בשיתוף אתר "המקצוענים"
אין חדר רחצה שינקה את עצמו, אך עם תכנון נכון, מלאכת הניקוי תהיה הרבה יותר קלה ומהירה. רגע לפני שיפוץ או בנייה, הנה כל מה שכדאי לדעת על תכנון חכם של חדר הרחצה, כדי שמה שנראה מעוצב בהתחלה לא ייראה מוזנח תוך כמה חודשים.
7 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)

השאירו את האויב הראשי בחוץ: מנעו מראש התפתחות עובש

לא משנה כמה חדר הרחצה יהיה מעוצב, אם חדר הרחצה יהיה מלא בעובש, התוצאה תהיה לא רק מראה מוזנח, אלא גם מסוכן לבריאותכם.
הרבה יותר קל למנוע מראש עובש, מאשר להיפטר ממנו. נבגי העובש, מתפזרים בכל החלל, וגם אם תקפידו על ניקיון בקביעות, לא בטוח שתצלחו להעלים אותם לגמרי.
7 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
אוורור הוא הדבר החשוב ביותר למניעת עובש. לכן, גם אם יש לכם חלון בחדר הרחצה, זכרו שבחורף תרצו להגיף אותו, בכדי לא להתקרר.
לכן, השקעה בוונטה היא קריטית בחלל זה. כדי שלא תשכחו להפעיל אותה, תוכלו לדאוג למתג אוטומטי שיפתח עם הדלקת האור הראשי בחדר הרחצה.
אל תזלזלו ברמת הרעש שמשמיע המנוע, כדי שלא תסבלו לטווח ארוך מחוויית רחצה מרעישה ומעצבנת במיוחד.
הוונטה, לא רק תשאב את הלחות הכלואה בחדר זה בסיום הרחצה, אלא גם את הריחות הלא נעימים שיכולים להיות בחדר שבו יש גם אסלה.
7 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)

צבע או אריחים? במקומות אסטרטגיים העדיפו חיפוי קיר

נכון שהטרנד של חיפוי חלקי של הקירות עם אריחים בשיאו, אך כשמדובר בתחזוקה, לא בטוח שהתוצאה תהיה אהובה עליכם במיוחד בעוד כמה שנים.
הרבה יותר קל לשמור על ניקיון של אריחים מאשר של צבע. מעבר לכך, הסיכוי לנזקי רטיבות בקירות בהם הצבע יתנפח ויתקלף, גדל בחדר רטוב כמו חדר הרחצה.
אם אתם מתעקשים על מינימום חיפויי קיר, השקיעו בצבעים 'נושמים' שמקטינים את הסיכוי להיווצרות עובש, ולכל הפחות הדביקו אריחים בקרבת הכיור, סביב שקעי החשמל ומתגי האור וליד המתלים השונים. באזורים אלו, יש נטייה למגע ידיים רב יותר ביומיום, מה שגורר השארת כתמים רבים יותר שם.
7 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)

אביזרים קטנים שיקלו על הניקיון וימנעו סתימות

רשת נירוסטה לפתח הכיור באמבטיה ורשת לסינון שתניחו בפתח הניקוז שעל רצפת המקלחון או האמבטיה, לא רק יקלו על ניקיון ביומיום, אלא גם ימנעו את היווצרותן של סתימות.
פתיחת סיפון או ניקוי פתח ביקורת הוא לא פעולה נעימה במיוחד, ורבים נמנעים ממנה עד שהמים עולים על גדותיהם או עד שכבר הסתימה מורכבת. עזרים קטנים אלו, שעולים כמה עשרות שקלים, יהפכו את תחזוקת חדר הרחצה לקלה ונעימה יותר.
7 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)

