אליפות הדיבייט העולמית לאוניברסיטאות היא מוסד יוקרתי וותיק, המתקיים מאז 1981. בין בוגריה ניתן למצוא את הסופרת סאלי רוני ("אנשים נורמליים"), את היועץ לביטחון לאומי ג'ק סאליבן, ואת הסנאטור טד קרוז. השנה, תארח את התחרות המקוונת העיר קויאנג שבדרום קוריאה, וישתתפו בה למעלה מאלף סטודנטים וסטודנטיות, המייצגים כ-250 אוניברסיטאות ו-45 מדינות. התחרות תיפתח ביום שלישי הקרוב ובשל מגבלות הקורונה היא תעשה בצורה מקוונת.
1 צפייה בגלריה
אליפות העולם בדיבייט, שנערכה בסיאול ב-2018
אליפות העולם בדיבייט, שנערכה בסיאול ב-2018
אליפות העולם בדיבייט, שנערכה בסיאול ב-2018
(צילום: Seoul open)
הסטודנט דן להב מאוניברסיטת תל אביב נבחר לאחרונה לשמש כמנהל המקצועי של התחרות ובכך יהפוך לישראלי הראשון שזוכה לכבוד זה – זאת על בסיס הישגיו הרבים בעולם הדיבייט, מעל 100 במספר: בין היתר, להב הוא אלוף אירופה בדיבייט לאוניברסיטאות לשנת 2016 והדובר המצטיין של אליפויות באוקספורד ובקיימברידג'. ב-2018 הוא אף זכה להיות הסטודנט היחיד אי פעם בתולדות אליפות העולם שעוטר בתואר הדובר המצטיין וששפת האם שלו איננו אנגלית.
להב סיפר בהתרגשות: "זו זכות גדולה עבורי להוביל את התחרות, שהפכה לשם דבר בתחומה. אני מקווה שהנוכחות שלי כישראלי וכאיש אוניברסיטת תל אביב בעמדה כזו, תקדם את התחום בארץ ותתן השראה לסטודנטים ולתלמידים להצטרף לסיפור שלנו - הסיפור של תרבות 'הוויכוח' טעינת טענות והנמקתן בצורה סדורה ובהירה ובעיקר משכנעת. ניסיון העבר מראה כי בוגרי מועדוני דיבייט בארץ ובעולם מתמקמים בעמדות בכירות במשק ובעולם הפוליטי, ומקדמים בתפקידיהם ויכוח ענייני, מכובד והולם".

דן להב, סטודנט לתואר שני באוניברסיטת תל אביבדן להב, סטודנט לתואר שני באוניברסיטת תל אביבצילום: אוניברסיטת תל אביב
להב הוא תלמיד מחקר לתואר שני בביואינפורמטיקה, בהנחייתם של פרופ' נועם שומרון ופרופ' יהונתן ברנט, ואף משלב את כישוריו המדעיים והמחקריים ואת אהבתו לדיבייט: בשנים האחרונות, פיתחו מעבדות המחקר של חברת IBM רובוט המסוגל לנהל דיבייט עם בני אדם, ולהב לקח חלק בפיתוח.
הנבחרת הישראלית תיוצג בתחרות על ידי כ-30 סטודנטים משבע אוניברסיטאות - אוניברסיטת תל אביב, הטכניון, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת בר אילן והאוניברסיטה הפתוחה, וכן המרכז הבינתחומי הרצליה. את הנבחרת יוביל המאמן תום מנור.