באוקטובר 2015 הגיחה למרקע בצרפת סדרה קומית חדשה תוצרת ערוץ France 2 בשם "10 אחוז" - סאטירה שנונה, משעשעת, פיקחית ומהנה על סוכנות טאלנטים פריזאית איכותית ויוקרתית, שבין לקוחותיה ססיל דה פראנס ונטלי ביי. הרעיון לסדרה צץ במוחו של דומיניק בנהארד, סוכן שחקנים ידוע, לאחר שצפה ב-2005 ב"עקרות בית נואשות", אבל רק אחרי עשור וסירובים של ערוצים גדולים הרעיון הפך סוף סוף למציאות. התשובה הצרפתית ל"הפמליה" רכשה לה מעריצים מסורים, שנהנים לעקוב אחר התככים, המאבקים והרומנים של עובדי הסוכנות (שגיבוריה אינם נמנים על ל"ו צדיקים). יחד עם זאת היא בפירוש סוג של טעם נרכש, כשהמסתייגים חושבים שהיא משעממת, טרחנית, לא מצחיקה ומיועדת לאנשי הברנז'ה והתעשייה בלבד.
"10 אחוז", עונה 2 - טריילר
(באדיבות France 2)
עם השנים, הסדרה ליקטה פרסים ומועמדויות ותפסה תאוצה. אם בעונה הראשונה, התקשו היוצרים לשכנע את הכוכבים הגדולים לקפוץ לבקר, הרי שבעונה השנייה הדברים השתנו. אצולת הקולנוע הצרפתי החלה לעמוד בתור כדי לזכות בהופעות אורח, להפגין אירוניה עצמית ולהופיע בתפקיד עצמם. אפילו כוכבות כמו איזבל הופר ואיזבל אדג'אני הסכימו להגיח. ואז הגיעה נטפליקס והפולחן סביב "10 אחוז" (שידועה גם בשם Call My Agent) הלך והתעצם. הקורונה נתנה גם את הבוסט שלה ולא מיעטו גילו את הסדרה תוך כדי ההסתגרות בבתים, בהם גם יותר ויותר ישראלים שמצאו אותה בספריית הענק ולמדו ליהנות מקסמיה.
9 צפייה בגלריה
מתוך "10 אחוז", עונה 4
מתוך "10 אחוז", עונה 4
צברה מעריצים נוספים בזכות הקורונה. "10 אחוז"
(צילום: באדיבות נטפליקס)
"10 אחוז" אולי לא עושה את המספרים של "אמילי בפריז", אבל אם נמשיך עם הדימויים הקולינאריים, הרי ש"10 אחוז" היא המבורגר אמיתי, עסיסי נוטף מיצים, בזמן ש"אמילי" היא תחליף מחומרים סינטטיים. עיר האורות בנוסח הראשונה היא כמובן אותנטית, לעיתים קסומה וזוהרת ולפעמים מורכבת וקשוחה, וזאת בניגוד לגלוית התיירות והטיול המאורגן שארגן דארן סטאר עם השנייה.
לאור מעמדה הנישא והמתעצם, לא מפתיע שפסטיבל CANNESERIES החליט לעשות לה כבוד ולערוך בקיץ שהיה את בכורת העונה הרביעית והאחרונה (מחר, חמישי, היא עולה בנטפליקס). כוכבי הסדרה התייצבו בטיילת של קאן, ומשם הם שוחחו איתי באמצעות הזום. "ההצלחה של הסדרה היא הפתעה גדולה. הופתעתי למשל מקבלת הפנים החמה שהיא קיבלה בברזיל, שאולי יכולת לצפות לטון מעט שונה שיאפיין את הסדרות שמצליחות בה", אומר השחקן ניקולא מורי, המגלם את הרווה ההומו הנוירוטי והמתוק, שמתחיל כעוזר בסוכנות ומתקדם בסולם הדרגות. "גם באוסטרליה מתים עלינו, אבל אני מאוד גאה שיש לי מעריצים בישראל. למרות שיש לי בן זוג, אני נוהג לומר לכל החברים שאני רוצה להתחתן עם בחור מתל אביב, בגלל שההומואים בתל אביב הם הכי חתיכים", פורץ מורי בצחוק.
