הוליווד נמלאה עצב הלילה (ד') עם היוודע דבר מותו של שחקן הקולנוע היהודי, קירק דאגלס, שהלך לעולמו בגיל 103.
מי שהודיע על כך היה בנו, השחקן מייקל דאגלס, שפרסם בחשבון האינסטגרם שלו כי "בצער רב אחי ואני מודיעים שקירק דאגלס הלך לעולמו בגיל 103. עבור העולם הוא היה אגדה, שחקן מתור הזהב של הקולנוע שחי טוב בשנות הזהב שלו, בן אנוש שהנחישות שלו לצדק והמטרות שבהן האמין הציבו רף לשאוף אליו".
2 צפייה בגלריה
קירק דאגלס
קירק דאגלס
קירק דאגלס
(צילום: AP)
קתרין זיטה-ג'ונס, אשתו של מייקל, פירסמה בעמוד האינסטגרם שלה תמונה עם חמיה, וכתבה: "לקירק היקר שלי, אני אוהבת אותך עד סוף חיי. אני כבר מתגעגעת אליך. תישן בשקט".
תוך זמן קצר, קולגות, חברים וקרובים לדאגלס האב שיתפו את תחושותיהם ברשתות החברתיות. הבמאי סטיבן ספילברג כתב: "קירק שימר את כריזמת כוכב הקולנוע שלו עד סוף חייו הנפלאים, והיה לי הכבוד להיות חלק קטן מ-45 שנותיו האחרונות. אני אתגעגע לרשימותיו בכתב ידו, מכתביו ועצותיו האבהיות, וחוכמתו ואומץ ליבו - אפילו מעבר לגוף עבודה כה עוצר נשימה - מספיקים כדי לעורר בי השראה לשארית חיי". בשנת 1996 ספילברג היה זה שהעניק לדאגלס פרס אוסקר על מפעל חיים.
מיצי גיינור, שכיכבה לצדו של דאגלס בקומדיה הרומנטית For Love or Money בשנת 1963, ספדה לו: "בראבו, קירק דאגלס, על חיים מדהימים. תודה ששיתפת בנדיבות את הכישרון המדהים שלך עם כולנו. אנצור בליבי לנצח את הסרט שעשינו ביחד. מוסרת את אהבתי לאן ולמשפחה היפה שלך". והשחקן וויליאם שטנר ("מסע בין כוכבים") כתב: "תנחומיי למשפחתו של קירק דאגלס. איזה אייקון מדהים הוא היה בתעשייה הזאת".
2 צפייה בגלריה
מייקל וקירק דאגלס
מייקל וקירק דאגלס
מייקל וקירק דאגלס
(צילום: AP)
רבים מהמספידים הזכירו את האומץ מעורר ההשראה שאזר כדי להתנגד בשנות ה-50 לרשימה השחורה של הוליווד, כאשר בחר להעסיק בסרטו "ספרטקוס" את התסריטאי דלטון טרמבו, שהיה משויך באותה העת לקבוצת קולנוענים שנחשדו כקומוניסטים והוחרמו על ידי אולפני הסרטים. "הוא ייזכר כמי שסיכן את הקריירה שלו כשקרא תיגר על הרשימה השחורה בהוליווד והעסיק את דלטון טרמבו ל'ספרטקוס' הקלאסי", כתב מארק המיל ("מלחמת הכוכבים"), "קירק דאגלס היה אחד הכוכבים הכי גדולים בכל הזמנים ושחקן מבריק עם כריזמה בלתי נשכחת".
במאי הקולנוע רוב ריינר אמר שדאגלס "יישאר לנצח אייקון בפנתיאון של הוליווד", כמי ש"שם את עצמו על הגדר כדי לשבור את הרשימה השחורה".
השחקן בריאן קרנסטון, כוכב "שובר שורות", התייחס גם הוא לדברים בציוצו: "מחשבותיי הלילה עם קירק דאגלס והמשפחה שלו. לא רק שהוא היה בעל נוכחות בולטת בתעשיית הקולנוע, הוא גם סיכן את הקריירה ואת היציבות הפיננסית שלו כדי לעשות את הדבר הנכון ולעזור לשבור את הרשימה השחורה. סוג כזה של גבורה גורם לכולנו לקום ולצעוק: 'אני ספרטקוס'".
"שבור לב", כתב ג'ייסון אלכסנדר, ג'ורג' קוסטנזה מ"סיינפלד", שביכה את מות חברו. "קירק דאגלס היה חבר, כוכב ואדם שהוא אגדה מוחלטת. הוא השתפר בכל יום שעבר. היה לי הכבוד להכיר אותו".
אולפני MGM פירסמו גם הם הספד בטוויטר, וכינו אותו, "אגדה הוליוודית אמיתית, נוח על משכבך בשלום".