בית המשפט בניו יורק דן היום (ד') את הארווי ויינשטיין ל- 23 שנות מאסר. לפני כשבועיים וחצי, בתום משפט מתוקשר, מפיק העל ההוליוודי הורשע באונס מדרגה שלישית ובתקיפה מינית - עבירות שהעונש עליהן נע בין חמש שנים ל-29 שנים. בתום המשפט ויינשטיין התמודד עם כמה בעיות בריאותיות ושהה לסירוגין בבית חולים ובמרפאה בבית כלא. הוא צפוי להיכנס למעצר מיד בתום הקראת הדין. זהו ניצחון לתנועת MeToo והשופט ג'יימס ברוק לא חמל על ויינשטיין בן ה-67 והוא נתן לו גזר דין כמעט מקסימלי. במידה וערעורו לא יתקבל, הוא צפוי לסיים את חייו בבית הכלא.
2 צפייה בגלריה
משפט הארווי ויינשטיין
משפט הארווי ויינשטיין
המשפט של הארווי ויינשטיין בסוף פברואר
(צילום: AP)
טרם הקראת הדין הארווי ויינשטיין פנה לשופט בפעם הראשונה. למרות שבפתח דבריו אמר למתלוננות כי הוא מרגיש "חרטה רבה מול המצב", לאחר מכן הוא הוסיף נאום מבולבל ובו האשים את תנועת MeToo. "אני מבולבל לגמרי. אני חושב שגברים מבולבלים מכל זה, התחושה הזאת של אלף גברים ונשים שמפסידים בגלל התהליך. אני דואג למדינה הזאת". עוד הוסיף כי "זאת לא האווירה הנכונה בארצות הברית" ואמר כי מבחינתו היה חבר של שתי המתלוננות.
גם שתי המתלוננות נגד ויינשטיין, מרים היילי וג'סיקה מאן, נשאו דברים מול השופט בפעם האחרונה טרם הכרעת הדין. היילי סיפרה כי התקיפה של ויינשטיין פגעה בה מנטלית ורגשית. "מה שהוא עשה לא רק פגע בכבודי כאדם וכאישה, אלא גם ריסק את הביטחון שלי". מאן, שהייתה במערכת יחסים מתעללת עם המפיק, דיברה על הקושי שבניצול מרות מסוג זה: "אני לא יודעת איך להסביר את האימה של אונס על ידי אדם עם כוח. ההשפעה על התודעה עצומה, אונס זה לא רק רגע אחד - זה לנצח".
2 צפייה בגלריה
מרים היילי במשפט ויינשטיין
מרים היילי במשפט ויינשטיין
מרים היילי טרם הכרעת הדין
בטרם התקבל גזר הדין, עורכי הדין של וינשטיין הפצירו בשופט להקל בעונשו ולדון אותו לחמש שנים בלבד (העונש המינימלי על העבירות שבהן הורשע) בשל גילו, הבעיות הרפואיות שלו ומשום שסבל רבות, לטענתם, בכך שאיבד את מקורות הפרנסה שלו והפך לאיש הכי מוקצה בהוליווד. מנגד, התביעה הגישה בקשה להחמיר את גזר הדין. לטענת התובעים, "גזר הדין צריך לשקף את חומרות מעשיו. ויינשטיין ניהל חיים שלמים של התעללות באחרים, והם מעידים על עשרות מקרים אחרים שלא הגיעו לבית המשפט".
מחוץ לבית המשפט עם קבלת גזר הדין, אמרה דונה רוטנו, מי שהובילה את המאבק המשפטי של ויינשטיין, כי העונש מופרז ושערורייתי. "יש רוצחים שישתחררו יותר מהר מויינשטיין. המספר הזה נקבע מתוך לחץ התנועה והציבור, הוא לא קשור לראיות והוא לא קשור לצדק. אני כועסת על המספר הזה. אני חושבת שזה מספר פחדני לתת. השופט התקפל ואני מאמינה שגם המושבעים ואני לא שמחה מכך".
במקביל למשפט בניו יורק, נגד ויינשטיין מתנהל הליך משפטי נוסף בלוס אנג'לס, בו הוא מואשם בתקיפה ואונס של שתי נשים נוספות. בשלב זה התביעה בלוס אנג'לס החליטה כי יש לה מספיק ראיות להעמיד אותו לדין, אולם הוא טרם נעצר.