הסופר הבריטי ג'ון לה קארה, שכתב שורה ארוכה של ספרי מתח וריגול מצליחים, בהם "החפרפרת" ו"המתופפת הקטנה", הלך לעולמו בגיל 89. בהודעה שפרסמו בני משפחתו וסוכנו נכתב כי מת ביום שבת, בתום מאבק קצר בדלקת ריאות, שלא נבעה מסיבוכי קורונה.
4 צפייה בגלריה
ג'ון לה קארה
ג'ון לה קארה
אהוב על ידי הקהל והמבקרים. ג'ון לה קארה
(צילום: AP)
לה קארה נחשב לאחד הסופרים הגדולים אי פעם בסוגות המתח, הביון והריגול. לאורך הקריירה שלו, שנמשכה כשישה עשורים, הוא שב ועסק בתקופת המלחמה הקרה, ותרם רבות לאפיונה מבחינה תרבותית, תוך תיאור הלך הרוח ושיטות הפעולה בכל אחד מן הצדדים. ספריו תורגמו לעשרות שפות, ולצד אהבת הקהל הוא נהנה גם מהערכת המבקרים וזכה בשלל פרסים, בהם פרס אדגר ופרס סומרסט מוהם.
הוא נולד בשנת 1931 בשם דיוויד קורנוול, בעיר פול במחוז דורסט שבאנגליה, ולמד באוניברסיטת ברן שבשוויץ. לאחר מכן התגייס לצבא הבריטי, השתלב בחיל המודיעין והוצב באוסטריה. עם חזרתו לאנגליה למד שפות באוניברסיטת אוקספורד, והתמקד בצרפתית ובגרמנית.
4 צפייה בגלריה
ג'ון לה קארה
ג'ון לה קארה
ג'ון לה קארה
(Getty Images)
בשנים שלאחר מכן הצטרף לשירות הביון הבריטי ופעל כמרגל ברחבי אירופה, ובעיקר בבון שבגרמניה. במשך שנים השתתף בשלל מבצעים ביטחוניים מסווגים, עד שנחשף על ידי סוכן של הק.ג.ב, ושב לארצו. החוויות המסעירות מהתקופה ההיא העניקו לו השראה לספרי הריגול שכתב בעשורים הבאים.
בשנת 1961 יצא לאור ספרו הראשון של לה קארה, "חיוג אל השאול", ובאותה תקופה עוד פעל כסוכן. חלפו עוד מספר שנים עד שהחליט לעזוב את עולם המודיעין ולהתמקד בכתיבה בלבד. ספרו הבא היה "רצח מתוחכם", אך היה זה ספרו השלישי, "המרגל שחזר מן הכפור", שהקנה לו תהילה והפך אותו תוך זמן קצר לכותב מוכר ברחבי הגלובוס. אחת הדמויות בספר, הסוכן ג'ורג' סמיילי, שב והופיע בהמשך בספרים רבים של קארה, ובהם "החפרפרת" (במקור Tinker Tailor Soldier Spy), שגם עובד לסרט בכיכובו של גארי אולדמן בשנת 2011.
4 צפייה בגלריה
ג'ון לה קארה
ג'ון לה קארה
ג'ון לה קארה
(צילום: AP)
בשנת 1983 ראה אור ספרו "המתופפת הקטנה", המתאר את מאמציהם של סוכני מוסד מישראל ללכוד מחבלי אש"ף באירופה. הסופר התבסס באופן חלקי על אירועי מבצע "זעם האל", שיצא לפועל בעקבות אירועי "ספטמבר השחור". לצורך הכתיבה ערך לה קארה תחקיר מקיף, שבמסגרתו אף ביקר בישראל ובלבנון לסדרת פגישות. הספר עובד לסרט בשנת 1984, בהשתתפות קלאוס קינסטי ודיאן קיטון, ולמיני-סדרה בשנת 2018, בכיכובם של מייקל שאנון, מיכאל מושונוב ואחרים.
ספר נוסף שראוי לציון הוא "מנהל הלילה", שיצא בשנת 1993, ונחשב לראשון מבין ספרי לה קארה שעלילתו מתרחשת במציאות שלאחר המלחמה הקרה. בשנת 2016 הסרט עובד למיני-סדרה ב-BBC, בכיכובם של טום הידלסטון, יו לורי, אוליביה קולמן, טום הולנדר ונוספים. ספרו האחרון של לה קארה, "איש שטח", רואה אור בשנת 2019.
4 צפייה בגלריה
המתופפת הקטנה
המתופפת הקטנה
מתוך "המתופפת הקטנה"
(צילום: באדיבות HOT)
לה קארה היה קנאי למדי לפרטיותו, ולא חשף רבות על חייו האישיים. לכן רבים הופתעו כשבשנת 2016 סדק מעט את מעטה הערפל שאפף אותו, ופרסם ממואר בשם "מנהרת היונים". בפתח הספר האוטוביוגרפי הוא מתאר את יחסיו עם אביו המתעלל - אשר מוצג כאמן הונאות סדרתי, ואת ילדותו הבודדה, לאחר שאמו עזבה את הבית כשהיה בן חמש. עוד הוא כותב על מפגשיו עם דמויות בעלות השפעה כמו מרגרט תאצ'ר ורופרט מרדוק, על נישואיו הראשונים והשניים ועל בנו ניקולס, שפרסם כמה ספרים בעצמו.
עם היוודע דבר מותו, בעולם התרבות מיהרו להיפרד מלה קארה. סטיבן קינג כתב בחשבון הטוויטר שלו: "השנה הנוראית הזו לקחה מאיתנו ענק ספרותי ונפש הומניסטית". פאולו קואלו כתב: "ג'ון לה קארה, לא היית רק סופר ענק, אלא גם איש חזון. תהנה מביתך החדש". מפיק הטלוויזיה מייקל שור נפרד: "ג'ון לה קארה הוא אחד מכותבי הפרוזה הכי טובים של 60 השנים האחרונות, בכל ז'אנר. אני אוהב את הספרים שלו כל כך. יקראו ויעריכו אותו לעד".
פורסם לראשונה: 00:43 , 14.12.20