(באדיבות נשיונל ג'יאוגרפיק ישראל)

הצלם ג'ואל סרטורה מתעד מזה 15 שנה מיני בעלי חיים במסגרת הפרויקט שייסד, "תיבת התמונות" (Photo Ark) זאת במטרה להעלות את מודעות הציבור בנוגע לבעלי חיים בסכנת הכחדה, ולנסות להצילן לפני שיהיה מאוחר מדי. התוכנית "אלבום החיות הנכחדות" שתשודר היום (ו') בערוץ נשיונל ג'אוגרפיק WILD עוקבת אחר מסע התיעוד המיוחד של הצלם.
בריאיון לynet סיפר סרטורה כי הפרויקט יימשך כ-25 שנה, ומטרתו היא לצלם את כל מיני בעלי החיים שנמצאים בגני חיות, אקווריומים ומקלטים לבעלי חיים. "אנחנו מעריכים שמדובר בכ-15 אלף מינים של בעלי חיים. עד היום צילמנו כ-10,000 מינים במשך 15 שנה, כך שאנחנו מאמינים שתוך 10-15 שנה נסיים את הפרויקט, כי בהמשך צריך להגיע למקומות רחוקים יותר".
קואלות שצילום ג'ואל סרטורה קואלות שצילום ג'ואל סרטורה
קואלות שצילום ג'ואל סרטורה
(קרדיט: יח"צ ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק)
סרטורה מצלם את בעלי החיים ברקע שחור ולבן, כך שלדבריו "שניתן להסתכל לחיות בלבן שבעיניים. כל בעל חיים שמתועד מהווה הזדמנות לגרום לאנשים להיות מודעים לצורך בשימור החיות, לעשות בחירות צרכניות נבונות יותר כמו למחזר, לצרוך פחות, לנהוג במכונית קטנה יותר וכל מה שניתן עוד לעשות. לפרויקט יש את היכולת לעצב את ההזדמנות הזאת ואולי אפילו לתת לאנשים את ההשראה להיות ביולוגים ולהיכנס לתחום. זאת משימה עצומה".
ג'ואל סרטורה ג'ואל סרטורה
ג'ואל סרטורה
(קרדיט: יח"צ ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק)
"הפרויקט אינו מיועד לחיות המפורסמות כמו הנמרים והגורילות, אלא יותר עבור החיות הקטנות יותר שמעולם לא שמענו עליהן. למעלה מ-80% מהחיות שאנחנו מצלמים אינן מוכרות כלל, ובני האדם לא היו פוגשים אותן מעולם אילולא הפרויקט הזה", אמר סרטורה. "כולנו מכירים את האריות, הג'ירפות והפילים, אבל אנחנו לא מכירים למשל את רוב מיני הצפרדעים, הלטאות או הנחשים. כך שזאת הזדמנות להראות לאנשים איך נראות החיות מסביבם".
בכמה מקומות ביקרת כדי לצלם את התמונות?
"עד כה צילמנו בכמעט 50 מדינות, ובכל היבשות".
ג'ואל סרטורה מצלםג'ואל סרטורה מצלם
ג'ואל סרטורה מצלם
(קרדיט: יח"צ ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק)
מאיפה הגיע הרעיון לפרויקט?
"לפני 16 שנה אשתי חלתה בסרטן השד וקיבלה טיפולים כימותרפיים במשך כשנה. בזמן הזה נשארתי בבית כדי לטפל בה ובשלושת ילדינו, והיה לי זמן לשבת עם עצמי ולחשוב מה אני רוצה לעשות עם החלק השני של חיי. חשבתי על כך שבעלי חיים רבים ייעלמו לפני שמישהו בכלל ידע על קיומם, ומכאן הגיעה המוטיבציה שלי להתחיל את הפרויקט. להראות את בעלי החיים האלו לעולם. התחלתי בצעדים קטנים. כשאשתי התחילה להרגיש יותר טוב, הלכתי לגני חיות מקומיים ובהדרגה הרחבתי את המעגל עד שהתחלתי להרחיק למדינות רבות בעולם", סיפר הצלם.
יש מסר שאתה רוצה להעביר לעולם?
"אנחנו זקוקים לחיות האלה כדי לשרוד, והן זקוקות לעזרתנו כדי לשרוד. לפעמים צריך פשוט להניח להן, ולפעמים הן זקוקות לעזרה באמצעות הרבייה בשבי או אפילו שיקום של מקור מחייה כמו למשל שתילה של יער לצורכי מרחב מחייה. הרבה מבעלי החיים בעולם נמצאים בסכנת הכחדה, ואנחנו חייבים לעצור ולחשוב האם אנחנו רוצים לנצל ולקצור את כל מה שיש על פני כדור הארץ. החיות האלה הן כמו צמחייה - הן מקור החיים שלנו".
קופים שצילם ג'ואל סרטורה קופים שצילם ג'ואל סרטורה
קופים שצילם ג'ואל סרטורה
(קרדיט: יח"צ ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק)
למור מצטלםלמור מצטלם
למור מצטלם
(קרדיט: יח"צ ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק)
סרטורה הוסיף כי בעלי החיים שאנו לוקחים כמבונים מאליו – החרקים – נמצאים בסכנה חמורה ויש לשמור עליהם. "הזבובים, הפרפרים, הדבורים - הם מאביקים את הצמחים שאנחנו זקוקים להם. אנחנו זקוקים לחרקים! אם לא נגן על החרקים הם לא ישמרו לנו על הכדור, והם יחזרו בהמוניהם אם נספק להם מקום מחייה. קיים צורך הכרחי לדאוג לחברינו החיות הפחות פופולאריות והכל כך נחוצות. הן מדהימות וחיוני לשמור עליהן".
תמונותיו של ג'ואל סרטורה תמונותיו של ג'ואל סרטורה
תמונותיו של ג'ואל סרטורה
(קרדיט: יח"צ ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק)
למידע נוסף על פרויקט התיעוד של ג'ואל סרטורה, לחצו כאן
"אלבום החיות הנכחדות" ישודר היום (27.11) בערוץ נשיונל ג'אוגרפיק WILD החל מהשעה 19:00.