סאשין ליטלפת'ר, האקטיסית האמריקאית-ילידית שזכורה יותר מכל כזו שסירבה לקבל את פרס האוסקר שהוענק למרלון ברנדו בטקס של 1973 על תפקידו ב"הסנדק", הלכה לעולמה בגיל 75 לאחר שחלתה בסרטן השד, כך הודיעה לפנות בוקר (בין ראשון לשני) האקדמיה.
1 צפייה בגלריה
סאשין ליטלפת'ר
סאשין ליטלפת'ר
סאשין ליטלפת'ר, ב-1973 ולאחרונה
(צילום: AP)
בחודש יוני האחרון היא זכתה להתנצלות רשמית מהאקדמיה בעקבות היחס אליו זכתה באותו לילה. בחודש שעבר אף נכחה במוזיאון של האקדמיה בטקס שאורגן לכבודה - שם התנצלו בפניה.
בטקס ההוא, ב-1973, ליטלפת'ר, אז בת 26, עלתה על הבמה במטרה להעלות לשיח את נושא הטיפול של תעשיית הקולנוע באמריקנים הילידים והיו לה שתי הבטחות לקיים: לא לגעת בפסל (הוראה שקיבלה מברנדו עצמו) ושדבריה לא יארכו יותר מ-60 שניות (הוראה שקיבלה ממפיק האירוע דאז, שדקות קודם לכן הודיע לה שכוח אבטחה יעצור אותה אם לא תעמוד בזמנים). מיד לאחר הנאום היא ספגה שריקות בוז ובהמשך אף עלבונות ואיומים במעצר ותקיפה נגדה.
(הנאום של סאשין ליטלפת'ר בטקס האוסקר)
"ברנדו למרבה הצער לא יכול לקבל את הפרס הזה", אמרה אז ליטלפת'ר בפתיחת דבריה המאולתרים, כשידעה שלא תוכל להקריא משמונת העמודים המודפסים שנתן לה השחקן בעצמו. "והסיבות לכך הן הטיפול של תעשיית הקולנוע באמריקנים הילידים היום", אמרה כשברקע החלו להישמע קריאות בוז. "סלחו לי – וגם בטלוויזיה בשידורים חוזרים, וגם באירועים שקרו לאחרונה בוונדד ני (חודש לפני הטקס ארגון אמריקני ילידי לקח תחת שליטתו את העיירה וונדד ני כדי להפגין נגד הטיפול הלא הוגן באמריקנים הילידים - עימות שבזמן הנאום של ליטלפת'ר היה תחת צנזורה של משרד המשפטים האמריקני, ד"ר)".
“הייתי המומה. מעולם לא חשבתי שאזכה להיות בחיים כדי לשמוע ולחוות את זה", אמרה ליטלפת'ר ל"הוליווד ריפורטר" בחודש אוגוסט האחרון. “כשעמדתי מול הפודיום ב-1973, עמדתי שם לבד".
מיד לאחר נאומה הקצר, היא טענה שג'ון וויין נתפס על ידי מאבטחים כדי שלא יפרוץ לבמה ויתקוף אותה פיזית, ובמקביל הפכה עם השנים למושא ללעג. למעשה, ליטלפת'ר, ששיחקה במספר סרטים לפני אותו נאום, סיפרה שהממשל איים להשבית כל תוכנית או הפקה שתעניק לה זמן מסך.
"ההתעללות שעברת בגלל ההצהרה שמסרת איננה מוצדקת", כתב נשיא האקדמיה דאז דייויד רובין במכתב ההתנצלות מטעמם. "העומס הרגשי שנשאת עימך והמחיר ששילמת על חשבון הקריירה שלך בתעשייה בלתי ניתנים לתיקון. במשך זמן רב מדי לא זכית להכרה על האומץ שהפגנת, ועל כך אנו מציעים הן את התנצלותנו העמוקה והן את הערצתנו הכנה".