תפנית מפתיעה: אחרי שבע שנים בהן נשלח הנציג הישראלי לאירוויזיון דרך תוכנית הריאליטי "הכוכב הבא לאירוויזיון" - מועצת תאגיד השידור הציבורי החליטה: קדם האירוויזיון ישודר בכאן 11, והזכות לבחירת הנציג הישראלי לתחרות השירה האירופית בשנת 2021 - תישאר בידי בתאגיד.
מדובר בהחלטה דרמטית שכן זו הפעם הראשונה מאז הקמתו לפני כשנתיים וחצי - שהערוץ הציבורי יבחר את הנציג הישראלי לאירוויזיון. בתאגיד יוציאו קול קורא שיזמין חברות הפקה להציע פורמטים לתוכניות שאחת מהן תשודר בערוץ כאן 11 וממנה ייבחר נציג לאירוויזיון. בשבע השנים האחרונות הזכות הזו ניתנה לערוץ קשת, כאמור, דרך התוכנית "הכוכב הבא".
2 צפייה בגלריה
נטע ברזילי
נטע ברזילי
נטע ברזילי
(צילום: AP)
בעבר היה זה דבר שבשגרה שהערוץ הציבורי, במתכונתו הקודמת כערוץ הראשון בוחר את המתמודד הישראלי לאירוויזיון בתחרות קדם, אולם כשהתקבלה ההחלטה לסגור את הערוץ ולהקימו מחדש - הוחלט להעביר את הכרטיס לאירוויזיון למכרז. קשת הייתה זו שזכתה בו וזכתה להצלחה רבה - היא חתומה גם על הבחירה בנטע ברזילי, שזכתה באירוויזיון 2018 בפורטוגל.
זו החלטה שעשויה להשפיע על התוכנית המצליחה "הכוכב הבא", שכן המיתוג והקונספט שלה מבוססים על שליחת הנציג הישראלי לאירוויזיון. "הכרטיס הזה לאירוויזיון שווה רייטינג, וזו פגיעה קשה בקשת. לא סתם הם נלחמו על זה הרבה בשנים האחרונות".
2 צפייה בגלריה
אירוויזיון 2020
אירוויזיון 2020
סמל אירוויזיון 2020
(באדיבות NPO)
גורם בתעשייה הוסיף: "לפי החוזה בכל עונה של 'הכוכב הבא' קשת העניקה חשיפה בשווי מיליוני שקלים לתאגיד ולשידור האירוויזיון. בנוסף, השתתפה בעלות המשלחת, הקצתה את מיטב אנשיה להפקת השיר, הקליפ, הבימוי וכל האריזה. כמובן שבתאגיד חסכו מיליוני שקלים כשלא הפיקו בעצמם את קדם האירוויזיון".
על פי גורמים, אנשי "הכוכב הבא" לא ימשיכו לעבוד במשלחת האירוויזיון, כך לדוגמא יואב צפיר שנחשב לאחד מיוצרי התוכנית ומהאנשים החשובים בה - לא ישתתף במשלחת הישראלית לאירוויזיון. אף על פי כן, ייתכן עדיין שיתוף פעולה מסויים בין התאגיד לערוצים השונים בכל הקשור לתחרות השירה האירופית. בתאגיד בוחנים משפטית אפשרות להוציא למכרז שיתוף פעולה עם ערוצים אחרים, על חלק מתוכני התוכנית החדשה שתבחר את הנציג לאירוויזיון.