כלים סניטריים מינימליסטיים ומרחפים יעודדו אתכם לנקות לעתים קרובות יותר

אחרי המטבח, החלל השני שחייב להיות סטרילי בבית הוא חדר הרחצה. ככל שהוא יהיה מבולגן יותר, עם גישה פחות נוחה לכלי ניקוי, הסיכוי שהוא יישאר סטרילי יורד. לכן, העדיפו אסלות תלויות שהגישה אל כל החלקים שלהם עם מטלית נוחה.
ארונות כיור תלויים, מינימום מדפים חשופים וכמה שיותר ציוד בתוך ארונות ומגירות לא רק יקלו על הניקיון, אלא גם יספקו חווית רחצה מרגיעה יותר. כשהרצפה פנויה, הרבה יותר קל להעביר מגב עם סמרטוט, מאשר להילחם עם הגעה שלו לפינות נסתרות.
7 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
אוסף של בקבוקים, מסרקים, מברשות וחומרי ניקוי יהפכו את הניקיון השבועי למתסכל. ככל שתצטרכו להשקיע פחות מאמץ בהזזת חפצים לפני הניקוי, כך הסיכוי שתתפנו לניקיון יסודי גובר.

העדיפו אריחים שקל לנקות ושהלכלוך פחות בולט עליהם

אמנם אתם רוצים שיהיה לכם קל לאתר את הלכלוך, כי המטרה היא שהמקלחת לא רק תיראה נקייה, אלא באמת תהיה נקייה, אך לא צריך לאתגר את עצמכם עם דרישה לניקוי יתר.
אחד הדברים החשובים שאין להתפשר עליהם הוא אריח בעל רמת חספוס שמונעת החלקה, בהתאם לתקן. זה קריטי בחדרי רחצה רטובים בהם נהוג להתהלך יחפים, וסכנת ההחלקה גדולה מאוד.
ואולם, אריחים מחוספסים מדי, שכוללים הרבה חריצים ישאירו את הלכלוך כלוא בהם. מלאכת הניקוי תהיה קשה, שכן השילוב של מים ושאריות חול מהנעליים יהפכו לכתמי בוץ.
הדבר האחרון שתרצו לראות רגע לפני שתיכנסו להתקלח.
גם לגוון האריחים תהיה השפעה על נוחות התחזוקה. מעוניינים להתקין אריחים כהים על רצפת המקלחון? טעות חמורה. אריח חלק ידגיש כל שערה וכל גרגר אבק. מעבר לכך, בישראל המים מלאים באבנית.
גם אחרי ניקוי יסודי, תצטרכו להילחם עם הסרת כתמי אבנית לבנים ובולטים מהרצפה. בטוחים שאתם רוצים להיכנס למלחמת הקרצוף הזו? אגב, הדבר תקף גם לגבי בחירת גוון הרובה. רובה שחורה, תדגיש מאוד כתמי אבנית.
מנגד, גם אריחים לבנים על הרצפה יהפכו אתכם לעבדי ניקיון. הפתרון המומלץ הוא אריח עם 'הדפס' כלשהו שכולל מספר גוונים. לא בטוחים? הניחו שערה עליו. אם היא מאוד בולטת? ותרו עליו. העיצוב הוא שיקול, כל עוד הבית שלכם ייראה מעוצב גם כמה שעות אחרי שניקיתם.
7 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)

התקינו דלתות זכוכית על ציר וכמה שפחות מסילות

ככל שחדר הרחצה קטן יותר, תכנון המקלחון הופך למאתגר יותר. ועדיין, מקלחון סטנדרטי יכול לעלות לכם פחות במעמד הרכישה, אך לעלות לכם ביוקר לאורך שנים בעלויות התחזוקה שלו.
ככל שיש יותר מקומות להצטברות של מים, כך הדרך לעובש ולהצטברות של לכלוך בפינות מהירה יותר. אם יש לכם אפשרות להתקין דלתות זכוכית על ציר, עשו זאת.
זה יהיה הרבה יותר קל לתחזוקה מדלתות הזזה. כמה שפחות מסילות, מדרגות וחיבורים יקלו על גריפת המים ועל שמירה על אזור המקלחת יבש ומאוורר.
פורסם לראשונה: 10:45, 01.02.23