האסטרונאוט הישראלי השני בדרך לחלל. איש העסקים איתן סטיבה, בן 62, טייס קרב בעברו, ייקח חלק במשימה לאומית, היסטורית ומדעית שעתידה להתקיים בסוף שנת 2021 בתחנת החלל הבינלאומית.
3 צפייה בגלריה
איתן סטיבה
איתן סטיבה
איתן סטיבה
סטיבה צפוי להמריא לחלל בסוף שנת 2021 מטעם קרן רמון ובשיתוף מדינת ישראל למשימה מדעית היסטורית בתחנת החלל הבינלאומית ויהיה לאחד מחלוצי תעשיית החלל הפרטית בעולם. סטיבה עתיד לשהות בתחנה 200 שעות במהלכן יבצע שורת ניסויים חסרי תקדים בהיקפם בטכנולוגיות ובפיתוחים מדעיים ישראליים של חוקרים וסטארט-אפים שייקח עמו לחלל, וכן צפוי לקיים פעילויות להנגשת עולם החלל לילדי ישראל. בחודשים הקרובים יחל את הכשרתו לקראת הנסיעה לחלל, כאשר בשלושת החודשים שלפני הנסיעה יעבור סדרת אימונים מרוכזת בארה"ב, גרמניה ורוסיה. מעבורת החלל תשוגר מפלורידה בסוף שנת 2021. איתן סטיבה יתרום את כל עלויות הנסיעה, לרבות שיגור הציוד הנדרש לניסויים ואחסונם.
האירוע בבית הנשיא
(צילום: אבי קנר, לע"מ)

באירוע ההכרזה, אמר סטיבה: "אני בעיקר מתרגש וגם קצת מפחד. כמו כולם מפחדים להתמודד עם משימות מיוחדות ולומדים להתמודד עם הפחד על ידי הכנה. אני אתן דוגמה. כולם נוסעים במכונית 100 קמ"ש. מסוכן מאוד. למה אנו סומכים על מכונית. אנו עוברים הכשרה. אותו דבר אני אעשה הכשרה מלאה בנסא"א לטובת ביצוע המשימה בצורה הכי טובה. את ה-200 שעות שמתוכננות לי בתחנת החלל אני מתכנן להקדיש לעבודה, להקדיש לניסויים ומדע ולהשתמש כמה שאפשר במעבדות שנמצאות שם. התחנה היא מעבדה אחת גדולה בפנים ובחוץ ואנו ננסה להפיק מזה את המירב".
האירוע עצמו, שנערך בבית הנשיא בירושלים, השתתפו שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי, מנכ"ל קרן רמון רן לבנה, איתן סטיבה, יו"ר הוועדה המדעית ענבל קרייס, וטל רמון בנם של אילן ורונה רמון ז״ל. באירוע ההכרזה נמסר עוד כי קרן רמון תוביל את המשימה הישראלית על כל גזרותיה - המדעית והחינוכית - בשיתוף עם משרד המדע והטכנולוגיה וסוכנות החלל הישראלית, שיובילו את שותפות משרדי הממשלה בפרויקט. יחד יפעלו לבחור את הניסויים והטכנולוגיות שיגיעו לחלל ולבניית התכנית החינוכית עבור ילדי ישראל. את המשימה הבינלאומית יזמה ומובילה חברת Axiom Space. בהגיעם לחלל הנוסעים ישהו בתחנת החלל הבינלאומית (International Space Station - ISS) בכפוף לאישור נאס"א. לצד איתן סטיבה, ייקחו חלק במשימה שני אסטרונאוטים פרטיים נוספים. מפקד המשימה מטעם Axiom Space הוא האסטרונאוט האמריקני הוותיק וסגן נשיא Axiom Space, מייקל לופז אלגריה. ללופז-אלגריה יותר מ-40 שנות ניסיון בעולמות התעופה והחלל; לופז טס לחלל ארבע פעמים ופיקד על המשימה ה-14 לתחנת החלל הבינלאומית.

