נורית זרחי היא כלת פרס ישראל בתחום הספרות והשירה לשנת תשפ"א, כך הודיע היום (ב') משרד החינוך.
1 צפייה בגלריה
התמונה של נורית זרחי
התמונה של נורית זרחי
נורית זרחי
(צילום: יריב כץ)
ועדת הפרס התכנסה בראשותו של פרופ' מירון איזקסון, ובהשתתפותן של פרופ' תמר סוברן ופרופ' חנה סוקר שווגר. בנימוקיה ציינה הוועדה כי "המשוררת והסופרת נורית זרחי היא קול נדיר ופלאי בספרות העברית. המבחן העיקרי של ספרות מעולה הוא ייחודה וחותמה האישי, דהיינו התחושה שהיוצר מכונן דיבור משלו, עם אפיונים מיוחדים ושפה משלו שקל לזהותה. כל המרכיבים האלה חלים על נורית זרחי וזאת בהיקף עצום של יותר ממאה ספרים, ובסוגות ספרותיות של שירה, סיפורת, נובלות, ספרות ילדים, מסות ומאמרים".
עוד הדגישה הוועדה כי "כתיבתה פורצת, אישית ודיאלוגית, מטאפיסית וקונקרטית, יהודית ואוניברסלית, ומגיעה למקומות האינטימיים ביותר בנפש האנושית. הכאב מופיע ללא מרירות, העוצמה פורצת ללא אלימות, הקסם צד באופן נדיר את הפלא הבריאתי והקיומי. יותר מ-40 שנות יצירה מגיעות לביטוי ספרותי דומיננטי, עצמאי ומקורי בספרות העברית הנוכחית ומצדיקות בכל קנה מידה את הענקת פרס ישראל ליוצרת מוכשרת זאת".
זרחי בת ה-79 זכתה בעבר בפרסים ספרותיים רבים, בהם פרס ביאליק, פרס ראש הממשלה, פרס דבורה עומר, פרס לאה גולדברג, פרס לנדאו לאמנויות הבמה, פרס ביאליק ועיטור כריסטיאן אנדרסן לספרות ילדים ונוער.
החל משנות ה-60 זרחי פרסמה עשרות ספרים לילדים ולנוער ומספר ספרים למבוגרים, בשירה ובפרוזה, והיא נחשבת לאחת הדמויות המשפיעות והבולטות בספרות העברית בעשורים האחרונים. חלק מספריה, בהם "כתם כתר קטשופ אהבה", ספרי "תנינה" ו"ילדות חוץ", הפכו לקלאסיקות מוכרות בכל בית. בין שיריה שהולחנו ניתן למצוא את "אישה באבטיח", "קילפתי תפוז" ו"אני אוהב לשרוק ברחוב".