לפני כמה שבועות, שלחו 1,600 אמריקנים כועסים ומלאי עלבון מכתב לנשיא ארה"ב ג'ו ביידן שבו ביקשו ממנו, בתור קרובי משפחה של קורבנות אסון התאומים, שלא להגיע לטקסי הזיכרון לציון 20 שנה לפיגועי הענק. הסיבה – אי חקירת מעורבותה של סעודיה בפיגועים.
הדרישה נראתה לביידן מיותרת. למרות גל השמועות והקונספירציות, הוועדה הרשמית לחקר הפיגועים לא מצאה שום ראיות למעורבות של הממשל הסעודי במימון אל-קאעידה.
20 שנה אחרי אסון התאומים, מסמכי החקירה הרשמיים עדיין חסויים. ביידן אמנם הורה ל-FBI לבחון מחדש את הסיווג החשאי של המסמכים, אבל לא ברור מתי הם יפורסמו, אם בכלל.
בינתיים, האמריקנים ימשיכו לשמוע אינספור סיפורים שינסו להסביר שכל מה שאנחנו חושבים על הפיגוע ששינה את העולם שגוי – ומי שעומד מאחוריו זה ממש לא מי שנדמה לנו. ואולי זו בכלל מזימה של הממשל האמריקני?
5 צפייה בגלריה
קו הנוף של ניו יורק
קו הנוף של ניו יורק
מגדלי התאומים בוערים. מי באמת עומד מאחורי הפיגוע?
(צילום: AP)

הממשל האמריקני, היהודים או ביל גייטס?

העיתונאי גארט גרף, שחקר את אירועי 11 בספטמבר, נוהג לספר שכמעט בכל אירוע שהוא מגיע אליו, עד היום, מישהו ניגש אליו וטוען שפיגועי הענק היו בכלל "עבודה פנימית" של הבית הלבן.
התיאוריה הזאת חוזרת שוב ושוב לאורך השנים, לא משנה איפה הוא נמצא בארה"ב, והדרכים למעורבות האמריקנית מגוונות: חלק מאמינים שארה"ב ידעה מראש על הפיגועים המתוכננים ואפשרה למחבלים לפגוע בה בכוונה. אחרים הולכים רחוק עוד יותר וטוענים שבכלל לא היו מטוסים שהתרסקו בבניינים אלא פיצוץ מכוון של היסודות.
סקר של מכון סקריפס-הווארד שנערך ב-2006 בהשתתפות של כאלף אמריקנים מבוגרים, הראה כי 36% מהנשאלים חושבים שזה "סביר ביותר" או "סביר במידה כלשהי" שהממשל אפשר למתקפת הטרור להתרחש או אפילו ביצע את המתקפה בעצמו. שליש מהנשאלים האמינו שבוש אשם לא פחות מבן-לאדן.
עשור אחר כך, בסקר שערך המכון הבריטי "יו-גוב", נמצא כי כ-15% ממצביעי הילרי קלינטון וכ-17% ממצביעי דונלד טראמפ מאמינים שהממשל האמריקני סייע בתכנון הפיגועים.
תיאוריית קשר אחרת שנפוצה מאוד באותם הימים סיפרה שאם מקלידים בגופן ווינגדינגס את הצירוף Q33NY – לכאורה המספר של אחת מהטיסות שהתנגשה במגדלים, מתקבל איור של מטוס שמתנגש בשני מגדלים, בתוספת גולגולת ומגן דוד.
5 צפייה בגלריה
ביל גייטס ומלינדה
ביל גייטס ומלינדה
ביל גייטס. אנשים מאמינים שהוא קשור לאסון
(צילום: gettyimages)
יש רק בעיה אחת – זה כלל לא היה המספר של אף אחת מהטיסות שהתרסקו לתוך המגדלים. אבל אנשים שהאמינו לזה קיבלו רושם כלשהו שאיכשהו יש קשר בין הפיגועים האלה ליהודים ולביל גייטס, שתמיד איכשהו מצליח להסתבך בקונספירציות.

הסנונית הראשונה של "פייק ניוז" ברשת

לא במקרה דווקא זה היה האירוע שהוציא כל כך הרבה אמריקנים מדעתם, וסחף את ההמונים על כל מיני בדיות משונות. מדובר באירוע היסטורי שקרה בראשית עידן האינטרנט.
זו הייתה התקופה שבה אנשים התחילו לגלות את הדואר האלקטרוני, את הפורומים ואת האפשרות לבנות אתרים עצמאיים. עוד לפני שמישהו הספיק לשנן את שמו של אוסמה בן לאדן – עד לאותו הרגע אדם אנונימי יחסית – הם כבר הוצפו באינסוף מידע, שרק אחוז מזערי מתוכו היה אמין.
5 צפייה בגלריה
בן לאדן. עוד לפני שאנשים התרגלו לשמו הם כבר הוצפו במידע רב ולא תמיד אמין
בן לאדן. עוד לפני שאנשים התרגלו לשמו הם כבר הוצפו במידע רב ולא תמיד אמין
בן לאדן. עוד לפני שאנשים התרגלו לשמו הם כבר הוצפו במידע רב ולא תמיד אמין
(צילום: רויטרס)
השפע האדיר הזה סימן את סנונית הפייק ניוז האינטרנטית הראשונה. זו הייתה אחת הפעמים הראשונות שהאינטרנט הוכיח את כוחו העצום כצינור אדיר של הובלת מידע במקביל לתקשורת המסורתית.
מבחינת הצופים החרדים לגורלם ולגורל ארצם הסיקור בכלי התקשורת המרכזיים פשוט לא היה מספיק. הם רצו תשובות כאן ועכשיו, אבל עוד לא היו תשובות. כלי התקשורת הרציניים התעלמו מכל האגדות האורבניות, השמועות והקונספירציות שחרכו את אמריקה, בזמן שבפורומים באינטרנט כולם חגגו.

