בנק דיסקונט חתם על הסכם עבודה קיבוצי עם ועד העובדים וההסתדרות לחמש שנים. כך עולה היום (א') מדיווח לבורסה של החברה. ההסכם כולל, בין היתר, התייחסות לעדכוני שכר ומענקים לשנים 2022-2024, ויצירת מודל העסקה חדשני, אשר יאפשר לבנק גמישות ניהולית לצד הבטחת זכויות העובדים והרחבת האופק התעסוקתי והקידומי שלהם בבנק.
ההסכם מעגן בנוסף, התאמות לסביבת העבודה החדשה ומעניק אפשרות לעבודה היברידית, הכוללת יום אחד בשבוע של עבודה מהבית. זאת, במסגרת ההסכמה הנכללת בהסכם, בדבר המעבר של עובדי המטה לקמפוס קבוצת דיסקונט המוקם בימים אלה בראשון לציון לצד הסדרת זכויות העובדים.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
1 צפייה בגלריה
כספומט בנק דיסקונט בתל אביב
כספומט בנק דיסקונט בתל אביב
כספומט בנק דיסקונט בתל אביב
(צילום: רויטרס)
עוד שינוי משמעותי בהסכם הוא האפשרות שניתנת להנהלת הבנק להעסיק עובדים לטווח ארוך בלי שיהפכו לעובדים קבועים, ויהיו זכאים לכלל הזכויות של עובדים קבועים. לפי ההודעה, הבנק יוכל למעשה להסב עובדים ממעמד "ארעי" למעמד של "עובד יציב", שהעסקתו לא קצובה בזמן אבל הבנק יכול לסיים אותה בהתאם להוראות הדין. עובדים אלה לא ייחשבו לעובדים "מן המניין", ולכן לא תחול עליהם חוקת העבודה וכלל ההסכמים וההסדרים הקיבוציים, פרט להסכמים קיבוציים מסוימים. כמו כן, הוסכמו על שינויים נוספים בחוקת העבודה ובכלל זה העסקת מנהלי אגפים בחוזים אישיים ומנגנונים משופרים לניוד עובדים.
מבחינת השכר והמענקים לשנים 2022-2024, נקבע כי הבנק ישלם לעובדים תוספת שכר שקלית ודיפרנציאלית, כלהלן: לעובדים בדרג פקידותי תשולם, החל ממשכורת יולי 2023, תוספת שכר חודשית ממוצעת בסך של 1,035 שקל ברוטו; לעובדים בדרג הניהולי תשולם תוספת שכר בשיעור ממוצע של 3% לעובד, ולעובדים במעמד "יציב" תשולם תוספת שכר בשיעור ממוצע של 2.66% לעובד.
פרט נוסף בהסכם בין הצדדים הוא שינוי במודל הבונוסים: מדרגות הבונוס שונו בהשוואה להסכם הקודם כך שתידרש תשואה להון גבוהה יותר כדי שהעובדים יוכלו להגיע לבונוס מקסימלי. כך, למשל בתשואה של 10% תשולם משכורת אחת פחות בהשוואה להסכם המקובל כיום ועל מנת לקבל בונוס מקסימלי נדרשת תשואה של 14%.
בנוסף, במהלך שנת 2022 הבנק ישלם לעובדים שעבדו בבנק ביום חתימת ההסכם מענק חד פעמי בגין ההסכמה למעבר לקמפוס דיסקונט והשינויים הכרוכים במעבר זה בסך כולל של כ-90 מיליון שקלים (לפני השפעת המס). מעבר לכך, בגין שינויים שהוסכמו בין הצדדים בהסכם להארכת תוקפה של חוקת העבודה, ישולמו לעובדים בדרג פקידותי שעבדו בבנק במועד חתימת ההסכם במעמד "מן המניין" מענק חד פעמי בסכום כולל של כ-100 מיליון שקל.
לעובדים בדרג ניהולי ישולם מענק חד פעמי תלוי תשואה להון, שישולם בכפוף לתשואה שנתית של 10% בשנה הקודמת לשנת התשלום ובעלות כוללת שלא תעלה על שמונה מיליון שקל לשנה לכלל העובדים בדרג זה בכל אחת מהשנים 2022-2024. ובנוסף, במהלך שנת 2022 הבנק ישלם לעובדי הסניפים, מענק חד פעמי נוסף בעלות כוללת של 10 מיליון שקל.
אורי לוין, מנכ"ל קבוצת דיסקונט: "זהו צעד משמעותי המחדד את המובילות של בנק דיסקונט במערכת הבנקאית, גם בתחום יחסי העבודה. ההסכם מעניק לעובדים, לוועד ולהנהלת הבנק פלטפורמה גמישה ומתקדמת המעודדת את המשך הצמיחה של הבנק ומביאה לידי ביטוי את ההערכה העצומה שלנו לעובדי הבנק, המהווים את הנכס החשוב ביותר שלנו. אני מלא הערכה לכל הגורמים בבנק, בוועד ובהסתדרות על העבודה הקשה שהשקיעו בגיבוש הסכם העבודה החשוב הזה שיבטיח את המשך יחסי העבודה המצויינים בבנק, לעוד שנים ארוכות".
ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות: "ההסכם בדיסקונט מהווה בשורה של ממש ושינוי מהותי ב-DNA של הבנק. כשהעובדים נאבקים למען הצלחת מקום העבודה, כולם מרוויחים. בבנק יש כיום יחסי עבודה מתקדמים ומודרניים, ואני שמח שזה מתבצע בצורה הטובה ביותר. ההסכם לוקח אותנו קדימה לעולם עבודה מתקדם, ומעניק לעובדים תוספות שכר ואופק ארוך טווח. כל זאת בזכות עבודה משותפת ונכונה של ההנהלה יחד עם העובדים. אני מודה למנחם מליק, לגיל בר-טל, לצוות המשפטי בראשות חנה שניצר, לחברי הוועד, להנהלת הבנק, למחלקת משאבי אנוש ולכל מי שהיה מעורב בהשגת ההסכם החשוב הזה".
יו"ר הוועד הארצי, רפי קזלקופי: "מדובר בהסכם פורץ דרך במשק. שמרנו על הביטחון והזכויות של העובדים, תוך כדי שיפור משמעותי של תנאי העובדים המסורים שלנו. אני שמח שההסכם נגע והיטיב עם כל שכבות העובדים בבנק".
יו"ר ועד המנהלים, מוטי בכר: "ההסכם נותן ביטוי משמעותי למנהלים שהם חוד החנית של הבנק ותוספת שכר היברידית שמתבטאת בתוספות שכר אחוזיות, במענקים ובבונוסים ייחודיים".