במכתב פתוח שפורסם הבוקר (ה'), אנשי רוח, יוצרים, אמנים ופוליטיקאים ישראלים קוראים להתנגד ל"דה-הומניזציה של פלסטינים וישראלים", וטוענים כי הם מודאגים מהתמיכה באופי הלחימה של ישראל, "שמייצר בעזה היקף מחריד של הרג, הרס וסבל לאוכלוסייה האזרחית", כך נכתב. בין החתומים על המכתב: דויד גרוסמן, איתי טיראן, חגי לוי, שלומי אלקבץ, אסתי זקהיים, זאב "שושקה" אנגלמאיר, אחינועם ניני, עלא דקה, רני בלייר, שירה גפן, ארי פולמן, אוהד נהרין, דב חנין, נדב לפיד, מנשה נוי, ח"כ עופר כסיף ועוד.
1 צפייה בגלריה
דויד גרוסמן, אחינועם ניני ואיתי טיראן
דויד גרוסמן, אחינועם ניני ואיתי טיראן
דויד גרוסמן, אחינועם ניני ואיתי טיראן
(צילום: אלכס קולמויסקי, רז גרוס, שאול גולן)
"כתומכי ותומכות זכויות אדם, עלינו להיאבק במנגנונים של אפרטהייד ודיכוי, אך אין זה אומר לעשות דמוניזציה לאזרחים המזוהים עם הצד החזק, ובוודאי שאסור שמאבק כזה יוביל לתמיכה בטבח ובזוועות שבוצעו כלפי אזרחים ישראלים ואחרים ב-7 באוקטובר", כתבו במכתב שיזמה קואליציית המחנה הפרו-אנושי ואמנסטי אינטרנשיונל ישראל. "במקביל, התמיכה הגורפת בישראל באופי הלחימה שמייצר בעזה היקף מחריד של הרג, הרס וסבל לאוכלוסייה האזרחית, יחד עם הקריאות לביצוע טיהור אתני וטרנספר, המגיעות גם מאנשי ציבור ישראלים בכירים, מעוררים דאגה עצומה.
"בקרב חלק מהצעירים במערב ישנה מגמה מטרידה של דה-הומניזציה של ישראלים, ולעיתים של יהודים, המצדיקה את הריגתם או פגיעה בזכויותיהם על ידי צמצום של הווייתם לכדי זרועות של מנגנון הדיכוי הישראלי. תופעה זו מתבטאת גם ביחס אדיש או מעוות בחוגים אלו לסוגיית החטופים. מנגד, בישראל ובחוגים נרחבים בתוך המחנה הפרו-ישראלי העולמי, נפוצה דה-הומניזציה של פלסטינים בכלל, ותושבי רצועת עזה בפרט, שמתבטאת בעיקר בזיהוי של כל העזתים עם חמאס. זיהוי זה מצדיק בעיניהם הרג חסר הבחנה ומניעת סיוע הומניטרי. בנוסף, הגל המתעצם של איסלאמופוביה במערב, במסגרתו מוסלמים נתפסים כטרוריסטים, פסול ומטריד.
"דה-הומניזציה של ישראלים ויהודים, פלסטינים ומוסלמים, היא תופעה בלתי-מקובלת בעליל", הם ממשיכים במכתב, שעליו חתומים גם הסוציולוג והפילוסוף הסלובני סלבוי ז'יז'ק, כמו גם הפילוסוף הגרמני אקסל הונת. "אדם הוא לא רק ייצוג של קולקטיב, היסטוריה, אירוע או זהות פוליטית. תפישה הומניסטית עקבית צריכה להתמודד עם כל התופעות הפסולות הללו. יש גם צורך קריטי להבחין בין מחאה פרו-פלסטינית לבין תמיכה בפשעים נגד ישראלים. אסור לצמצם את המרחב למחאות פרו-פלסטיניות, כפי שנעשה לאחרונה במקרים רבים. במקביל, חייבים להיאבק בכל הצדקה של פשעים נגד אוכלוסייה אזרחית באשר היא. לכן, אנו החתומים והחתומות מחויבים ומחויבות להשמיע קול ברור נגד דה-הומניזציה של פלסטינים, מוסלמים, ישראלים ויהודים".