מטענים בקומות התחתונות והקריסה המסתורית של הבניין השכן

אז מה הקונספירטורים מאמינים שהם רואים ואנחנו לא? לא מעט דברים. הם מצביעים על הכתמים השחורים הכהים שאפשר לראות בתמונות ובסרטונים מרגעי האימה. תערובת של עשן ופסולת בניין. ההסבר המדעי המקובל הוא שהקריסה הפתאומית של הקומות העליונות יצרה לחץ אוויר אדיר בקומות התחתונות, שגרם לחלונות להתפוצץ.
אבל יש גם הסבר קונספירטיבי. הבניינים לא קרסו בגלל התרסקות מטוס ומהחום הקיצוני שנוצר בפיצוץ, אלא הם נהרסו באופן מתוכנן. לטענת הקונספירטורים, הפיצוצים שרואים בתמונות נגרמו ממטעני נפץ שהוסתרו בקומות התחתונות מבעוד מועד.
5 צפייה בגלריה
כוחות החירום
כוחות החירום
כוחות החירום. ריאיון של שני כבאים שהתבלבלו בשידור חי הוביל לקונספירציה שמדובר בפיצוץ של המגדלים והם לא קרסו בגלל המטוסים
(צילום: AP)
הם גם מציגים ראייה לדבריהם – ריאיון עם שני כבאים שצולם ביום הפיגוע, כמה שעות לאחר קריסת מגדלי התאומים. השניים סיפרו לתקשורת שראו פיצוץ גדול דווקא בקומות התחתונות של הבניין, מה שמעלה את החשד ששם הוטמנו מראש מטעני הנפץ.
אבל כשצופים בריאיון במלואו, ושומעים את הכבאים מספרים על הזוועות שראו – מחזה טראומתי לכל אדם באשר הוא – קשה שלא לחשוב שבתוך הכאוס הזה כל אחד היה עשוי להתבלבל.
חיזוק נוסף לקונספירטורים מגיע מהתעלמות בנוגע לבניין שבע – מבנה סמוך למגדלי התאומים שקרס למרות שלא נפגע באופן ישיר על ידי המטוסים. החוקרים הסבירו שהוא התמוטט בגלל שריפות שפרצו בעקבות הפיצוצים במגדלי התאומים.
5 צפייה בגלריה
בניין שהתמוטט בסמוך למגדלי התאומים
בניין שהתמוטט בסמוך למגדלי התאומים
בניין בסמוך למגדלי התאומים שנשרף וקרס בעקבות האסון. ממתי בניינים בכלל קורסים בגלל שריפה?
(צילום: AP)
לפי החוקרים, בחום כל כך גבוה עמודי התווך של הבניינים יכולים להתרכך ולקרוס. זה גם מה שקרה כאן, הקומות העליונות שקעו אל תוך התחתונות והפילו את כל המבנה לקרקע. הקונספירטורים עדיין אוהבים להקשות – למה דווקא הבניין הזה קרס ולא אחרים? וממתי בכלל מבנים מתמוטטים משריפה?
לא מעט מהאנשים שמפיצים את התיאוריות האלה מאמינים שהקטסטרופה המחרידה תוכננה והוצאה לפועל מתחילתה ועד סופה על ידי פקידים ממשלתיים. כל זה רק בשביל לספק לארצות הברית תירוץ להיכנס למזרח התיכון במבצע נרחב, במטרה לבסס ולהגדיל את הכוח של ממשל בוש.
העובדה שהאמריקנים פלשו לעיראק ב-2003 בטענה שסאדם חוסיין קשור לפיגועים ומחזיק בטילים גרעיניים, למרות שלא הוצגה שום הוכחה מודיעינית לכך, רק גרמה לקונספירטורים להתבצר עוד יותר בעמדתם.
האזינו לסיפור המלא בפודקאסט "נא להפיץ", בהגשת יובל פלוטקין. בכל פרק נעסוק בסיפורים שעוברים מפה לאוזן - קונספירציות, שמועות, אגדות אורבניות, פיסות רכילות ועוד. בכל פעם נבחר מקרה אחד, נדון בו ונבדוק מה עומד מאחוריו. בכדי להאזין לפרקים נוספים לחצו על אפליקציית הפודקאסטים המועדפת עליכם הנמצאת מתחת לנגן. האזינו והפיצו!