(רווית מסיכה ואבנר רינות, החברה להגנת הטבע)

אבנר רינות, סוקר ביחידת סקרי טבע עירוני של החברה להגנת הטבע וצפר מקצועי, בילה לפני כמה ימים יחד עם בת זוגו, רווית מסיכה, בשדות צפון-מערב הנגב, בתקווה לאתר עופות דורסים שונים. לקראת שקיעת השמש, השניים נדהמו לגלות להקת קטות חדות-זנב במעוף התכנסות טרום-לינה, והצליחו לתעד את המראה הנדיר.
להקת קטות חדות זנבלהקת קטות חדות זנב
להקת קטות חדות זנב
(צילום: אבנר רינות ורווית מסיכה)
"שמחנו לראות פרטים רבים בלהקה הזו, שמעבירה את הסתיו והחורף בשדות החקלאיים של צפון-מערב הנגב. עד תחילת שנות התשעים, חרפו דרך קבע במרחב כמה אלפי קטות ממין זה, אולם בשני העשורים האחרונים מספרן צנח דרסטית. בחורפים האחרונים היו בשטח המדובר כמה מאות פרטים בלבד. השנה, לעומת זאת, נצפו 3,000-2,000 פרטים, המספר הגבוה ביותר מאז תחילת שנות ה-90, וזה מעודד. נקווה שזה סימן טוב להתאוששות האוכלוסייה באזורנו", אמר רינות.
להקת קטות חדות זנבלהקת קטות חדות זנב
להקת קטות חדות זנב
(צילום: רווית מסיכה ואבנר רינות, החברה להגנת הטבע )
בחברה להגנת הטבע מסבירים כי קטה-חדת זנב היא עוף קרקע מרהיב ממשפחת הקטיים, שבית-גידולה בישראל הוא מישורי הלס וגבעות החמדה של צפון ומרכז הנגב.
במסגרת מיזם "צבא ההגנה לטבע-מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם", מנגישים לקטות במספר אתרים מים נקיים לשתייה, כיוון שהן חייבות לשתות מדי יום, ולא ביוב כמו שרבות מהן שותות כיום. בנוסף לכך, מתקיים מחקר מעקב בעזרת משדרים במטרה לפצח את התנועתיות של הקטות והעדפות בתי הגידול, כדי שיהיה ניתן לסייע ולשמור עליהן בצורה טובה יותר.
להקת קטות חדות זנבלהקת קטות חדות זנב
להקת קטות חדות זנב
(צילום: אבנר רינות ורווית מסיכה)
קטה חדת זנב עם משדר לוויניקטה חדת זנב עם משדר לוויני
קטה חדת זנב עם משדר לוויני
(צילום: מידד גורן, החברה להגנת הטבע)
מדי שנה, בכל אזור הדרום, מתקיימות ספירות קבועות כדי לאמוד את גודל האוכלוסייה. "קטה זו, כמו רוב בני-משפחתה בישראל, שרויה בסכנת הכחדה באזורנו עקב אובדן בתי-גידול מתאימים. הקטות מצטיינות בצבעי הסוואה טובים למדי, על אף שדגמי הצבע שלהן מגוונים למדי. מחוץ לעונת הקינון, נוטות הקטות להתלהק במספרים גדולים", הוסיף אבנר רינות.