התמונות המצמררות קמות לתחייה בצבעים: תצלומים בשחור-לבן ממחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו יעברו עיבוד מיוחד שיעניק להם צבעים אמיתיים, וישולבו, לראשונה, בסרט תיעודי מיוחד שיוקרן בבריטניה. הפרויקט מעורר הציפייה ישודר בשני חלקים לציון יום השנה ה־75 לשחרור המחנה.
2 צפייה בגלריה
אושוויץ בצבע
אושוויץ בצבע
אושוויץ בצבע
(Serge Klarsfeld/Lily Jacob-Zelmanovic Meier, מתוך הגרדיאן)
הסרט "אושוויץ - הסיפור שלא סופר בצבע" (Auschwitz Untold in Colour) יכלול עדויות של ניצולים, ובהם יהודים וצוענים. את הפרויקט היוקרתי, שישודר בערוץ 4 הבריטי, ביים דיוויד שולמן, שזכה לפני שנתיים בפרס הבאפט"א היוקרתי על סרטו התיעודי שעסק באמן ז'אן-מישל בסקיאט.
הסרט מתמקד בחורבן התרבות היהודית בתקופת השואה, בהתנגדות היהודית לנאצים ובהשפעת השואה על קהילת הצוענים באירופה. שולמן סיפר בריאיון ל"גרדיאן" כי מטרת הפרויקט היא, בין השאר, "להתבונן על המאורעות דרך עיניהם של צעירים, שרכשו עמדות פוליטיות מובחנות".
2 צפייה בגלריה
אושוויץ בצבע
אושוויץ בצבע
אושוויץ בצבע
(Serge Klarsfeld/Lily Jacob-Zelmanovic Meier, מתוך הגרדיאן)
הסרט בן שני החלקים יכלול תמונות מ"אלבום אושוויץ" - האוסף היחיד של תמונות שצולמו במחנה הנורא ותיעדו את חיי היומיום בו. על פי הסברה הרווחת, התמונות ששרדו צולמו על ידי חיילי אס-אס אשר שירתו במחנה.
חשיבות הפרויקט מתעצמת לנוכח העובדה שהתמונות יעברו עיבוד לצבע ויאפשרו הנגשה של השואה לדור הצעיר, שאולי נרתע מתמונות בשחור-לבן. שולמן אמר כי "זה היה מפתיע ויוצא דופן לראות את האלמנט האנושי מתעצם לנוכח הצבעים החדשים של התמונות. זה מעניק לתמונות ממד עכשווי. זה לא רק סרט היסטורי, אלא עדכני".
במהלך העבודה על הסרט הצליח אחד הניצולים לזהות את עצמו באחת התמונות. הפרויקט התיעודי מצטרף לשורה של יוזמות ברחבי העולם, שנועדו להנגיש את זוועות השואה לדור הצעיר. אחרי הצלחת "הסיפור של אווה" בשנה שעברה, מצטרף פרויקט "אושוויץ - הסיפור שלא סופר בצבע" גם לפרויקט Stop this Story! שבמסגרתו נרתמים כוכבים ברחבי העולם להעלות את המודעות לשואה ברשת האינסטגרם.