שעיר מצוי שנמצא ע"י תושב חיפהשעיר מצוי שנמצא ע"י תושב חיפה
שעיר מצוי שנמצא ע"י תושב חיפה
(קרדיט: עיריית חיפה)
תושב חיפה מצא השבוע שעיר מצוי, דורס לילה קטן, בחצר ביתו שבשכונת רוממה. הוא פנה למוקד החירום של רשות הטבע והגנים ודיווח על בעל חיים פצוע.
פנייתו הועלתה לקבוצת הוואטסאפ "חיבונלס-צפון" של רשות הטבע והגנים, המורכבת בעיקר ממתנדבים. יעל אולק, האקולוגית העירונית של חיפה, נענתה לפנייה. היא אספה את השעיר, ולאחר שהעניקה לו טיפול ראשוני, הוא הועבר על ידי מתנדבי ה"חיבולנס" להמשך טיפול בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים בספארי. לאחר שיחלים, ישוחרר העוף הדורס בחזרה לטבע, סמוך ככל הניתן למקום שבו נמצא.
שעיר מצוי שנמצא ע"י תושב חיפהשעיר מצוי שנמצא ע"י תושב חיפה
השעיר המצוי שנמצא בחיפה
(קרדיט: עיריית חיפה)
השעיר המצוי הוא דורס הלילה הקטן בישראל, הניזון בעיקר מחרקים. באביב נודדים השעירים מאפריקה לישראל כדי לקנן אצלנו ולהעמיד דור חדש של צאצאים. בסתיו נודדים השעירים בחזרה לאפריקה – שם יבלו את החורף.
אולק סיפרה, כי השעיר המצוי, שנמצא השבוע הוא רק אחד מבין שורה של חיות בר פצועות, הנאספות בחיפה על ידי מתנדבי ה"חיבולנס" ומועברות לטיפול בבית החולים לחיות בר. כך למשל נמצא לפני כשבועיים, בעקבות פנייה של תושב העיר למוקד של רט"ג, תחמס אירופי, שהינו עוף לילי ממשפחת התחמסיים, כשהוא מוטל פצוע במתחם המרכז הרפואי "רמב"ם". התחמס נאסף על ידי מפקחת של העירייה, ריטה סאסי, שהעבירה אותו לאקולוגית העירונית לצורך המשך טיפול בבית החולים לחיות בר.
תחמס אירופיתחמס אירופי
תחמס אירופי
(קרדיט: עיריית חיפה)
לדברי פולק, הופעת דורסים פצועים היא פחות נפוצה באזור חיפה, אך בעיר "בעלי חיים רבים שנמצאים פצועים, כגון קיפודים ועטלפים, שגם הם נלקחים לטיפול. אנחנו את מניידים את בעלי החיים מניידים כשצריך ומסייעים".
אולק פנתה בבקשה לדווח למוקד רשות הטבע והגנים 3639* על כל חיית בר פצועה בה הם נתקלים והוסיפה כי "חיפה מהווה בית גידול לחיות בר רבות ואנו בעירייה פועלים בשיתוף עם "רשות הטבע והגנים" על מנת לסייע להם".