אחרי ההכרזה שנבחר להדליק משואה בטקס העצמאות - דנה אינטרנשיונל קוראת לעברי לידר לסרב.
2 צפייה בגלריה
דנה אינטרנשיונל
דנה אינטרנשיונל
דנה אינטרנשיונל
(צילום: ענת מוסברג)
בסטורי שכתבה באינסטגרם פנתה הזמרת ללידר: "עברי, אח אהוב. התרגשתי ממך בתחילת המלחמה בימי ההלם שלי כשהייתי בתוך הכאב והבכי והפיג'מה. ראיתי אותך מסתער עם הנשק הרוחני שלך בבסיסים ובניחומי אבלים קורעי-לב, וגם לסתם שלושה חיילים שפגשת בדרך. חשבתי שכמה זה מקסים שהיורש של זמרת המלחמות יפה ירקוני, מי שמרים את מורל הלוחמים המרוטים. הוא גיי. 'הומולה' משלנו. חזון אחרית הימים.
"כמו הלוחמים הלהט"בים גם אנו האמנים היינו השנה חלק מהישראליות. זה מרגש במיוחד כי זה פרק חדש בישראליות, הפסיפס האנושי המעניין והמורכב הזה, מארבע כנפות תבל ומכל המגדרים שהתקבצנו ובאו לבנות את מדינת היהודים. זה 'הביחד ננצח' האמיתי".
הזמרת, זוכת האירוויזיון בעבר, הוסיפה: "אז השנה כבוד (שמגיע). יש שליש משואה כי עשית מורל חיילים ואתה גיי, ולעולם זה בכלל טוב. אבל זה לא טוב לך, עברי. ולא לנו ולא לחטופים ולא לארץ שלנו, הנואשת לתיקון. אל תרים את המשואה שעידן עמדי השאיר בענווה ובחוכמה בצד כשהציעו לו, למי שהיה שם עם הלוחמים. הוא ענה בענווה שהוא מרגיש שזו לא העת לטקסים וחגיגות. שבראש שלו מרצדות תמונות החברים הנלחמים, המתים, הפצועים והחטופים. הוא לא מרגיש בנוח להיות בבגדי חג בטקס ולחגוג. החטופים לא כאן, אז לא השנה. לא ביום העצמאות הזה. אנחנו, עברי, מדינת ישראל. אנחנו תפארתה".
2 צפייה בגלריה
תמונה של עברי לידר
תמונה של עברי לידר
עברי לידר
(צילום: אוראל כהן)
"אחים אנחנו, וכשהאחים שלנו בשבי, הלב שלנו איתם", פנתה אינטרנשיונל ללידר, ״זה עם מאוחד ולא מפולג. שישמעו שם בשבי ואולי יעלה להם חיוכון פצפון, שיבינו שלא שכחנו, שכשהם לא כאן, אנחנו לא חוגגים. כשהאחים שלנו נמקים במנהרות חשוכות, אנחנו לא ממשיכים כרגיל. כשיחזרו נדליק ביחד אור גדול. בוא ניסע השנה ליום העצמאות של משפחות החטופים באמפי שוני, הם מארגנים טקס גדול של הדלקת משואות תקווה. בוא נהיה בטקס של העם שלנו שנחטף, ולא באירוע הפוליטיקאים המחושב שקיבלת בו שליש עלה תאנה להומואים. מגיע לך ולנו יותר. לא מגיע לחטופים להציץ בך בעיניים קשורות מדליק משואה. תן להם לפחות לדעת שעברי לידר לא הסכים להגיד 'לתפארת' עד שהם יהיו בבית. זה ירגש אותם".