שכונת מגורים חדשה בקיבוץ בארי: טקס הנחת אבן הפינה לשכונה החדשה שתיקרא "שקמים" החדשה התקיים היום בקיבוץ.
ב-7 באוקטובר נהרסו בקיבוץ בארי כ-150 בתים ומבנים ציבוריים. הטקס סימל את תחילת השיקום הפיזי של הקיבוץ ש-101 מחבריו נרצחו ו-11 מחבריו עדיין נמצאים בידי החמאס - תוך דגש כי שיקומו יוכל להתקיים רק עם חזרת החברים הביתה - החיים לשיקום והנרצחים לקבורה.
2 צפייה בגלריה
yk13973797
yk13973797
(כאן תוקם שכונת שקמים בבארי)
בשכונה החדשה עתידים להיבנות 52 בתים לחברי הקיבוץ. בניית השכונה צפויה להסתיים בעוד כשנתיים, עד אז יגורו חלק נרחב מהחברים בקיבוץ בארי הזמני, סמוך לקיבוץ חצרים.
רותי אלגרנטי, חברת בארי שעתידה לעבור עם משפחתה לגור בשכונה ואשר אביה, יורם בר סיני, נרצח ב-7 באוקטובר, הנחתה את הטקס, ואמרה: "קולות התותחים עוד רועמים, 11 מחברינו עדין שבויים במרתפי חמאס, ואנחנו עדין פליטים בארצנו. הבלבול רב, וחוסר הוודאות מרחף מעל פני המועצה האזורית שלנו ועושה צל על ליבנו. בתוך הלך הרוח הזה, צריך לומר – ההחלטה לחזור ולבנות היא החלטה אמיצה. תחילת הבנייה של השכונה הזו נוסכת בנו אופטימיות, ומחזירה לנו את האמונה שבעתיד הנראה לעין, עוד נחזור עם ילדינו ועוד יהיה פה טוב. בארי ישוב לפרוח, ואנחנו עוד נשב במרפסת בשלווה ובביטחון ונרגיש שוב בבית".
2 צפייה בגלריה
בן סוכמן ובנו עברי מניחים את אבן הפינה לשכונה ב בארי
בן סוכמן ובנו עברי מניחים את אבן הפינה לשכונה ב בארי
בן סוכמן ובנו עברי מניחים את אבן הפינה לשכונה החדשה
מזכיר הקיבוץ, גילי מולכו הדגיש בדבריו את האובדן הקשה ואת חברי הקיבוץ שעדיין נמצאים בשבי: "אנחנו מתכנסים כאן היום ברגשות מעורבים. רצונם של רבים מאיתנו הוא לחזור הביתה, לקיבוץ בארי. תנאי הכרחי לחזרתנו העתידית לבארי הוא החזרת תחושת הביטחון והמוגנות וכן שקט שישרור במערב הנגב. הביטחון שלנו מותנה בהחזרת האמון בצבא וביכולתו להגן ולשמור עלינו באופן מוחלט. תודה לכל מי שתומך ועוזר בתהליך שיקום הקיבוץ שלנו. אני מבקש להודות ולציין את מינהלת תקומה בראשה עומד משה אדרי. מיום הקמת המינהלת אנשיה נמצאים איתנו ומסייעים בידינו בכל דבר, החל בבניית שכונת המעבר עבורנו בחצרים ודרך תהליך שיקום בארי. נמשיך ונבנה את עתידנו, נחזור לקיבוץ בארי, למקום של חיים, למדרכות שוקקות מלאות בקולות הילדים. נחזור לחיים של תקווה ועשייה".
ראש מועצת אשכול, גדי ירקוני, אמר כי "השכונה החדשה שעתידה להיבנות בבארי היא סמל לתקומה של האזור כולו. זה לא מובן מאליו שתוך כדי מלחמה ומתוך תהומות של כאב אישי על אובדן חברינו, יש מי שמוצא את הכוחות וצופה פני עתיד. קיבוץ בארי משחזר היום במידה מסוימת את העבר. העוסקים במלאכה הם בניהם ונכדיהם של דור המייסדים שהתחנכו על ערכי החלוציות שבאים לידי ביטוי היום. אך כל זאת לא יהיה שלם ללא החזרת החטופים. רק עם חזרתם נוכל להשתקם באופן מלא".
בן סוכמן, חבר בארי ומנכ"ל דפוס בארי, שעתיד לגור בשכונה החדשה ושאמו תמי סוכמן נרצחה ב-7 באוקטובר, אמר: "אירועי השבת השחורה המיטו עלינו אסון שלא ניתן לתאר במילים. איבדנו את היקרים לנו מכל, איבדנו את הבית ואנחנו מתפללים לשובם של חברינו אשר חטופים בידי החמאס. אני שמח להיות חלק מתהליכי התקומה והשיקום של בארי. אין לנו בית אחר, לא משנה איפה נגור בין לבין. בארי יקום וייבנה מחדש והנחת אבן הפינה היא אבן דרך בשיקום המתבקש לטובת כולנו".
בסיום הטקס הטמינו חברי השכונה קופסה ובה משאלות שכתבו לעתיד הקיבוץ, השכונה ועתידם האישי והמשפחתי. בנקודה זו הועמדה אבן הפינה, המסמלת את תחילת בניית השכונה.
פורסם לראשונה: 00:00, 24.06.24