שר התקשורת שלמה קרעי חתם היום (א') על הארכת הצווים נגד ערוץ אל-ג'זירה בעוד 45 ימים. החלטה זו התקבלה פה אחד על ידי הממשלה, בהתבסס על חוות דעת מעודכנות מכל גורמי הביטחון, הקובעות באופן חד משמעי כי שידורי הערוץ מהווים פגיעה ממשית בביטחון המדינה.
תיעוד מפשיטת כוחות ימ"ר על עמדת השידור של אל ג'זירה בירושלים
בשבוע שעבר, בדיון שהתקיים בבית המשפט המחוזי, אושרה הוראת הפסקת שידורי אל-ג'זירה בישראל, סגירת משרדיו בארץ, חסימת גישה לאתרי האינטרנט שלו ותפיסת מכשירים המשמשים לאספקת תכני הערוץ למשך 35 ימים - החל מה-5 במאי, זאת לאחר שהמדינה ביקשה צו ל-45 יום בהתאם להוראה שכונתה "חוק אל-ג'זירה". "התמונה המתקבלת לא מותירה מקום לספק על אודות אופי מערכת היחסים הנמשכת שבין ערוץ אל-ג'זירה לבין ארגון הטרור ולכך שהתכנים המשודרים בו משרתים את ארגון הטרור חמאס ומצויה בהם פגיעה משמעותית בביטחון המדינה, הנתונה במלחמה קשה בארגון הטרור", כך קבע השופט שי יניב בפסיקתו.
2 צפייה בגלריה
שר התקשורת שלמה קרעי חותם על הצו נגד אל-ג'זירה
שר התקשורת שלמה קרעי חותם על הצו נגד אל-ג'זירה
שר התקשורת שלמה קרעי חותם על הצו נגד אל-ג'זירה
כעת, כאמור, הוארכו הצווים ב-45 ימים נוספים. בתגובה לצו הסגירה הראשון נגד הערוץ, טענו באל-ג'זירה כי "הערוץ מתאפיין בכך שהוא נותן במה וזמן שידור גם לנרטיב הישראלי - החל בהשמעת דברי ראש ממשלת ישראל, שרים ודובר צה"ל במסיבות עיתונאים, וכלה בשידור סרטונים שהתקבלו בערוץ מלשכת העיתונות הממשלתית ודובר צה"ל". גם האגודה לזכויות האזרח טענה בתיק לפגיעה בחופש העיתונות, כשלדבריה, צביעת הערוץ כ"שופר של חמאס" הוא טיעון דמגוגי.
ההחלטה מתבצעת כשברקע דיווחים על עדות הטוענת כי צלם אל-ג'זירה, עבדאללה אל-ג'מאל, ואביו הרופא, אחמד אל-ג'מאל, הם שהחזיקו בחטופה המשוחררת נועה ארגמני בביתם שבשכונת נוסייראת.
2 צפייה בגלריה
משרדי אל ג'זירה בקטאר
משרדי אל ג'זירה בקטאר
משרדי אל-ג'זירה בקטאר
( צילום: AP)
בעקבות ההחלטה, שר התקשורת קרעי מסר כי "לא נאפשר לערוץ הטרור אל-ג'זירה לשדר מישראל ולסכן את לוחמינו. לאור חומרת הפגיעה בביטחון המדינה על ידי ערוץ הטרור אל-ג'זירה, אני משוכנע שצווי הסגירה יוארכו גם בהמשך בד בבד עם הארכת הוראת השעה הקבועה בחוק, המסמיכה את שר התקשורת לפעול כנגד גופי שידור זרים הפוגעים בבטחון המדינה. אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולחברי הממשלה על אישור הארכת הצווים ועל המחוייבות לפעול בכל דרך למען ביטחון לוחמינו ואזרחינו. תודה גם לכל העוסקים במלאכה במשרד התקשורת, במשרד המשפטים, במל"ל ובמזכירות הממשלה".