(הביצוע של מיכאל בן דוד באירוויזיון)
לראשונה מאז 2014, ישראל לא תופיע בגמר האירוויזיון, כך נודע הערב (ה') לאחר שהנציג הישראלי מיכאל בן דוד לא הצליח לסיים באחד מעשרת המקומות הראשונים בחצי הגמר. ״אהובים שלי, הייתה לי הזכות לייצג את המדינה שלנו בגאווה", הוא אמר בסיום הערב. "הכול כתוב בשמיים. מקווה שעשיתי אתכם גאים. אני אוהב אתכם. אני מאושר ואפילו בעננים". במשלחת הישראלית קיבלו קשה מאוד את אי העלייה לגמר כיוון שחשבו שהופעתו של בן דוד הייתה מצויינת. עם סיום האירוע, בני משפחתו של הנציג הישראלי ובמיוחד אחיו הקטן התקשו לעצור את הדמעות ומיררו בבכי.
מיכאל בן דוד והרקדנים שלו רגע אחרי הביצוע הישראלי
6 צפייה בגלריה
מיכאל בן דוד
מיכאל בן דוד
הקפיץ את הקהל. מיכאל בן דוד
(צילום: EBU)
בן דוד, שעלה על הבמה שני, סיפק ביצוע מצוין לשירו I.M והלהיב את הקהל הרב שנכח בפאלאולימפיקו בטורינו, אך בסופו של הערב ישראל נותרה מחוץ לגמר שייערך במוצאי שבת וישודר בכאן. המדינות שהעפילו הן: בלגיה, צ'כיה, אזרבייג'ן, פולין, פינלנד, אסטוניה, אוסטרליה, שבדיה, רומניה וסרביה.
בסופו של הביצוע אמר: "תודה רבה, אהבו את עצמכם, היו גאים במי שאתם. אוהב אתכם!". במשלחת הישראלית נשמעו מרוצים מאוד מההופעה של מיכאל: "הכול הלך לפי התוכניות" - אך כאמור ישראל נותרה מחוץ לגמר.
6 צפייה בגלריה
מיכאל בן דוד
מיכאל בן דוד
שביעות רצון במשלחת הישראלית מהביצוע. מיכאל בן דוד
(צילום: EBU)
6 צפייה בגלריה
מיכאל בן דוד
מיכאל בן דוד
מיכאל בן דוד והרקדנים על הבמה
(צילום: EBU)
"לרגע הזה חיכיתי. לרגע הזה התכוננו כל כך קשה", אמר בן דוד לאחר ההופעה שלו. "נתנו את הלב והנשמה על הבמה והפגזנו בביצוע הכי טוב שלנו. התפוצצנו באנרגיה מטורפת. אנחנו עשינו את המקסימום, נחזיק יחד אצבעות שגם הקהל באירופה יצביע".
החזרה הגנרלית, ששודרה אמש בלייב לשופטים של כל מדינה, קובעת 50 אחוז מתוצאות התחרות. בחזרה נוספת שקדמה לה, טען בן דוד לבעיות סאונד, אולם לטענת המשלחת הישראלית אלה טופלו. על פי סוכנויות ההימורים השירים שנבחרו השנה לחצי הגמר השני מוגדרים כ"חזקים" יותר, מה שאולי הקשה על סיכויי ההעפלה של ישראל. מיי פיינגולד ייצגה את ישראל בפעם הקודמת בה היא לא העפילה לגמר, ב-2014 בקופנהגן.
6 צפייה בגלריה
מיכאל בן דוד
מיכאל בן דוד
"התפוצצנו באנרגיה מטורפת". מיכאל בן דוד במהלך הביצוע
(צילום: ANDRES PUTTING, EBU)
הקהל בטורינו מריע למיכאל בן דוד בסיום הביצוע שלו
המדינות שהעפילו הערב מצטרפות לעשר שכבר הבטיחו את מקומן בחצי הגמר הראשון - שווייץ, ארמניה, איסלנד, ליטא, פורטוגל, נורבגיה, יוון, מולדובה, הולנד והמתמודדת הבולטת ביותר אוקראינה. בנוסף יופיעו כמובן גם "חמש הגדולות" שהעפילו לגמר באופן אוטומטי - צרפת, ספרד, גרמניה, בריטניה ואיטליה המארחת.
הנציגה האוקראינית, שנחשבת לפייבוריטית מובהקת לזכייה על פי סוכנויות ההימורים, היא להקת הפולק-ראפ קאלוש אורכסטרה. Stefania, השיר שעימו היא מתחרה, מדבר על אהבת בן לאימו. כבר עם פרסום השיר, המעריצים ברשת מצאו בו ציטוט שעשוי להתייחס ללחימה המתרחשת במדינה בימים אלה, מבלי להפר את חוקיה הנוקשים של התחרות המגנה עיסוק בפוליטיקה: "תמיד אמצא את הדרך הביתה, גם אם הדרכים הרוסות".
6 צפייה בגלריה
רם פרידליך ואביב להב
רם פרידליך ואביב להב
רם פרידליך מפריז ואביב להב מתל אביב
(צילום: רועי אלמן)
6 צפייה בגלריה
מעריצות בריטיות מחוץ לפאלאולימפיקו בטורינו
מעריצות בריטיות מחוץ לפאלאולימפיקו בטורינו
מעריצות בריטיות מחוץ לפאלאולימפיקו בטורינו
(צילום: רועי אלמן)

פורסם לראשונה: 21:51, 12.05.22