ארכאולוגים במצרים הכריזו על גילוי "עיר זהב אבודה" סמוך ללוקסור. צוות החוקרים, בראשותו של ד"ר זאהי חוואס, גילה את העיר שהייתה מכוסה בחול.
עיר זהב אבודה מלפני 3,000 שנה התגלתה ליד לוקסור
(צילום: רויטרס)

לדברי החוקרים, מדובר בעיר שפעלה לפני כ-3,000 שנה, מתקופות שלטונו של אמנחותפ השלישי, המלך התשיעי של השושלת ה-18 במצרים העתיקה, והמשיכה כמקום מרכזי גם בתקופת תות ענח אמון ואיי.
ד"ר חוואס אמר: "הרבה משלחות זרות חיפשו את העיר הזו, אבל לא מצאו אותה". הוא הסביר כי החיפושים אחר העיר האבודה התנהלו במקום שבו נמצאה, כיוון שבמקום נמצאו בעבר מקדשים למלכים שחיו באזור.
9 צפייה בגלריה
קירות בגובה 3 מטרים
קירות בגובה 3 מטרים
קירות בגובה 3 מטרים
(צילום: EPA)
9 צפייה בגלריה
העיר האבודה
העיר האבודה
העיר האבודה
(צילום: EPA)
החוקרים הוסיפו כי מדובר בעיר הגדולה ביותר מתקופה זו שהתגלתה במצרים. לדברי החוקרים, היא נוסדה על ידי המלך אמנחותפ השלישי, ששלט במצרים בין שנת 1391 לפני הספירה לשנת 1353 לפני הספירה. העיר המשיכה להיות פעילה גם בתקופת שלטונו של בנו אחנתון. לכן, מעריכים החוקרים, זו הייתה העיר המרכזית שבה פעלו מוסדות השלטון באותה תקופה.
בחפירות נמצאו שרידי בתים, שגובה הקירות שלהם מגיע לשלושה מטרים. "אנחנו מעריכים שהעיר משתרעת מערבה, עד דיר אל מדינה המפורסמת", אמרו החוקרים.


9 צפייה בגלריה
כד עם כתובת
כד עם כתובת
כד עם כתובת
(צילום: EPA)


פרופ' בסטי בראין, איג'יפטולוגית מאוניברסיטת ג'ון הופקינס, התייחסה לחשיבות התגלית. היא אמרה: "התגלית של העיר האבודה היא התגלית השנייה בחשיבותה בתחום הארכיאולוגי אחר מציאת קברו של תות ענח אמון".
לדבריה, "גילוי העיר האבודה, לא רק שיעניק לנו הצצה נדירה לחייהם של המצרים הקדמונים, בתקופה שבה האימפריה הייתה עשירה, אלא תעזור לנו לשפוך אור על אחת התעלומות הגדולות ביותר של ההיסטוריה – מדוע אחנתון ואשתו נפרטיטי החליטו לעבור לאל עמראנה".
החפירה במקום החלה בספטמבר 2020, ולדברי החוקרים תוך שבועות של עבודה הם גילו ממצאים ראשונים – בין היתר של לבני בוץ. ככל שנמשכו העבודות במקום נחשפה העיר הגדולה, שנשתמרה היטב. בין היתר נמצאו בבתים כלים שבהם השתמשו התושבים שחיו בעיר באותה תקופה.

9 צפייה בגלריה
כד עם כתובת
כד עם כתובת
כד עם כתובת
(צילום: EPA)


9 צפייה בגלריה
שלד שנמצא במקום
שלד שנמצא במקום
שלד שנמצא במקום
(צילום: EPA)

בנוסף נמצאו במקום כתובות הירוגליפיות על מכסי חרס של יין, ואזכורים על שלושה ארמונות של המלך באותה תקופה.
במקום נמצאו גם מספר רב של ממצאים ארכיאולוגים כמו טבעות, כלי חרס צבעוניים ולבני בוץ הנושאות חותמות. ממצאים אלה הסיקו החוקרים באיזו תקופה פעלה העיר.
בחלק הדרומי של העיר נמצא מקום שבו ככל הנראה הייתה מעין מאפייה ואזור בישול עם תנורים וכלי חרס. החוקרים אמרו כי בהתחשב לגודלו של המטבח, הם מעריכים כי במקום היו עובדים רבים מאוד. מקום נוסף, שחלקו הגדול טרם נחשף, היה המקום שבו היו מבני מגורים וגם המקום שבו פעלו הפקידים מטעם המלך.