כי כיום קיימת אפשרות לקבל "ייעוץ פנסיוני חינם" בבנקים, אולם יש על אפשרות זו ביקורת גדולה כי הבנק מקבל על כך עמלת הפצה.
השרה לשוויון חברתי מירב כהן אמרה היום, כי "אני בטוחה שנוסף לתחושת הסיפוק שהיועצים והסוכנים, שבחרו להתנדב במסגרת המיזם, יזכו לה, הם גם יסייעו למאבק בתופעות של עושק וניצול, ויתרמו לצמצום פערים חברתיים".