הסופר סלמן רושדי, אשר מאז 1988 מהווה מטרה לאיסלאם הקיצוני אחרי שפרסם את ספרו "פסוקי השטן", הותקף אתמול (ו') בדקירות סכין על הבמה בכנס שנערך במערב מדינת ניו יורק. רושדי הוטס במסוק לבית החולים, שם הוא מנותח.
אנדרו ויילי, סוכנו של רושדי, מסר כי הוא מחובר למכונת הנשמה והוא ככל הנראה יאבד את אחת מעיניו כתוצאה מהדקירה. עוד נמסר כי רושדי סובל מעצבים קטועים באחת מידיו, וכן מנזק בכבד. "החדשות הן לא טובות", כתב ויילי במייל שבו תיאר את מצבו הרפואי של הסופר.
3 צפייה בגלריה
סלמן רושדי
סלמן רושדי
סלמן רושדי
(צילום: EPA)
לפי הודעת המשטרה המקומית, שמו של החשוד בתקיפה הוא האדי מטאר - בן 24, תושב ניו ג'רזי. מטאר נתפס על ידי הנוכחים במקום. מהמשטרה נמסר כי המניע לתקיפה עוד לא ידוע, אך לפי דיווח ב"ניו יורק פוסט", גורם משטרתי חשף כי בחקירה הראשונית התגלה החשוד כמי שתומך בממשלה האיראנית ובמשמרות המהפכה. חיזבאללה הודיעו היום (שבת) כי הם אינם אחראים לאירוע התקיפה וכי "לא ידוע להם דבר על האירוע המדובר ולכן לא יגיבו", כך דווח באתר רויטרס.
רושדי אמור היה להרצות באירוע של מכון צ'וטקווה שבמערב מדינת ניו יורק, מרכז קהילתי המוקדש לאירועי תרבות מדי קיץ, מול מאות אנשים אשר נכחו במקום. עדי ראייה דיווחו כי בעת הצגתו של רושדי בפני הקהל, ראו אדם רץ על הבמה ותוקף אותו, כמו גם את האדם שאמור היה לראיין אותו, הנרי ריס.
"רושדי סבל מפציעת סכין בצוואר", כך לפי הודעת המשטרה המקומית. המראיין ריס, לפי הדיווחים, נפצע באורח קל יותר בראשו. ריס הוא ממייסדי ארגון ללא מטרות רווח אשר מספק מחסה לסופרים שגלו ממולדתם עקב רדיפה.
אחרי התקיפה, כאמור, רושדי פונה על ידי מסוק לבית חולים סמוך. במסיבת עיתונאים שכונסה בעקבות התקרית הודיעה מושלת ניו יורק קת'י הוקול כי רושדי חי ומקבל טיפול, אולם לא ניתנו פרטים נוספים באשר למצבו.
3 צפייה בגלריה
שניות אחר אירוע התקיפה של סלמן רושדי
שניות אחר אירוע התקיפה של סלמן רושדי
שניות אחר אירוע התקיפה של סלמן רושדי
(AP)
ריטה לנדמן, רופאה שנכחה במקום בעת שרושדי הותקף, סייעה לטפל בו וסיפרה ל-BBC כי רושדי סבל ממספר פציעות דקירה, כולל אחת בצד הימני של צווארו. "אנשים אמרו: 'יש לו דופק, יש לו דופק, יש לו דופק", סיפרה לנדמן. רופא נוסף שהיה במקום וחש לסייע לרושדי, ד"ר מרטין האסקל, סיפר ל"הוליווד ריפורטר" שהפציעות של רושדי הן "חמורות, אך כאלו שניתן להחלים מהן".
אישה נוספת שנכחה במקום, קת'לין ג'ונס, סיפרה לאתר AP כי התוקף לבש בגדים שחורים, כמו גם מסכה שחורה.
"ההתקפה הזו מזעזעת ומחרידה", הגיב הסנטור צ'אק שומר, נציג מדינת ניו יורק בסנאט. "זוהי התקפה על חופש הדיבור והמחשבה, שהנם ערכי יסוד של המדינה שלנו ושל המכון בצ'וטקווה. אני מקווה שמר רושדי יבריא מהר ובאופן מלא, ושהתוקף יחווה את מלוא הצדק ואחריותו".
רושדי (75) נולד בבומביי למשפחה מוסלמית, ובגיל 13 נשלח על ידי הוריו ללמוד באנגליה. אחרי שסיים בהצטיינות את לימודיו באוניברסיטת קיימברידג', פנה לקריירת כתיבה. בתחילת שנות ה-80 זכה בפרס הבוקר היוקרתי על ספרו "ילדי חצות", שהפך לרב מכר בבריטניה ובמדינות רבות נוספות.
3 צפייה בגלריה
סלמן רושדי
סלמן רושדי
סלמן רושדי
(AP)
ב-1988 פרסם רושדי את הספר "פסוקי השטן", שהפך אותו לאויב האיסלאם הקיצוני בשל האופן שבו הוצגה בו דמותו של הנביא מוחמד. הספר גם כלל דמות של אימאם המזכיר מאוד את האייתוללה חומייני, מנהיג איראן דאז. הספר גרם למהומות במדינות המוסלמיות ונאסר להפצה בהן, וחומייני האשים את רושדי בכפירה והוציא נגדו "פתווה" - פסק הלכה מוסלמי - הקורא לרציחתו.
מאז 1989 חי רושדי במחתרת, עם אבטחה צמודה. ב-1998 הודיע רושדי כי יצא ממסתור, אחרי שהממשל האיראני - בראשות מוחמד חתאמי - הודיע כי איננו תומך בהסרת הפתווה אך גם לא תומך בה, וזאת על מנת לחדש את היחסים הבינלאומיים עם ממשלת בריטניה, שהציבה זאת כתנאי. אולם במהלך השנים, ארגונים פונדמנטליסטיים שונים באיראן הציעו פרס כספי עבור רציחתו של רושדי, בסכומים של מיליוני דולרים.
במהלך שנותיו במחתרת הפך רושדי לסמל בינלאומי של המאבק נגד הקיצונים הדתיים, וזכה למעמד של סלבריטאי. בסך הכל פרסם רושדי 12 ספרים. האחרון שבהם, "קישוט", יצא ב-2019, זכה לביקורות אוהדות והיה ברשימה המצומצמת של המועמדים לפרס בוקר.
רושדי, אשר מתגורר בניו יורק, היה נשוי ארבע פעמים, והנו אב לשני בנים.
פורסם לראשונה: 18:26, 12.08.22