"לא בכל יום אנחנו מכריזים על אסטרונאוט ישראלי"

"זהו יום של שמחה לאומית, וגאווה אדירה", אמר הנשיא ריבלין: "לא בכל יום אנחנו מכריזים על אסטרונאוט ישראלי שיוצא לחלל. בקרוב, תמריא מכדור הארץ מעבורת חלל ובאחד ההגאים שלה יאחוז, שוב, 'אחד משלנו'. טייס ישראלי שעל כתפו רקום דגל כחול-לבן, שיוכיח פעם נוספת, כמו שאנחנו מוכיחים כאן כבר 72 שנה, שאפילו השמיים אינם גבול".
3 צפייה בגלריה
נשיא המדינה ראובן ריבלין
נשיא המדינה ראובן ריבלין
נשיא המדינה ראובן ריבלין
(צילום: לע"מ)
הנשיא פנה לאיתן סטיבה ואמר: "איתן יקירי, שם למעלה, מעבר לרקיע השביעי, אתה תבצע שורה של ניסויים בטכנולוגיות ישראליות שחלקן פותחו על ידי נערים ונערות ישראלים. אתה תהיה שליחם של אותם מוחות מבריקים, דורות ההווה והעתיד של המחקר הישראלי המשובח, ותסייע להם להבין איך העולם עובד כשמסתכלים עליו מבחוץ. אתה תהיה נציג של ישראל במאמץ האנושי להבין את המנגנון המופלא שמאפשר את החיים על פני הכדור הזה, ולפצח את רזי היקום".
"את המסע הזה לחלל, בשם המדע, בשם המחקר, בשם החתירה האנושית הבלתי נלאית – לידע, לתגליות, להבנה, אנחנו משיקים בשעה שהאנושות נמצאת באחד האתגרים הגדולים שלה. משבר שלא ידענו כמותו בדורנו. בצל הנגיף, התחוור לנו כמה מושגים גדולים, כמו מדע, רפואה ומחקר, יכולים לטלטל את חיינו מהיסוד. התחוור לנו עד כמה אנחנו לא יודעים – לא רק בַּפלנטות הרחוקות, ובגלקסיות רחבות הידיים, אלא אפילו פה בתוך הכדור הצנוע שלנו. מול הווירוס המיקרוסקופי, הקטנטן, בַּמאמץ למציאת חיסון, אנחנו נדרשים לשלב ידיים, מדענים ממדינות ומעמים שונים. זה כוחו של המדע. הוא מזכיר לנו שאנחנו חלק ממשהו גדול הרבה יותר, ומדבר אל הרוח האנושית שקיימת בכולנו."
הנשיא ביקש להזכיר במעמד זה את אילן, רונה ואסף ז"ל והדגיש עד כמה: "היעדרם היום מהדהד בחלל. היעדר כבד כל כך, מוחשי כל כך, כמעט נוכח. זכיתי להכיר אישית את רונה היקרה, לוויתי אותה במחלתה, וכאבתי איתה את כאבה העצום על אילן שנפל במשימה למען האנושות, ועל אסף שנפל כטייס בחיל האוויר הישראלי. כשרונה הייתה איתנו היא כל הזמן דחפה אותנו קדימה. וגם היום אנחנו נעים קדימה. אתם משתייכים למשפחה שהיא סמל ומופת. משפחה שהיא מקור להשראה ולגאווה ישראלית אמתית. משפחה שלא הפסיקה לדבר אל הכוכבים, גם כשהללו נפלו מן השמים. אני גאה לעמוד כאן לצדכם ביום מרגש זה." הנשיא הוסיף ופנה לאיתן: "במסע שלך, אתה ממשיך ומגשים את המורשת שלהם. היום, אתה הופך להיות השליח של כולנו. אנחנו מעניקים לך את ברכת הדרך, ומאחלים לך הצלחה רבה. צא לשלום ותחזור בשלום ואל תשכח לנופף לנו לשלום שם מלמעלה. אנחנו מחכים לך בבית".
3 צפייה בגלריה
ישראל מהחלל
ישראל מהחלל
ישראל כפי שצולמה מתחנת החלל הבינלאומית
(צילום: נאס"א)
טל רמון, בנם של אילן ורונה רמון, אמר: "אני מאוד מתרגש כי אני יודע שאם אמא שלי הייתה פה, היא הייתה מרימה את הידיים למעלה בתחושת ניצחון ומדברת בגאווה גדולה על חבר שאנו מכירים מהזיכרונות הראשונים שלי וההורים שלי הכירו אותו עוד לפני זה. המשפחה הזו הפכה להיות המשפחה שלנו מאז ומתמיד. אם היינו יכולים לבחור ישראלי שייצג אותנו, את קרן רמון והעשייה של אמא שלי זה ללא ספק היה איתן ואני אומר את זה בפה מלא. הדרך שבה בחרת לבצע הטיסה הזאת כתרומה לילדי ישראל וקרן רמון מרגשת מאוד וזה המשך של החזון שלנו - לעשות את הדברים הטובים שיעשו לנו עתיד יותר טוב בצניעות ואופטימיות ואתה כל כך בדרך נכונה. אני מאחל לך שתיסע ותחזור בשלום. אני יודע שתצליח לעורר השראה בכל מדינת ישראל ומעבר. המון בהצלחה".

