השחקן רובי קולטריין, שזכור בעיקר הודות לתפקידו בסדרת סרטי "הארי פוטר" כשומר הקרקעות רובאוס האגריד, הלך לעולמו, כך אישרה הסוכנת שלו הערב (ו').
2 צפייה בגלריה
רובי קולטריין
רובי קולטריין
רובי קולטריין
(צילום: gettyimages)
בתקופה האחרונה שהה קולטריין בבית החולים המקומי סמוך לביתו בלרברט, סקוטלנד בשל בעיות בריאות רבות מהן סבל. למעשה, בשנתיים האחרונות מצבו הבריאותי של השחקן הבריטי הוותיק היה רעוע.
"עבורי באופן אישי אני אזכור אותו כלקוח נאמן, כמו גם שחקן נהדר", ספדה לו הסוכנת שלו בלינדה רייט. "הוא היה אינטליגנט, מבריק, שנון ואחרי 40 שנה של עבודה משותפת אני גאה להיות הסוכנת שלו, אני אתגעגע אליו".
ג'יי. קיי רולינג, מי שכתבה את סדרת הספרים המצליחה, ספדה לו בטוויטר וצייצה: "אני לעולם לא אכיר מישהו כמו רובי שוב. הוא היה כישרון מדהים, אחד בדור, ואני הייתי בת מזל להכיר אותו, לעבוד איתו ולצחוק בקול יחד איתו. אני שולחת את אהבתית ואת תנחומיי העמוקים ביותר למשפחתו ומעל לכל, לילדיו".
גם דניאל רדקליף, הארי פוטר עצמו, היה בין המספידים: "רובי היה אחד האנשים הכי מצחיקים שאי פעם פגשתי והוא גרם לנו לצחוק בלי סוף כילדים על הסט. אני בעיקר זוכר אותו מקפיד להעלות את מצב רוחנו ב"הארי פוטר והאסיר מאזקבאן" כשכל הזמן התחבאנו מהגשם השוטף בבקתה של האגריד והוא היה מספר לנו סיפורים ובדיחות קורעות מצחוק כדי להשאיר את המורל גבוה. אני מרגיש בר מזל שזכיתי להכיר ולעבוד איתו ועצוב מאוד שהוא הלך לעולמו. הוא היה שחקן מדהים ואדם אהוב".
מלבד התפקיד האיקוני כהאגריד, קולטריין שיחק בעשרות סרטים וסדרות טלוויזיה, ובין היתר גילם את דוקטור אדוארד "פיץ" פיצג'רלד בסדרה הבריטית המצליחה משנות ה-90, "המפצח", שזיכתה אותו בשלושה פרסי באפט"א בקטגוריית השחקן הטוב ביותר, הישג אותו רשם רק שחקן נוסף אחד בהיסטוריה, מייקל גמבון.
2 צפייה בגלריה
מתוך "הארי פוטר"
מתוך "הארי פוטר"
קולטריין כהאגריד. מתוך "הארי פוטר"
תפקידים זכורים נוספים שלו היו בסרט "נזירות ממין זכר" מ-1990 לצד אריק איידל, "מונה ליזה" ובשניים מסדרת סרטי "ג'יימס בונד" - "גולדן איי" ו"העולם אינו מספיק", שם גילם את ולנטין דמיטרוביץ' זוקובסקי, סוכן קג"ב לשעבר שעוזר לבונד.
קולטריין נולד בגלזגו, סקוטלנד ב-1950 לאב רופא ולאם מורה כאנתוני רוברט מקמילן רותרגלן. אחרי שסיים את לימודיו בבית הספר לאומנויות בגלזגו, הוא המשיך את לימודיו בתחום באוניברסיטה באדינבורו. הוא התקשה לפרוץ ולקבל תפקידים כשחקן, ובחר לנסות את מזלו כסטנדאפיסט. בתחילת שנות ה-20 שינה את שם הבמה שלו לקולטריין כמחווה לסקסופוניסט הג'אז המהולל ג'ון קולטריין.
הוא החל את דרכו בתיאטרון ובין תפקידו הראשונים על המסך הגדול ניתן למצוא את הסרטים "פלאש גורדון" ו"מונה ליזה". משם עבר לטלוויזיה, כשכיכב בסדרה "טוטי פרוטי" (שסידרה לו מועמדות נוספת לפרס הבאפט"א) ובמקביל גם ב"עלילות הפתן השחור". בהמשך זכה להצלחה אדירה כאמור ב"המפצח" וב-2001 ערך בכורה ב"הארי פוטר" - תפקיד אותו מילא לאורך שמונה סרטים שנפרשו על פני עשור.
הוא הוציא אוטוביוגרפיה בשם Coltrane in a Cadillac, ולפני כן, ב-1993, שיחק בסדרה בעלת אותו השם, שם נסע ברחבי ארצות הברית מלוס אנג'לס ועד ניו יורק ברכב קאדילק משנת 1951.
ב-2006 קיבל את אות מסדר האימפריה הבריטית. הוא הותיר אחריו שני ילדים.