בעקבות חשיפת צנרת הקונדנסט של נובל אנרג'י, בתוואי הסמוך לבת שלמה, הודיעה הערב (מוצאי שבת) המועצה האזורית חוף הכרמל כי תזמן את נציגי החברה לשימוע. בהודעת המועצה האזורית נכתב כי השימוע ייערך בשיתוף נציגי המועצה ומנהל מחוז המשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ.


(צילום: שמיר אלבז)

בהודעת המועצה האזורית חוף הכרמל נכתב עוד כי מרגע קבלת הדיווח על חשיפת הצנרת, פעל צוות נובל אנרג'י לכיסוי התוואי מחדש. חשיפת הצנרת נוצרה בעקבות מזג האוויר החריג שפקד את האזור וגרם בין השאר לחשיפת מספר צינורות ובהם צינורות של נובל אנרג׳י ונתג״ז. עם זאת, אמרו במועצה, מדובר באירוע חמור שלא היה צריך להתרחש ובטח שלא ימים ספורים לאחר תחילת הזרמת הקונדנסט לאתר חגית ותחילת פעילות אסדת לוויתן.
יש לציין שהגורם שזימן את החברה לשימוע היא מועצת חוף הכרמל, שכן מדובר בסוגיה תכנונית והרשות המקומית אחראית על מתן הרישוי לצנרות בשטחם. נציגי המשרד להגנת הסביבה ינכחו בשימוע, אך המועצה תוביל את השימוע מתוקף סמכותה.


1 צפייה בגלריה
אסדת גז לוויתן
אסדת גז לוויתן
אסדת הגז לוויתן
(צילום: AFP)
במקביל, ראש מועצת חוף הכרמל אסיף איזק פנה לאיתמר בן דוד, יו"ר הועדה המחוזית. בשיחה בין השניים הוחלט על הקמת צוות בקרה משותף של נציגי המחוז והמועצה שיבחנו את אירוע חשיפת הקו וינחו מקצועית בהתאם.
מנובל אנרג'י נמסר בתגובה: "בעקבות הגשמים העזים ותנאי מזג האוויר הקיצוניים, נחשפו צינורות של תשתיות קיימות וביניהן גם מקטע קצר של צנרת פרויקט לוויתן. מיד עם זיהוי הדבר נשלחו צוותים של נובל ליזור והם עבדו על תיקון מהיר ומתן מענה מיידי. יודגש כי לצנרת ולסביבה לא נגרם כל נזק".

תקלה גם בבז"ן

בשעות אחר הצהריים קיבל איגוד ערים חיפה דיווח על שריפה שפרצה בלילה שבין שישי לשבת בבתי הזיקוק. באיגוד אמרו כי השריפה פרצה בשל תקלה באטם באחת המשאבות במתקן הביטומן בבז"ן. מבז"ן נמסר בתגובה כי "מדובר בנזילה נקודתית של שמן באחד מהמתקנים במתחם שגרמה במהלך הלילה לדליקה, שכובתה תוך דקות ספורות על ידי צוות המפעל. האירוע לא גרם להשפעה סביבתית".