2 צפייה בגלריה
הרולאפס שנתפסו
הרולאפס שנתפסו
הרולאפס שנתפסו
(צילום: רשות המיסים)

רשות המיסים הודיעה היום (חמישי) כי בודקי יחידת מכס מרכז במרכז למיון דואר חבילות במודיעין חשפו 10 משלוחים מארה"ב של הממתק הישן רולאפס, שהיה פופולרי בשנות ה-80- והפך לשיגעון עולמי בגלל טרנד שנולד בטיקטוק. המשלוחים יועדו לכתובות שונות בארץ והכילו כמויות מסחריות של הממתק. המשלוח הגדול ביותר הכיל 17 ק"ג (כ-1,200 פריטים) ובסך הכל נתפסה כמות של כ-157 ק"ג בכל המשלוחים.
יבוא של כמויות כאלה של מוצר מזון חורג מההגדרה החוקית של יבוא אישי ונחשב ליבוא מסחרי, המחויב בתשלום מסים, בקבלת אישור ממשרד הבריאות ואישורים נוספים.
לפי רשות המיסים, לפני כשבוע, בפעילות מיוחדת של בודקי אולם הנוסעים ויחידת הסמויים של מכס נתב"ג, נתפסו מספר נוסעים שבכבודתם ממתקי רולאפס. ביום שישי האחרון נתפסו זוג נוסעים, אזרחי ארה"ב, כשברשות כל אחד מהם 2 מזוודות שבהן 85 ק"ג של רול-אפס – בסך הכל 170 ק"ג אצל שני הנוסעים.
זוג נוסף, בעל ואישה, נתפסו עם ממתקי רולאפס בכבודתם. הבעל עם מזוודה שהכילה 20 ק"ג והאישה עם מזוודה שהכילה 12 ק"ג. נוסע נוסף מארה"ב נתפס עם 2 מזוודות שהכילו ביחד 33 ק"ג. נוסע נוסף, ששב בטיסה מארה"ב, נתפס ביום שני כשב-2 מזוודותיו היו 65 ק"ג.
2 צפייה בגלריה
הרולאפס שנתפסו
הרולאפס שנתפסו
הרולאפס שנתפסו
(צילום: רשות המיסים)

"אני כמעט 40 שנה בתחום. גימיק כזה לא היה"

אתמול פרסם משרד הבריאות אזהרה מפני צריכת הממתק. "מי לא שמע על הממתק הזה וראה סרטונים ויראליים שלו עוטף גלידה, חורך ומציף את הרשתות החברתיות?", נכתב בהודעה, "אפילו שמענו אתמול שניסו להבריח כמות גדולה שלו בנתב"ג. זה שהממתק מצטלם טוב, מעורר באזז ושיח ברשת - לא אומר שזה בריא לכם ולילדים שלכם".
בזמן שבארה"ב, למרות הביקוש הרב, עדיין ניתן להשיג חבילה של 10 יחידות במשקל 141 גרם בשלושה דולרים בלבד, כלומר 10.90 שקלים למארז ו-1.09 שקלים ליחידה, בארץ אזלו הרולאפס מהמדפים תוך זמן קצר - והם נמכרים במחירים הגבוהים פי 20, 30 ואפילו 50 מבארה"ב.
"לפני שמצטרפים לטרנד ומשלמים מחירים מופרכים על ממתק שעוטף גלידה, אולי כדאי שתכירו כמה מהרכיבים שהוא מכיל - גלוקוז, סירופ תירס וסירופ תירס מיובש הם כולם סוכר - המון סוכר ומסוגים שונים", ציין משרד הבריאות.

עמוס דיארי, יבואן ממתקים, ציין בריאיון לאולפן ynet: "אני כמעט 40 שנה בתחום. עברנו את 'המורדים', 'פוקימון' וטרנדים נוספים, אבל גימיק כזה לא היה. אין בזה משהו מיוחד. זה מוצר שנמכר המון שנים בארה"ב, שבע שנים בארץ, הגימיק של הגלידה עשה את כל ההבדל".
קיבלת כבר הצעות יוצאות דופן בנוגע לסחורה? "וואי וואי. 'תן לי את כל המכולה, תן לי עשרה משטחים, כל מחיר'. בדרך כלל מתווכחים על המחיר. אני עובד עם המגזר הערבי, שם בדרך כלל אומרים שרוצים למכור אחד בשקל לצרכן. אני מקבל פניות מהמגזר הערבי בכל מחיר, חמישה שקלים ליחידה, 50-40 שקלים לקופסה".
לדבריו, "כמו כל טירוף, גם הטירוף הזה הולך להיגמר מהר מאוד. ותיקי העם עוד יזכרו את הספינרים שגם אז המחיר שלהם נסק. אתגר הטיקטוק הבא לא יהיה עם רולאפס, הוא יהיה עם משהו אחר".