הזמרת והשחקנית אילנה רובינא, מהדמויות הבולטות בעולם הבידור הישראלי של שנות ה-60 וה-70, הלכה לעולמה בגיל 86.
שושיק שני, חברתה הקרובה, סיפרה ל-ynet כי לפני מותה רובינא חלתה בקורונה. "היא אושפזה במחלקת הקורונה בפרדס חנה, ואין לדעת אם נפטרה מהמחלה כי היה לה סרטן מפושט. היא הייתה מאוד חולה מכל הכיוונים", אמרה.
2 צפייה בגלריה
אילנה רובינא
אילנה רובינא
אילנה רובינא
(צילום: משה פרידן, לע"מ)
"אילנה הייתה בהכרה עד לרגע האחרון, ומאוד חלשה. היא לא סבלה ולא היו לה כאבים", סיפרה שני. היא הוסיפה: "אנחנו חברות מהילדות. תמיד צחקנו יחד. אילנה הייתה אישה שמחה בחלקה. היא לא הייתה זקוקה להרבה חברה מסביבה". אחותה למחצה של רובינא, סינילגה פן, אמרה ל-ynet: "כואב לי הלב". בתה מאיה, המתגוררת בחו"ל, מסרה כי לא תוכל להגיע להלוויה בשל הקורונה.
אילנה רובינא נולדה בשנת 1934 לשחקנית התאטרון חנה רובינא ולמשורר אלכסנדר פן, וכך מצאה עצמה בלב הבוהמה התל-אביבית כבר בראשית חייה. הוריה התקשו לדאוג לה, ועל כן לאורך ילדותה נמצאו לה פתרונות אחרים. תחילה גדלה אצל משפחת אומנה בירושלים ובהמשך הועברה לקיבוץ גבע. לאחר שירותה הצבאי כקצינה, למדה במילאנו, ובהיותה שם עשתה את צעדיה הראשונים כדוגמנית. עם חזרתה לארץ, רובינא השתלבה בעולם התיאטרון הססגוני של המדינה הצעירה, ובמקביל הקליטה מספר שירים, בין היתר עם להקת "בצל ירוק" ועם אורי זוהר, שלו הייתה נשואה כשנתיים.
בשיא תהילתה, שיריה של רובינא הושמעו ללא הרף ברדיו הישראלי והיו מוכרים בכל בית. מאותה תקופה זכורים במיוחד "שיר הדרך", "שיר הפלפל", "כשאנחנו נצא ביחד", "החופש בבית הבראה", "ביקשתי אש" ונוספים. בעקבות הצלחתה על הבמות, היה זה אך טבעי שהיא תפציע גם בקולנוע המקומי, וכך קיבלה תפקיד בסרט המצליח "איי לייק מייק", המבוסס על המחזה באותו השם.
2 צפייה בגלריה
אילנה רובינא וחנה רובינא
אילנה רובינא וחנה רובינא
אילנה רובינא וחנה רובינא
(צילום: דוד רובינגר)
מכאן ואילך, הקריירה המוזיקלית של רובינא תפסה תאוצה. בשנת 1963 השתתפה בפסטיבל הזמר הבינלאומי בפולין, והגיעה למקום השני עם השיר "לילה ועשן". בשנת 1970 הגיעה למקום הראשון בפסטיבל הזמר החסידי עם השיר "יברכך", והופיעה בפסטיבל שירי הילדים הראשון עם השיר "לילך רוצה לקטוף את הירח". בין לבין, הרבתה להופיע ולהקליט שירים. בשנת 1972 יצא אלבומה "שני צדדים", שזכה להצלחה רבה, בעיקר הודות ללהיט "לך איתה", שהיה לאחד משיריה המוכרים ביותר. בעת ההיא הקליטה גם את "הגבירה בחום", דואט עם יוסי בנאי. רובינא אף ביצעה על הבמות את השיר "וידוי", שכתב אביה אלכסנדר פן והלחין סשה ארגוב.
מאז שנות ה-70 הקריירה של רובינא דעכה בהדרגה. היא עברה להתגורר בלונדון, ולמעשה פרשה מעולם התרבות. בתחילת שנות ה-2000 שבה לישראל. רובינא הייתה נשואה ארבע פעמים: לביל סטיוארט, אורי זוהר, יעקב ויסמן - אבי בתה מאיה, ורפי וייזר.