לאחר התעלמות כמעט מוחלטת מהשופטים, עדן גולן הגיעה הלילה (בין שבת לראשון) למקום החמישי באירוויזיון בזכות הניקוד מהקהל. "אני כל כך גאה במקום שהגענו אליו", אמרה זמן קצר לאחר הכרזת התוצאות. "גאה על הזכות שניתנה לי לייצג את המדינה שלי בכבוד, וגאה להיות זו שנשלחה למשימה הזו דווקא בשנה הזאת".
עדן גולן, קרן פלס ויואב צפיר במסיבת העיתונאים אחרי אירוויזיון 2024
(צילום: גיל נחושתן)
"מהרגע הראשון הייתה לנו מטרה אחת - להשמיע את הקול החזק של ישראל לעולם כולו ואני יודעת שהשגנו את המטרה הזאת בגדול", המשיכה גולן, שלאורך השבוע האחרון נאלצה להתמודד עם קריאות בוז צורמות במהלך ההופעות השונות והחזרות לתחרות. "היו רגעים לא פשוטים, אבל באומץ ובתמיכה ענקית מכם לא ויתרנו ונתנו את הכול. אני רוצה להודות לכל מי שתמך בי, למדינה שלי, לחברי המשלחת המדהימים ולמשפחה שלי שאני מחכה כבר לראות ולחבק חזק".
עוד ביקשה הזמרת בת ה-20 להדגיש: "אני לא שוכחת לרגע את החטופים שלנו ומקדישה להם את ההשתתפות שלי בתחרות. עם ישראל חי!".
עדן גולן מבצעת את "הוריקן" בגמר אירוויזיון 2024
(קרדיט: באדיבות כאן ו EBU)
כאמור, ישראל סיימה במקום החמישי בתחרות עם השיר "הוריקן", בזכות הצבעת הקהל שם הגיעה למקום השני עם 323 נקודות. לעומת זאת, בתום שלב הצבעת השופטים ישראל הגיעה למקום 12 עם 52 נקודות בלבד, לאחר שמרבית ועדות השופטים ברחבי אירופה התעלמו מישראל באופן צורם. במקביל, שווייץ, עם השיר The Code של נמו, הוכרזה כמנצחת הגדולה של אירוויזיון 2024, כשקרואטיה - שנחשבה למועמדת המובילה לניצחון בתחרות לפי סוכנויות ההימורים - סיימה במקום השני, ואחריה במקום השלישי הגיעה אוקראינה.
במסיבת העיתונאים שהתקיימה מול התקשורת הישראלית התייחסה גולן למקום שאליו הגיעה. "זה למעשה ניצחון. עברתי דברים לא פשוטים אבל אין על העם שלנו ועל המדינה שלנו. אני כל כך אוהבת את כולם", אמרה. "אני ממש מרוצה מהתוצאה - אובר דה מון. קיבלתי המון אהבה, שלא מהעולם הזה והתפקסתי על המטרה. פיזרתי אהבה ואנרגיות טובות. אני לא יכולה לשלוט בקולות השופטים. מה שחשוב זה הקהל וזה באמת מראה את הכול. הנקודות שקיבלנו מראות שאנשים מעריכים ואוהבים מוזיקה טובה, ומוזיקה חזקה מהכול. אם תפזר אהבה, היא תחזור אליך".
5 צפייה בגלריה
עדן גולן בחזרה לקראת גמר אירוויזיון 2024
עדן גולן בחזרה לקראת גמר אירוויזיון 2024
עדן גולן באירוויזיון 2024
(צילום: גיל נחושתן)
"הדמעות חיכו", הוסיפה בתגובה לבכי שלה בתום הביצוע המרגש שלה בגמר. "בסוף הכול יצא ממני ועדיין עם כל מה שעברתי אני מרגישה מדהים וגאווה". כשנשאלה האם היו נקודות שבירה בדרך, גולן אמרה "לא. גם הדמעות היו חלקן של שמחה. לא רציתי שייגמר. בא לי עוד 100 פעם לייצג אותנו על הבמה ולשיר. עם כל הבוז. אחרי החזרה אתמול אמרתי: 'תצעקו עוד יותר'. זה נתן לי כוח להראות איזה עם יפה אנחנו עם כל מה שקורה מסביב. בלי השופטים הכול היה יכול להיות - גם ניצחון".
עברת את האירים בניקוד הסופי. "זו קארמה!".
5 צפייה בגלריה
עדן גולן בחזרה לקראת גמר אירוויזיון 2024
עדן גולן בחזרה לקראת גמר אירוויזיון 2024
עדן גולן באירוויזיון 2024
(צילום: גיל נחושתן)
כשגולן נשאלה על הברכה המרגשת שמירב לשם גונן שלחה לה, אמרה: "קשה לי לדבר על זה. זה נושא שכואב לי מאוד. אני הקול של כל מי שצריך לחזור הבייתה. זו הייתה המשימה שלי. להשמיע את הקול שלהם. זה מאוד נוגע לי בלב".
עוד גולן שיתפה את העיתונאים בתוכניות להמשך. "אני מתכננת להוציא מוזיקה שלי. להשמיע את הסיפור שלי, ולהמשיך להופיע במדינה שלנו".