9 צפייה בגלריה
מתוך "10 אחוז", עונה 4
מתוך "10 אחוז", עונה 4
"אני נוהג לומר לכל החברים שאני רוצה להתחתן עם בחור מתל אביב". ניקולא מורי מתוך "10 אחוז"
(צילום: באדיבות נטפליקס)
גרגורי מונטל, המגלם את גבריאל - הבוס הכעוס והלא מגולח של הרווה, סבור שאחת החוזקות האדירות של הסדרה היא "שהקהל הרגיש שיש משהו אמיתי בין כל דמות ודמות. כשהסדרה רק התחילה, כולם בתעשייה הרימו גבה ותהו למי בכלל אכפת מהסיפור הזה. כולם היו מאוד ספקנים, אבל הסדרה הפכה לפופולרית. היא אומנם מדברת על תעשייה קטנה שמארחת כוכבים גדולים, אבל בד בבד מגלמת בתוכה את הבעיות היומיומיות של כולנו. הסוכנים שהסדרה עוסקת בהם נתקלים באותן הבעיות שמולן מתמודד האדם הקטן. גם הבעיות והקשיים בחיי האהבה של גבריאל מדברות לצופים. הכול מאוד אוניברסלי - הסדרה מצליחה ברחבי העולם אבל ממשיכה לשמר את הקסם הצרפתי הייחודי לה".
9 צפייה בגלריה
גרגורי מונטל
גרגורי מונטל
"הסדרה מגלמת בתוכה את הבעיות היומיומיות של כולנו". גרגורי מונטל
(צילום: EPA)
ואילו קמי קוטן המופיעה בתפקיד אנדריאה מרטל, הסוכנת הכריזמטית, נטולת הרחמים, האנטיפתית, הבוגדנית והשאפתנית שחולקת את חייה עם אישה וילדה, משווה את ההצלחה לאפקט דמוי הד - "אנשים מגלים את '10 אחוז' רק עכשיו, למרות שהיא החלה כבר לפני חמש שנים. היא מצליחה בגלל מה שהיא מספרת על החברה והתעשייה ועל סוגיות חברתיות חשובות".
"10 אחוז" התחבבה גם על הקהילה הלהט"בית, שיודעת להעריך לא רק את השנינות, הקאמפיות, העיסוק בשואו ביזנס וביקורי הסלבריטאים והדיוות, אלא גם את העובדה ששניים מגיבוריה הם הומו ולסבית. "בטורקיה עשו גרסה משלהם ל'10 אחוז' והפכו את הדמות שלי לסטרייטית", מדווחת קוטן. "וזה חבל ועצוב. העובדה שאנדריאה היא לסבית הופכת אותה למי שהיא. אנדריאה לא תמצא את עצמה אף פעם - טוב, חוץ ממקרים בודדים - במיטה של גבר, וזה מעניק לה עוצמה וכוח. כך היא יכולה לחמוק מהישג ידם ומהשליטה של גברים. זה שאין מתח מיני בינה לבין הגברים בסוכנות עוזר לה לראות את עצמה כשוות ערך".
9 צפייה בגלריה
מתוך "10 אחוז", עונה 4
מתוך "10 אחוז", עונה 4
"העובדה שאנדריאה היא לסבית הופכת אותה למי שהיא". קוטן מתוך "10 אחוז", עונה 4
(צילום: באדיבות נטפליקס)
דמותו של הרווה נשית ומוחצנת למדי - בחירה שבימינו העמוסים בתקינות פוליטית לא בהכרח מתקבלת בברכה ויכולה להיתפס כקריקטורה והצגה סטריאוטיפית של הומו. כשמורי, הומו מוצהר גם במציאות, נשאל כיצד הגיבה הקהילה הלהט"בית לדמותו, ענה: "יש לי המון מה להגיד על השאלה הזאת. אנחנו צריכים להיזהר בשימוש במונחים צרים - למה שגבר נשי יהיה קריקטורה? יש בסיס שגוי בהנחה הזאת", הוא טוען. "קריקטורה אינה בהכרח שלילית, היא אמנות בפני עצמה וקו שאתה מציב. פגשתי בחיים האמיתיים אנשים שהם הרבה יותר קיצוניים מהרווה. למה להציג את הרווה כמישהו משעמם ומדכא? זה לא בהכרח מה שאנשים מחפשים בסדרה. הרווה הוא זיקוק מיניאטורי".
וגם אתה זיקוק? "אני? לא, אני כבר בחור מבוגר, חכם ופיקח יותר".
לא במקרה גילו של מורי קפץ בשיחה. הריאיון התקיים יום לפני תאריך יום הולדתו ה-40, אולם כשאיחלתי לו מזל טוב, הוא אטם את אוזניו ופרץ לפתע בבכי. "עצוב לי לחגוג 40", הוא מתוודה ומסביר את פשר הדמעות. "אני מרגיש כל כך צעיר".
