בריטני ספירס שוברת שתיקה: כוכבת הפופ העידה הלילה (בין רביעי לחמישי) בפני בית המשפט במסגרת הקרב המשפטי נגד אביה, המשמש כאפוטרופוס החוקי שלה מזה 13 שנה, ולמעשה שולט בקריירה המקצועית שלה, בהונה המוערך בכ-60 מיליון דולר, ובחייה האישיים. "שיקרתי ואמרתי לעולם שאני מאושרת ובסדר", אמרה ספירס לבית המשפט, "אני בטראומה, אני לא מאושרת, אני לא יכולה לישון ואני מדוכאת. אני בוכה כל יום". לדברי ספירס נכפו עליה הליכים רפואיים, והיא אולצה לצאת למסע הופעות בניגוד לרצונה. "עבדתי שבעה ימים בשבוע, לא היה לי כרטיס אשראי, מזומן או דרכון", אמרה, והשוותה את מצבה לסחר בנשים.
4 צפייה בגלריה
בריטני ספירס
בריטני ספירס
בריטני ספירס
(צילום: AP)
"זו המשאלה שלי והחלום שלי - שזה יסתיים", הקריאה ספירס מתוך מכתב שהכינה מראש. לדבריה, ב-2018 אולצה לצאת למסע הופעות, תחת איום בתביעה של צוות ההנהלה שלה כנגדה אם תסרב. כמו כן, לטענתה, ניתנה לה התרופה הפסיכיאטרית ליתיום - המשמשת בין היתר לטיפול בהפרעה דו קוטבית - בניגוד לרצונה. "זה סם חזק", פירטה, "אתה יכול להיפגע נפשית אם אתה נשאר על זה ליותר מחמישה חודשים. הרגשתי שאני שיכורה, אפילו לא יכולתי לנהל שיחה עם אמי או אבי. הם הקיפו אותי בשש אחיות שונות... אף אחד מהמשפחה שלי לא עשה דבר, ואבא שלי היה צריך לאשר כל דבר שרציתי". ספירס אף הצהירה כי ברצונה לתבוע את בני משפחתה על הדרך שבה נהגו בה.
בשלב מסוים סיפרה ספירס כי אולצה להשתתף בטיפולי גמילה בבברלי הילס, ונדרשה לשלם על כך סכום של 60 אלף דולר בחודש. לדבריה, היא בכתה בשיחת טלפון לאביה במשך שעה, "והוא אהב כל רגע מזה. השליטה שהייתה לו על מישהי חזקה כמוני, הוא אהב את השליטה, להכאיב לבתו. 100 אלף אחוז שהוא אהב את זה. אבא שלי, כל מי שהיה מעורב באפוטרופוסות הזאת וההנהלה שלי... הם צריכים להיות בכלא".
4 צפייה בגלריה
ג'יימס ספירס, אביה של בריטני
ג'יימס ספירס, אביה של בריטני
ג'יימס ספירס, אביה של בריטני
(AP)
"אני מאמינה שהאפוטרופוסות הזו מתעללת, אני מרגישה שאני לא יכולה לחיות חיים שלמים", המשיכה ספירס, אם לשני בנים, שון בן ה-15 וג'יידן בן ה-14 (מנישואיה לקווין פדרליין). בנוסף, סיפרה כי היא רוצה להתחתן עם בן זוגה, סם אסגרי. "אני רוצה להתחתן ושיהיה לי תינוק", אמרה, "נאמר לי שאני לא יכולה להתחתן או לעשות תינוק. יש לי התקן תוך רחמי אבל הצוות-לכאורה הזה לא מאפשר לי ללכת לרופא כדי להסיר אותו, בגלל שהם לא רוצים שיהיו לי עוד ילדים. האפוטרופוסות הזו יותר מזיקה לי ממועילה. מגיע לי שיהיו לי חיים".
כזכור, בשנת 2007, אחרי שנים במהלכן ספירס בת ה-39 התמודדה עם התמוטטויות עצבים, אשפוזים במכוני גמילה וגירושים מכוערים, אביה ג'יימס פנה לבית המשפט בבקשה לאפשר לו להתמנות לאפוטרופוס בכפייה, בטענה כי בתו (שהייתה אז בת 26) אינה כשירה לקבל החלטות באופן עצמאי וכי היא זקוקה לשיקום נפשי. במהלך השנים שחלפו מאז היא הספיקה להוציא ארבעה אלבומים, לצאת לשלושה סיבובי הופעות ברחבי העולם (כולל גיחה מוצלחת לישראל), להופיע כשופטת ב"אקס פקטור" ולהרוויח מיליוני דולרים - כשעל הכול מנצח אביה.
4 צפייה בגלריה
מפגינות למען בריטני ספירס
מפגינות למען בריטני ספירס
מפגינות למען בריטני ספירס
(צילום: AP)
לפני כשנתיים ספירס הודיעה במפתיע שהיא לוקחת הפסקה מהקריירה ומבטלת את הופעותיה המתוכננות בעקבות מצבו הבריאותי של אביה. אולם בהמשך, אתר TMZ דיווח כי היא אושפזה בניגוד לרצונה במוסד פסיכיאטרי. באותה השנה התחיל המשפט בו היא דרשה לבטל את השליטה של אביה בחייה ולהעביר אותה לגורם משפטי נייטרלי. בלילה, כאמור, ספירס העידה בבית המשפט בלוס אנג'לס - מרחוק, בשיחת ועידה מצולמת שנמשכה 20 דקות - וביקשה לבטל את האפוטרופוסות של אביה.
בתקופה האחרונה מעריציה של ספירס עמדו לצידה בקמפיין תמיכה ציבורי, שקיבל את הסיסמה Free Britney. רבים מהם החלו לפתח תיאוריות כאלו ואחרות שטענו כי היא כלואה בביתה ללא כל עצמאות או שליטה על חייה, והדגימו זאת על ידי הפוסטים המשונים שספירס נוהגת לעלות ברשתות החברתיות. כעת, ניתן אישור חלקי לפחות לחלק מהטענות הללו.
4 צפייה בגלריה
בריטני ספירס
בריטני ספירס
בריטני ספירס
(צילום: AP)
בנוסף, בתחילת פברואר 2021 יצא לאקרנים הסרט התיעודי המדובר "לשחרר את בריטני", שהופק על ידי הניו יורק טיימס ושהציב במרכז הדיון הציבורי את התלאות שספירס עברה בעשור האחרון. "לא צפיתי בדוקומנטרי", כתבה ספירס בפוסט אינסטגרם בסוף חודש מרץ האחרון, "אבל ממה שכן ראיתי, הייתי מובכת מאיך שהציגו אותי. בכיתי במשך שבועיים". בהמשך יצא סרט נוסף עליה, הפעם של הבי.בי.סי ("הקרב על בריטני"), שחקר גם הוא את ההידרדרות במצבה של ספירס ואת הקרב המשפטי מול אביה, המגיע כעת לשיאו. "אני רוצה שישמעו אותי", אמרה ספירס לשופטת ברנדה פני, "אני באמת מאמינה שזוהי אפוטרופוסות מתעללת... אני רק רוצה את חיי בחזרה, אלו היו 13 שנים וזה מספיק".
במסר שהעביר דרך עורך דינו ושהוקרא בבית המשפט מסר האב ש"צר לו לראות את בתו חווה כל כך הרבה כאב" וכי הוא "מתגעגע אליה ואוהב אותה מאוד".
קונספירציית בריטני ספירס