ריצ'רד דונר, הבמאי האמריקני המצליח שאחראי בין היתר לסרטים האייקוניים "סופרמן" (1978), "הגוניס" (1985) ו"נשק קטלני" (1987), הלך לעולמו בגיל 91. את ההודעה בדבר מותו מסרה אשתו, המפיקה לורן שולר דונר, אולם לא ניתנו פרטים באשר לסיבת המוות.
3 צפייה בגלריה
דונר לצד מל גיבסון ודני גלובר, כוכבי "נשק קטלני"
דונר לצד מל גיבסון ודני גלובר, כוכבי "נשק קטלני"
דונר (במרכז) עם מל גיבסון ודני גלובר, כוכבי "נשק קטלני"
(AP)
"דונר! חברי, המנטור שלי", ספד לו מל גיבסון, אותו הפך דונר לכוכב בדרמת האקשן המשטרתית "נשק קטלני" (1987), בהודעה שמסר. "הו, הדברים שלמדתי ממנו... הוא השאיר את האגו שלו בכניסה ודרש שכך יעשו גם היתר... אתגעגע אליו מאוד".
דונר נולד בניו יורק ב-1930 בשם ריצ'רד דונלד שוורצברג. בסוף שנות ה-50 כבר החל לעבוד כבמאי בטלוויזיה האמריקנית, וביים פרקים עבור יותר מ-25 סדרות, כולל "קוג'אק", "אזור הדמדומים" ו"האי של גיליגן". בסוף שנות ה-60 החל דונר נכנס לתחום הקולנוע, וב-1976 נחל הצלחה עצומה עם סרט האימה "אות משמים" בכיכוב גרגורי פק. הסרט הרוויח יותר מ-60 מיליון דולר על תקציב של פחות מ-3 מיליון, והפך את דונר לכוכב עולה בהוליווד.
ב-1978 ביים דונר את הגרסה הקולנועית של "סופרמן", בכיכוב כריסטופר ריב. הסרט זכה להצלחה עולמית והזניק את דונר לפסגת הוליווד. ברבות השנים התברר הסרט גם כאבן הפינה הקולנועית של ז'אנר גיבורי העל, מאחר דונר נפרד מהגישה הקאמפית שאפיינה את היצירות מז'אנר גיבורי העל עד אז, והעניק טיפול רציני ובוגר יותר לז'אנר.
3 צפייה בגלריה
מתוך "סופרמן"
מתוך "סופרמן"
מתוך "סופרמן"
את "סופרמן 2" (1980) ביים דונר במקביל לעבודה על "סופרמן" הראשון, אולם השלים רק כ-75 אחוז מהעבודה על הסרט בטרם התעמת עם המפיקים ופוטר. הבמאי ריצ'רד לסטר החליפו וצילם מחדש את רוב הסרט, אולם ב-2006 הוציא דונר את הגרסה המקורית שלו ב-DVD.
ב-1985 זכה דונר להצלחה גדולה עם סרט ההרפתקאות לבני נוער "הגוניס", אשר שבר קופות והפך לסרט פולחן. באותה השנה יצא גם סרט הפנטזיה הרומנטי "ליידי נץ" בבימויו של דונר, אולם נחל אכזבה בקופות. ב-1987 ביים דונר את סרט האקשן המשטרתי "נשק קטלני" בכיכובם של מל גיבסון ודני גלובר, ורשם עוד ניצחון. במהלך שנות ה-90 ביים דונר שלושה המשכונים ל"נשק קטלני", כשכולם זוכים להצלחה קופתית משמעותית, ואף הפיק את הסרט "לשחרר את ווילי" (1993).
3 צפייה בגלריה
מתוך "נשק קטלני"
מתוך "נשק קטלני"
מתוך "נשק קטלני"
(צילום מסך)
בשנות ה-2000 ביים דונר שני סרטים בלבד - סרט ההרפתקאות המד"בי "טיימליין", וסרט האקשן "16 רחובות" בכיכוב ברוס וויליס, שניהם לא זכו להצלחה של סרטיו הקודמים. אולם באותה תקופה דונר גם חבש את כובע המפיק - יחד עם אשתו, לורן שולר דונר, הפיק את סרט גיבורי העל "אקס מן" (2000) אשר התניע מחדש את הז'אנר לו העניק דונר אופי ומהות 22 שנה קודם לכן, ב"סופרמן".