9 צפייה בגלריה
ניקולא מורי
ניקולא מורי
"עצוב לי לחגוג 40". ניקולא מורי
(צילום: EPA)

"הכוכבים בצרפת למדו רק לאחרונה לצחוק על עצמם, איזבל הופר קורעת"

הצלחת "10 אחוז" חבה לא מעט להופעות האורח שלה. ברשימה חלקית בלבד מופיעים שמות כמו מוניקה בלוצ'י, ז'אן דוז'רדן ("הארטיסט"), פבריס לוקיני, ז'ולייט בינוש וכריסטוף למברט. "אנשים בצרפת התחילו לראות את הסדרה בגלל הכוכבים שקפצו לבקר, ואז לאט לאט הם החלו להתחבר גם לאנשי הסוכנות והתרגשו ממה שקורה להם", אומר מארק פיטוסי, אחד הבמאים של הסדרה. "למרות שהיא מאוד צרפתית, אפילו בטורקיה ובהודו התלהבו ממנה ויצרו גרסה מקומית וזה דבר מדהים ויוצא דופן".
איך הצלחת לשכנע את איזבל הופר להתארח אצלכם? "עשיתי איתה בעבר שני סרטים, כך שהיה לי קל להביא אותה. לפעמים אני מתאים את התסריטים בהתאם לכוכב שמגיע, וזה מה שקרה במקרה של איזבל".
מונטל מוסיף: "בניגוד לשחקנים אמריקאים שמצטיינים בלצחוק על עצמם, הכוכבים בצרפת למדו רק לאחרונה לעשות זאת. פעם איזבל הופר הייתה יכולה לקחת את הבדיחות שלנו ללב, אבל היום זה אחרת. גיליתי שהיא קורעת מצחוק וזה היה תענוג צרוף לעבוד איתה. גם מוניקה מצחיקה מאוד".
מורי מצידו התלהב מאדג'אני. "היא מהממת, מיוחדת וכנה מאוד".
מונטל: "האמת, קצת נבהלתי כשאיזבל, מוניקה ושחקנים נוספים בקליבר הזה נכנסו פתאום לעולם שלי. אבל גיליתי שגם הם מפחדים להידחף למשפחה הקטנה שנוצרה על הסט. היה מצחיק לראות את החשש שלי מול החשש שלהם".
9 צפייה בגלריה
מתוך "10 אחוז", עונה 4
מתוך "10 אחוז", עונה 4
מבהיל ששחקנים בקליבר הזה נכנסים לעולם שלהם. ז'אן רנו מתוך "10 אחוז"
(צילום: באדיבות נטפליקס)
גם העונה הרביעית החותמת את הסדרה מתברכת באושפיזין נכבדים - משרלוט גינסבורג ועד ז'אן רנו, ויש אפילו כוכבת הוליוודית - סיגורני ויבר, הלוא היא ריפלי מסרטי "הנוסע השמיני". ויבר נמנית על מעריצי "10 אחוז" ושמחה לככב בפרק החמישי בתפקיד עצמה. עבור קוטן, מורה לאנגלית בעברה (את השפה היא רכשה בזמן שגדלה בלונדון, שם עבד אביה החורג בפיננסים), זאת הייתה הזדמנות לשפשף את האנגלית. "שחקנים תמיד שמחים לשחק בשפה אחרת - זו תמיד חוויה מלהיבה וכיפית".
איך התרשמת מסיגורני? "האמת התרגשתי מאוד לקראת המפגש. סיגורני היא שחקנית מקצועית ואישה נחמדה. כולנו נדהמנו ממנה. בקריאה הראשונה של התסריט, בכל פעם שסיגורני הציעה איזה שינוי היא עשתה זאת בצורה כל כך עדינה ומנומסת, אבל כל הערה שלה - גם כלפי דברים קטנים - הייתה חדה ומדויקת. נראה שהיא שמחה להיות איתנו, למרות שאנחנו אלה שאמורים לשמוח להיות במחציתה! התפעלנו איך היא מוכנה לצחוק על עצמה ועל הדימוי שלה. היא אמרה לנו שהיא אוהבת את '10 אחוז' בגלל שזה מכתב אהבה לתעשייה, ליחסים בין סוכנים ושחקנים או יוצרים".
9 צפייה בגלריה
מתוך "10 אחוז", עונה 4
מתוך "10 אחוז", עונה 4
"כל הערה שלה הייתה חדה ומדויקת". סיגורני וויבר מתוך "10 אחוז"
(צילום: באדיבות נטפליקס)
קוטן מספרת שוויבר היא למעשה מודל חיקוי עבורה. "כבר לפני שנים סיגורני לקחה על עצמם תפקידים שבהם הייתה לה הזדמנות להביע את עצמה ולהציג עקרונות מסוימים לעולם".
