(עופר שנער, רשות הטבע והגנים)

עונת הגשמים החלה, וזו התקופה בה הסלמנדרות הכתומות, מין בסכנת הכחדה חמורה בישראל, מגיעות להתרבות בבריכות החורף שנוצרות מהגשם. בתיעוד שצולם על ידי עופר שנער מרשות הטבע והגנים בבניאס, ניתן לראות סלמנדרה כתומה מתהלכת בהנאה על סלע רטוב.
הסלמנדרה הכתומה היא דו-חי דמוי לטאה ממשפחת הסלמנדריים. היא חיה במקורות מים טבעיים בחבל הים-תיכוני ונמנית עם סדרת בעלי הזנב. היא חיה רק במקורות מים נקיים או זורמים, ולכן הימצאותה מעידה שהמערכת האקולוגית על כלל מרכיביה היא מערכת בריאה, כלומר בית הגידול והמים הם באיכות טובה.
סלמנדרה כתומה בבניאססלמנדרה כתומה בבניאס
סלמנדרה כתומה בבניאס
(צילום: עופר שנער, רשות הטבע והגנים)
הסלמנדרה הכתומה ידועה בשמה העממי "סלמנדרת אש" בגלל צבעי האזהרה הבולטים שלה, והיא אכן ארסית: בעורפה שתי בלוטות ארס והן מפרישות רעל בשם סלמנדרין (Salamandrin). משקלה הוא עד 160 גרם, ואורכה - עד 32 ס"מ.
היא פעילה בעיקר בחורף ובעיקר בשעות הערב והלילה, ולעתים גם בשעות הבוקר הקרירות, שכן היא מעדיפה טמפרטורות בטווח 4 עד 16 מעלות צלזיוס. בימי גשם מעוננים ניתן לראות סלמנדרות פעילות בשעות היום.
סלמנדרה כתומה בבניאססלמנדרה כתומה בבניאס
סלמנדרה כתומה בבניאס
(צילום: עופר שנער, רשות הטבע והגנים)
הסלמנדרה הבוגרת ניזונה מחסרי חוליות רבים, בעיקר מחרקים, ממרבי-רגליים, משלשולים, מחשופיות ומסרטנים. הראשנים ניזונים מחסרי חוליות שכיחים במקווי מים, בעיקר מסרטנים ירודים, מחלזונות, מזחלי יתושים ומיתושים מצויצים.
תפוצת הסלמנדרה נרחבת ומשתרעת על פני כל אירופה, וישראל היא גבול תפוצתה הדרומי. בישראל חי תת-המין Salamandra salamandra infraimmaculata והוא מצוי במרום הגליל, במערב הגליל, באזור הכרמל, במורדות החרמון ובתל דן. באזורים אלה הסלמנדרות מתרכזות סביב מקווי מים כגון ברכות סלע, ברכות חורף ונחלים זורמים.
סלמנדרה כתומה בבניאססלמנדרה כתומה בבניאס
סלמנדרה כתומה בבניאס
(צילום: עופר שנער, רשות הטבע והגנים)
עם זאת, בישראל הסלמנדרה הכתומה נמצאת בסכנת הכחדה חמורה, ואוכלוסייתה בארץ כוללת מאות עד אלפי פריטים בלבד. זאת בשל פעילות האדם, הכוללת בין היתר ייבוש מקורות מים, קיטוע אזורי חיות, כניסת מינים פולשים למקורות המים, איסוף פריטים מהטבע ודריסה.