יעלים שנמצאו מתים במצפה רמוןיעלים שנמצאו מתים במצפה רמון
יעל שנמצא מת במצפה רמון
(צילום: אמיר שפיר, רשות הטבע והגנים)
עצוב: ארבעה יעלים נמצאו בימים האחרונים ללא רוח חיים באזור מצפה רמון, וקיים חשש כי מותם נגרם בשל הרעלה או מאכילת פסולת.
המקרה הראשון היה בסוף השבוע האחרון, אז צוות מלון "בראשית" שבמצפה רמון דיווח למוקד רשות הטבע והגנים על מציאת שלושה יעלים מתים באזור המלון. היום (ג'), יעל נוסף נמצא מת בתוך גן שעשועים במועצה.
יעלים שנמצאו מתים במצפה רמוןיעלים שנמצאו מתים במצפה רמון
(צילום: אמיר שפיר, רשות הטבע והגנים)
היעלים נלקחו לנתיחה ובדיקת רעלים בבית דגן. מבדיקה ראשונית לא אותרו ממצאים להרעלה בשטח. בנוסף לכך, ממחלקת שיפור פני היישוב במצפה רמון נמסר כי עד כה לא נמצאו סימנים לרעל כלשהו, ולא התגלו בעלי חיים מתים אחרים, כמו חתולי רחוב או כלבים.
פקחי רשות הטבע והגנים יחד עם עובדי פרוייקט 500 ותושבים ממצפה רמון יצאו לסריקות, ובאזור המצוק נמצאו נקודות של פחים פתוחים ומזון זרוק בשטח. אשפה זאת מסכנת את היעלים ואף גורמת למותם. רשות הטבע והגנים ממשיכה לבדוק את המקרה.
יעלים בדרוםיעלים בדרום
יעלים בדרום
(צילום: אמיר שפיר, רשות הטבע והגנים)
רוני קינג, וטרינר רשות הטבע והגנים, אמר: "היעלים נלקחו למעבדה לנתיחה במכון הווטרינרי בבית דגן לבדיקת נסיבות המוות. בין היתר נבדקים ממצא לרעלים, מחלות שיכולות לגרום לתמותה. יחד עם זאת, נמצאו ביעלים שקיות ניילון בהיקף מטורף בבטנם, אך הערכה כי הסבירות לתמותה של ארבעה פרטים יחדיו אינה סבירה מניילונים. ההערכה בשלב זה היא כי מדובר בהרעלה ממקור לא ידוע ואנו מקווים שנוכל לאתר את הגורם. המטרה באיתור הרעל בשטח הנה לעצור את החשיפה לגורם ולמנוע המשך תמותה של חיות בר באזור".