טייס קרב במשך 43 שנה

איתן סטיבה אמר: "בעוד שנה תהיה לי ההזדמנות להשתתף במסע לתחנת החלל הבינלאומית - מסע מרתק אל המדע, החינוך וחקר רוח האדם. תחנת החלל הבינלאומית היא אחד ממוקדי שיתוף הפעולה הגדולים בעולם, שבה אסטרונאוטים ממדינות רבות חיים, עובדים ולומדים יחד - אחווה שכל כך נחוצה לנו, במיוחד בימים מאתגרים אלה של התמודדות עם משבר הקורונה. לאחר האבדן הכואב של אילן ואסף הקמנו יחד עם רונה את קרן רמון וראינו כיצד חקר החלל מגרה את כל החושים, מעורר את הסקרנות ואפילו מאתגר את הדמיון הפרוע ביותר. תקוותי שמסענו המשותף לחלל יפתח ערוצים חדשים לשיתוף פעולה, לשלום ולאמונה ביכולתנו לשמור על הכוכב היפה שלנו, לטובת הדורות הבאים".
איתן סטיבה הינו אלוף משנה במיל' - היה טייס קרב בחיל האוויר הישראלי במשך 43 שנים והשתתף בעשרות מבצעים צבאיים. הוא מייסד ויו"ר קרן Vital Capital Fund ועוסק ב-35 השנים האחרונות למען פיתוח יזמות עסקית ומימון פרויקטים במדינות מתפתחות, שנותנים מענה לתשתיות חיוניות לאוכלוסיות מוחלשות. כמו כן, הוא אחד ממייסדיה של קרן רמון ומכהן כחבר בולט ומתנדב ותיק בוועד המנהל של הקרן.
מנכ"ל קרן רמון, רן לבנה, אמר: "מהות המשימה היא הגשמת החזון של רונה - להנגיש את החלל לילדים ולבני נוער ולקדם החדשנות הישראלית בחלל. משימה הזו מציעה הזדמנות חסרת תקדים לחוקרים וליזמים ישראלים שיוכלו לשלוח לחלל ניסויים והדגמות מדעיות. אנחנו מכוונים לכך שהפיתוחים של החוקרים והחברות שיגיעו לתחנת החלל יובילו לפריצות דרך טכנולוגיות, שיתורגמו בסופו של דבר לצמיחה כלכלית וליצירת הזדמנויות תעסוקתיות בישראל". לבנה הוסיף, כי במהלך המסע לחלל, קרן רמון מתכננת לערוך שידורים מיוחדים מהחלל עבור ילדי ישראל, שצפויים לכלול עשרות הדגמות, ניסויים ושיחות בשידור חי מתחנת החלל עם תלמידים מרחבי הארץ. "אחת מהמטרות המרכזיות שלנו היא לעורר השראה בילדים ובנוער ולקרב אותם לעולמות המדעיים".