לפני כשנתיים, לקראת יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל, הגיעו תוצאות האמת: אייל גולן נבחר לזמר ה-70 של ישראל במסגרת מצעד שערך מוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות" בשיתוף גולשי ynet. "הייתי בטוח שזה יהיה אריק איינשטיין, או שלמה ארצי", הוא נזכר בריאיון בלעדי, שיתפרסם ב-ynet בערב יום העצמאות. "ואז אומרים לי – אתה מקום ראשון, לפניהם, הקוראים בחרו בך. אתה יודע מה זה עשה לי בגוף, בנשמה?".
אבל למה בעצם זה צריך להפתיע אותו? גולן, שחגג החודש 49, כבר הוכתר בעבר פעמיים כזמר העשור במצעדים שונים, בעשורים שונים, וקשה לספור אפילו כמה פעמים הוכתר כזמר השנה. נתוני ההשמעות תמיד מציבים אותו בפסגה. האלבומים הרבים שלו – האחרון שבהם, "מכאן ועד הנצח", יצא זה עתה – זוכים להצלחה מסחררת.
2 צפייה בגלריה
אייל גולן
אייל גולן
אייל גולן
(צילום: יניב אדרי)
ועדיין, מדובר בזמר שמחפש הכרה, שמבקש שישפטו אותו באופן הוגן. "כל החיים שלי אני מנסה לעשות דברים טובים", הוא אומר, ומתייחס גם לאותה פרשה שמבחינתו נשארה הרחק מאחור – אבל לא כך מבחינת מבקריו. "תוציא רגע שעה דפוקה בחיים שלי, ובוא תראה אם עשיתי משהו נגד החוק. אני לא מעשן סמים, לא רצחתי, אני לא אלכוהוליסט. בסדר, אז טעיתי שעה בחיים שלי, במהלך 49 שנים שאני חי – טעיתי והתנצלתי. פלילית, היה משהו? לא. מוסרית, היה משהו לא בסדר? התנצלתי. מה עוד צריך לעשות? לעמוד מול כיתת יורים? אנשים עשו דברים הרבה יותר גרועים ושכחו להם. אז היום יש את ה'מי טו', ואני הכי בעד זה, והכי תומך בזה. ותאמין לי שאין צדיק ממני בקטע של נשים".
היום. "תמיד. אז אני אומר – הייתי בעבר פה לא בסדר, וכאן לא בסדר, אבל בחיים לא הכיתי נשים. יש אנשים שמכים נשים, מבחינתי זה יותר גרוע. לא זוכר אם אפילו הרמתי קול על אישה. בשבילי אישה זה קדוש. אז יכול להיות שטעיתי – והתנצלתי. חאלס, שחררו. מה אתם רוצים? שאני אמות ואז תגידו איזה זמר טוב הוא היה ואיזה בן אדם טוב הוא היה?".
גולן משרטט גבול ברור בין האופן שבו רוב הקהל שלו מתייחס אליו – לבין האופן שבו הממסד והתקשורת שופטים אותו. "כשאתה רואה את רשימת ההישגים שלי, כאדם וכעיתונאי, אתה חושב שמגיע לי להדליק משואה ביום בעצמאות?", הוא שואל במהלך השיחה, ושוב מדגיש: "אני רוצה שהעסק יהיה נקי, רוצה שישחררו ממני".
2 צפייה בגלריה
אייל גולן
אייל גולן
אייל גולן
(צילום: ארן חן)
אז אתה אומר – מגיע לי להדליק משואה ביום העצמאות? "אני אף פעם לא מדבר על עצמי, אבל בדבר הזה – כן, מגיע לי, כזמר הנבחר של שני עשורים, כזמר ה-70, כזמר המושמע ביותר של השנים האחרונות. אם תעשה היום סקר, תשים עשרה מועמדים ותשאל אנשים מי הייתם רוצים שידליק משואה ביום העצמאות הבא של ישראל - אני מוכן להתערב איתך שאם השם שלי שם, אני אהיה במקום הראשון".
הריאיון המלא עם אייל גולן יתפרסם ב-ynet בערב יום העצמאות, ובו הוא מדבר לראשונה גם על הפיצוץ בינו לבין מנהלו לשעבר בני פרץ, על הסכסוך המתוקשר עם אופירה אסייג, על ההופעה המשותפת עם עומר אדם במשדר העצמאות של רשת ועל הזוגיות עם דניאל גרינברג.