עלווית כההעלווית כהה
עלווית כהה
(צילום: ירון צ'רקה, צפר ראשי של קק"ל)
עלווית כהה, ציפור שיר קטנה ונדירה במיוחד בנופי ישראל, נצפתה השנה באופן יוצא דופן: בתוך שבוע אחד בלבד תועדו שלוש עלוות כהות. זאת כאשר לפני כן, לאורך השנים תועדו שש בלבד.
עלוויות הן ציפורי שיר קטנטנות ועדינות המאופיינות בדרך-בגוונים ירקרקים המסייעים להן להסתוות בין עלי העצים או 'העלווה' – ומכאן שמן. בישראל נצפו עד היום כ-15 מיני עלוויות. העלווית האפורה שוקלת פחות מ-10 גרם, אך מצליחה לנדוד למרחקים עצומים, והיא מין נפוץ ביותר בישראל במהלך נדידת הסתיו. כשמסתיימים גלי הנדידה הגדולים של העלוויות האפורות, מחליפות אותן עלוויות החורף הנפוצות מאוד בישראל במהלך כל החורף והאביב.
עלווית כההעלווית כהה
עלווית כהה
(צילום: עמית שדה)
הציפורים הנדירות תועדו בשבוע האחרון של חודש אוקטובר, כאשר עד לפני שבוע זה תועדו כאמור שש עלוויות כהות בלבד. הראשונה תועדה ב-1989, ומאז תועדו עוד חמש עלוויות כהות בקצב של אחת ל-8-11 שנים. בסוף אוקטובר של שנת 2012 תועדו שתי עלוויות כהות, ואילו השנה – שלוש.
זה התחיל בעלווית כהה שלכד מטבע בשם יותם לנרד בביצת הפולג שבעמק חפר, והמשיך בשתי עלוויות כהות נוספות שתועדו בשני מוקדים של כנפי קק"ל: פארק אגם ירוחם, וראש ציפור. עבור פארק ירוחם זו כבר תצפית שנייה במין הנדיר. הקודמת תועדה שם ב-2012.
עלווית כההעלווית כהה
עלווית כהה
(צילום: לירן קניאל מנהל מוקד כנפי קק"ל ראש ציפור)
מוקד הצפרות בראש ציפור הוקם על ידי קרן קימת לישראל, והוא מופעל כחלק מרשת כנפי קק"ל בשיתוף עם חברת גני יהושע. פארק ראש ציפור הפך למוקד משיכה עבור צפרים, צלמי טבע וחובבי טבע אחרים, ומתחיל כעת להוות מוקד משיכה גם לציפורים נדירות. צפר צעיר בשם איתמר גורפינקל זיהה את העלווית הכהה, וצפרים רבים הגיעו לראש ציפור בניסיון לצפות בציפור המסתתרת והחמקמקה. צוות ראש ציפור מבצע במוקד הצפרות ניטור באמצעות טיבוע, ולפני יותר משבוע טובעה העלווית הכהה במהלך ניטור שכזה. מאז היא 'לוקחת את הזמן' בבית הגידול של פארק הצפרות, ומדי יום מצליחים לצפות בה צפרים וצלמי טבע רבים.
עלווית כהה לצד עלווית חורףעלווית כהה לצד עלווית חורף
עלווית כהה לצד עלווית חורף
(צילום: לירן קניאל מנהל מוקד כנפי קק"ל ראש ציפור)
עלווית כההעלווית כהה
עלווית כהה
(צילום: ירון צ'רקה, צפר ראשי של קק"ל)
ירון צ'רקה, הצפר הראשי של קרן קימת לישראל, אמר: "מדובר בהתרגשות מיוחדת עבורי. מוקד הצפרות ראש ציפור הוא אתר שנבנה במאמץ ובדקדקנות רבה ע"י קק"ל, כנווה מדבר עבור הציפורים הנודדות ב'מדבר האורבני' של גוש דן. אנחנו עוקבים אחרי הציפורים שמגיעות למקום ורואים את העלייה ההדרגתית בעושר המינים שמגלה את בית הגידול המיוחד שיצרנו עבורם".