הרגולטורים באירלנד הטילו על מטא, החברה האם של פייסבוק, קנס שיא בשל העברת מידע של משתמשים באירופה לשרתים בארה"ב. הקנס בגובה 1.2 מיליארד אירו (1.3 מיליארד דולר) - גבוה יותר מהקנס של 746 מיליון אירו שהוטל על אמזון ב-2021, ונחשב עד כה לקנס הגבוה ביותר שהטילו באיחוד האירופי על הפרות חוקי ההגנה על נתוני המשתמשים.
ההודעה הרשמית על גובה הקנס תתפרסם בהמשך היום (ב'), והרגולטורים צפויים גם להורות לפייסבוק להפסיק להשתמש "בכלים משפטיים מורכבים" כדי להעביר מידע על משתמשי האיחוד לארה"ב.
1 צפייה בגלריה
מטא
מטא
מטא
(צילום: רויטרס)
בנוסף לקנס, למטא ניתנו חמישה חודשים "להשהות כל העברה עתידית של מידע אישי לארה"ב", ושישה חודשים לעצור את ה"עיבוד הלא חוקי בארה"ב, כולל אחסון" של נתונים אישיים שהועברו מהאיחוד האירופי".
החשש מהעברת הנתונים נובע מכך שחוקי הפרטיות בארה"ב פחות מחמירים מאשר באירופה. עם זאת, הפסיקה לא צפויה להיכנס לתוקף באופן מיידי, ולמטא – החברה האם של פייסבוק, ווטסאפ ואינסטגרם – תינתן תקופת חסד כדי שתוכל לבצע את ההתאמות הנדרשות. בנוסף החברה צפויה לערער על ההחלטה.
במטא התייחסו לקנס האירופי הצפוי בעת חשיפת תוצאות הרבעון הראשון, ואיימו כי בלי המנגנון המשמש להעברת נתונים הם "לא יוכלו להציע באירופה חלק מהשירותים והמוצרים הבולטים ביותר שלנו, כולל פייסבוק ואינסטגרם". דובר של מטא מסר בתגובה להחלטה הצפויה: "המקרה הז נוגע למחלוקת היסטורית בין החוקים באיחוד האירופי וארה"ב, שאמורה להיפתר באמצעות הסכמה על מסגרת חדשה לשמירה על הפרטיות. אנחנו מברכים על ההתקדמות של קובעי המדיניות לקראת שמירה על המשך המעבר של נתונים בין מדינות וממתינים להחלטה הסופית של הרגולטורים בנושא".
ג'וני ריאן, חוקר בכיר במועצה האירית לחירויות אזרחיות, אמר לעיתון הגרדיאן כי הקנס הגבוה לא יספיק אם פייסבוק לא מתכוונת לשנות לגמרי את המודל העסקי שלה המתבסס על נתוני המשתמשים. "דו"ח תנועה של מיליארד אירו לא משפיע על חברה שמרוויחה הרבה יותר מיליארדים מחנייה לא חוקית", הסביר.
הרגולטורים האיריים כבר קנסו את מטא בסכום כולל של קרוב למיליארד אירו מאז ספטמבר 2021. הם גם הרשות העיקרית המפקחת על אפל, גוגל, טיקטוק וחברות טכנולוגיה נוספת שהמטה האירופי שלהן שוכן באירלנד. כך למשל, בנובמבר השנה שעברה הוטל על מטא קנס של 265 מיליון אירו בשל הדלפת הנתונים של מעל 500 מיליון משתמשים. עוד קודם לכן הוטל קנס של 405 מליון אירו על אינסטרגם מכיוון שאפשרו לצעירים לפתוח חשבונות שחשפו את מספר הטלפון וכתובת המייל שלהם.