בחירות התפקידים שלך הן פוליטיות? "ובכן, בתחילת הדרך התפקידים בחרו בי - וכעת אני בוחרת אותם. בהתחלה זה היה מקרי. הן אומנם נקשרו למה שאני מרגישה, אבל לא בצורה שאפשרה לי להביע את זה במילים או לנסח אותן בצורה פוליטית. עכשיו אני מנסה לנוע לכיוון הזה. אנחנו צריכות שינוי בתעשייה וזה גם מה שקורה עכשיו, אבל יש גם פחד שאנחנו הנשים נאבד מהזכויות שרכשנו במשך 30 השנים האחרונות. הדברים דינמיים ולכן אנחנו בסיכון תמידי - עלינו להיות מודעות לו".
9 צפייה בגלריה
קמי קוטן
קמי קוטן
"בתחילת הדרך התפקידים בחרו בי - וכעת אני בוחרת אותם". קמי קוטן
(צילום: EPA)

"בעונה האחרונה חזינו את המשבר שאנחנו חווים עכשיו"

הפולחן סביב "10 אחוז" עשה רק טוב לכוכביה - מורי ביים לאחרונה את סרט הביכורים שלו, מונטל גם נע בין משחק לבימוי ואילו קוטן הפכה לאחד השמות החמים והמבוקשים, עם תפקיד ראשי בגרסה הצרפתית של "פליבג" וגיחה לעונה השלישית של "להרוג את איב" ("אני אוהבת את הדרך המחוספסת והאפלה שבה פיבי וולר-ברידג' מציגה את הדמויות שלה, וגם איך שהן מדברות על סקס"). השנה נראה אותה בסרט הוליוודי, Stillwater לצד מאט דיימון, והיא אף לוהקה ל"גוצ'י", הסרט המסקרן של רידלי סקוט, בו יככבו אדם דרייבר וליידי גאגא.
אחרי שנים עמוסות ואחוזות תזזית, קוטן מצאה את עצמה מבלה את תקופת הקורונה עם בן זוגה האדריכל ושני ילדיהם במשכנם הפריזאי המעוצב ברובע התשיעי השיקי. "זה היה מוזר להיות בבית כל ערב. הילדים שאלו אותי: 'מה, את לא הולכת? אף פעם?', זה היה מדהים".
9 צפייה בגלריה
קמי קוטן ב- Mouche
קמי קוטן ב- Mouche
"אוהבת את שבה הדמויות של פיבי וולר-ברידג' מדברות על סקס". קמי קוטן ב-Mouche, העיבוד הצרפתי ל"פליבג"
(צילום: +CANAL)
כאשר הסגר הראשון הסתיים, קוטן הגיעה כאמור לבכורה בקאן. מתברר שבמהלך שהותה בריביירה הצרפתית, בעודה מעניקה ראיונות, קוטן נדבקה בקורונה. "נציגים מהפסטיבל התקשרו ליידע אותי שהייתי במגע עם מישהו שנמצא חיובי לנגיף. עשיתי בדיקה והתברר שגם אני חיובית", סיפרה קוטן ל"גרדיאן" הבריטי. "ביליתי בצפייה בסדרות - צפיתי בכל הפרקים של 'יורשים' בזמן שבן הזוג שלי התעקש לטפל בילדים. החלמתי מהר ואז בן זוגי נדבק וגם הילדים. היה לנו מזל, כולנו עברנו את זה קל. שלושה חודשים אחרי שנדבקתי עדיין לא חזר לי חוש הריח, זה כאילו המוח שלי כבר לא עושה את החיבור הזה באופן טבעי. אבל אם מישהו מזכיר ריח מסוים בחדר המוח שלי יעבד את המידע ויידלק כך שאוכל בסוף להריח משהו. מוזר, לא?".
כעת, החבורה צריכה להיפרד מהסדרה ומהצופים, וזה לא עניין כל כך פשוט. "הגיע הזמן שאעשה דברים אחרים", אומרת קוטן ומונטל מסכם: "העונה האחרונה מראה משבר, ואני חושב שחזינו את המשבר, שאנחנו חיים אותו עכשיו בתקופת הקורונה. כל הדמויות עומדות בפתחם של חיים חדשים וצריכות להחליט איך הן רוצות לחיות אותם נוכח המשבר בחייהם. זו אחת הסיבות שהעונה הזו הייתה חשובה לכולנו".