שלא תברחי לנו מפה אחרי ההצלחה. "אין סיכוי. ישראל זה המקום שלי ואני רוצה להמשיך לשמח אנשים במדינה שלי. אני הכי מחוברת לארץ".
5 צפייה בגלריה
עדן גולן נציגת ישראל לאירוויזיון 2024 במסיבת העיתונאים אחרי חצי גמר שני
עדן גולן נציגת ישראל לאירוויזיון 2024 במסיבת העיתונאים אחרי חצי גמר שני
עדן גולן ויואב צפיר
(צילום: גיל נחושתן)
גם במאי השיר, יואב צפיר, סיכם את הערב ואמר: "כל הזמן אומרים שהאירוויזיון הוא לא פוליטי - תרשו לי לפקפק. ראינו מה השופטים הצביעו ואיך הקהל הצביע. מדהים לראות את האהבה שעדן קיבלה, היא נגעה בהם. לראות בחורה בת 20, כל כך מוכשרת, ולשרוק לה בוז? לא מגיע לה והרבה אנשים הרגישו את זה ורצו לחבק אותה.
"הייתי נאיבי וזה הפתיע אותי", ענה כשנשאל על ידי ynet האם היה מופתע מהעוינות, "עדן נתקלה ברוע. זה גם העליב אותי לראות את העוינות כלפינו. הבוז הראשון העליב אותנו והיה לנו לילה קשה - זו האמת. התחלנו להתאמן בבוז".
5 צפייה בגלריה
עדן גולן בחזרה לקראת גמר אירוויזיון 2024
עדן גולן בחזרה לקראת גמר אירוויזיון 2024
עדן גולן באירוויזיון 2024
(צילום: גיל נחושתן)
"מה שלא הורג אותך עושה אותך חזק יותר", הוסיפה גולן. גם קרן פלס, מכותבי "הוריקן", סיכמה את החוויה כ"לא פשוטה", לדבריה. "זה בעצם היה לחוות נידוי חברתי", המוזיקאית הסבירה. "העיפו אותנו מהחדר והעלו אותנו לקומה נפרדת לחדר מנותק ומאוד קר. שמענו את הבוז מאוד חזק מהקהל באולם. זה עצוב מאוד כי עברנו דבר הכי נוראי שאפשר לעבור כעם - והעולם לא הבין את זה, אלא להיפך. אבל יש גם מי שהגיע לחזק וקיבלתי חיבוק מאוד חם מלא מעט מדינות. מישהי מאוסטריה באה ואמרה לי: 'אנחנו איתכם, אני רואה מה שאתם עוברים'.
"חשוב שנמשיך להשמיע את הקול שלנו נמשיך להיאבק את המאבק שלנו ולקרוא להחזרת החטופים. אני פה פריבילגית. יש נשים כמוני שעוברות בעזה התעללות מינית, וגברים שעוברים בעזה את הנורא מכול. אנחנו נמשיך להביע את הקול שלהם גם אחרי האירוויזיון".
5 צפייה בגלריה
נמו, נציג.ת שווייץ, בגמר האירוויזיון 2024
נמו, נציג.ת שווייץ, בגמר האירוויזיון 2024
נמו, נציג.ת שווייץ, בגמר האירוויזיון 2024
(צילום: באדיבות EBU)
במהלך מסיבת העיתונאים שהתקיימה בתום התחרות, נמו הזוכה הגדול.ה נשאל לגבי חווית ההשתתפות בתחרות בשנה הזו, בצל האיומים הביטחוניים והמלחמה בין ישראל ועזה. "אני חייב.ת להגיד שהחוויה כולה הייתה ממש אינטנסיבית ולא תמיד נעימה, היו הרבה דברים שקרו שהיה נראה שהם לא קשורים רק לאהבה ולאחדות וזה העציב אותי מאוד", אמר.ה לקהל העיתונאים מרחבי העולם.
"בו בזמן, הייתה כאן גם כל כך הרבה אהבה, חיבורים, תרבויות שנפגשו, אנשים שמלאים בחיוביות ואהבה למוזיקה וזה נתן לי המון תקווה. ידוע לי שאנשים כאלו קיימים בעולם אבל אנחנו צריכים לעבוד כדי לייצר סביבה כזו, ואנחנו צריכים לשאול את עצמנו מה זו האווירה הזו ובמה אנחנו רוצים לתמוך. אני מקווה שהאירוויזיון ימשיך לתמוך בשלום ואהבה בעתיד, אבל לדעתי זה דורש עוד הרבה עבודה".
כשנשאל.ה בהמשך מסיבת העיתונאים לגבי הדחתו של המתמודד ההולנדי, יוסט קליין, העדיפ.ה שלא להגיב בשל אי בקיאות בפרטים.
עוד נשאל.ה לגבי האופן שבו ירצה להשפיע על אופי האירוויזיון בהמשך, "בהתאם לדברים שקרו בתחרות השנה", כך לדברי העיתונאי ששאל את השאלה. "אני לא חושב.ת שזה משהו בכוחי, אבל בכוחנו להמשיך להשפיע על מה לדעתנו תחרות השירה מסמלת. אני מקווה שנוכל להעריך בשבועות הקרובים מה האירוויזיון מסמל".