נראה כי בלמ"ס הפנימו את הביקורת, ופרסמו היום (שישי) שוב פירוט למדד שכר הדירה ביוני, שמספקת תמונה אמיתית יותר לגבי עליית המחירים. לפי הלמ"ס, מדד מחירי השכירות עלה ב-0.4% בממוצע בלבד בחודש יוני, אך עבור דירות במדגם שבהן הייתה תחלופת שוכר (2.5% מהשוכרים) - המחיר זינק ב-6.5% הממוצע. עבור 7.5% מהשוכרים אשר חידשו חוזה, נרשמה עליה של כ-3%, ועבור 90% מהשוכרים שנדגמו, שמצויים תחת חוזה קיים, לא חלה כלל התייקרות כמובן.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
נזכיר, מחירי השכירות הם חלק ממדד המחירים לצרכן, שמפורסם מדי חודש, ויש להם משקל לא קטן (כ-25%) ב"סל" המוצרים שמשפיעים על המדד – שלפיו נמדדת האינפלציה בישראל.
במשך השנים הייתה ביקורת רבה על נתונים אלה, שלטענת רבים לא משקפים את המצב האמיתי בשוק, ומוטים כלפי מטה מכל מיני סיבות. ביקורת זו הוחרפה בחודשים האחרונים, שבמהלכו שוכרים רבים מאוד העידו על העלאות מחירי שכירות בעשרות אחוזים.
בתגובה לביקורת, פרסמה כאמור הלמ"ס לראשונה בחודש שעבר ביחד עם הודעת המדדים החודשית, פירוט והסברים לגבי האופן שבו מחושב השינוי במחירי השכירות, שלפי חישוב זה עלה בממוצע ב-0.2% בלבד במאי.
1 צפייה בגלריה
דירה להשכרה
דירה להשכרה
דירה להשכרה
(צילום: אוראל כהן)
בלמ"ס הסבירו כי מדד שכר הדירה מבוסס מידי חודש על מדגם של כ-17 אלף תצפיות שאמור לייצג שלוש קבוצות אוכלוסייה בקרב שוכרי הדירות.
הקבוצה הראשונה היא שוכרים המצויים תחת חוזה, שעבורם כמובן המחיר לא השתנה באותו חודש, הקבוצה השנייה היא שוכרים שמחדשים חוזה שהסתיים והקבוצה השלישית היא השוכרים החדשים – שמייצגים דירות במדגם שבהן הייתה החלפת שוכר - כלומר אלה שחתמו על חוזה חדש.
כאמור, קבוצות אלו אינן משפיעות באופן אחיד על חישוב המדד. וזאת מכיוון שהקבוצה הראשונה, זו ששינוי המחיר לגביה תמיד יהיה אפס, מהווה 90% מסך הדגימות. בעוד שהקבוצות הנוספות, שרק אצלן ניתן יהיה לראות מה קורה בעצם בשוק, מהוות 10% בלבד.
לפי הנתונים שפורסמו היום, קצב עליית שכר הדירה בדירות שבהן הוחלף שוכר עלה מהחודש הקודם, כאשר אז עמד על 5% וכעת עלה ל-6.5% בממוצע. גם לשוכרים שחידשו חוזה מדובר בקפיצה - כאשר בחודש הקודם עליית המחיר עמד על 1% בממוצע בחודש יוני מדובר על לא פחות מ-3%.
לפי הנתונים שפורסמו היום, ישראל מתחילה "להתיישר" עם ארצות העולם - וגם בארץ האינפלציה מרימה ראש, אם כי בינתיים עדיין באופן מתון יחסית. מדד חודש יוני אמנם עלה בשיעור לא מבוטל של 0.4%, אולם האינפלציה השנתית בישראל שהגיעה כעת ל-4.4% אחוזים, עודנה נמוכה מאוד יחסית לרוב מדינות המערב, שם האינפלציה כפולה מהשיעור כאן.

מה צריך לבדוק לפני שחותמים על חוזה שכירות

לפי מדד מחירי הדירות, שנמדדות בנפרד משאר המחירים לצרכן, מהשוואת מחירי העסקאות שבוצעו בחודשים אפריל 2022-מאי 2022 לעומת מחירי העסקאות שבוצעו בחודשים מרץ 2022-אפריל 2022, נמצא כי מחירי הדירות עלו ב-1.4% ובכך השלימו עלייה של 15.9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד (אפריל 2021-מאי 2021). בחודש שעבר השיעור השנתי של עליית מחירי הדירות עמד על 15.4%.
מדד מחירי תשומות הבנייה למגורים עלה ב-0.6% בחודש יוני 2022. ב-12 החודשים האחרונים (יוני 2022 לעומת יוני 2021) עלה מדד מחירי תשומות הבנייה למגורים בשיעור גבוה של 6.6%, מה שצפוי להוביל לעליות מחירים נוספות בהמשך.