תיעוד של הדולפין המצולק
(קרדיט: ד"ר אביעד שיינין, תחנת מוריס קהאן לחקר הים )

בפעם הראשונה בישראל, אותר דולפין שעבר התקפה על ידי כריש. הדולפין הפצוע אותר מול חופי אשדוד על ידי חוקרי תחנת מוריס קהאן לחקר הים של בית הספר למדעי הים ע"ש ליאון צ'רני באוניברסיטת חיפה.
"במשך 20 שנים שאני חוקר את אוכלוסיית הדולפינים בישראל ועוד לא ראיתי עדויות לדולפין שהותקף על ידי כריש. נמשיך לעקוב אחר אוכלוסיית הדולפינים במטרה להבין האם זהו אירוע תקיפה חריג או תופעה חדשה", אמר ד"ר אביעד שיינין, ראש תחום טורפי העל בתחנת מוריס קהאן.
2 צפייה בגלריה
דולפין שנפצע ע"י כריש
דולפין שנפצע ע"י כריש
הדולפין הפצוע
(צילום: ד"ר אביעד שיינין, תחנת מוריס קהאן לחקר הים)
הדולפין אותר לפני כמה שבועות במסגרת מחקר אקולוגי של אוכלוסיית הדולפינים המקומית, המקיימים חוקרי אוניברסיטת חיפה בשיתוף עם המרכז לחינוך וספורט ימי אשדוד.
בנובמבר 2019 זיהו החוקרים דולפין שתויג במספר 1359, באורך של כשלושה מטרים. כשזיהו אותו שוב לפני מספר שבועות, הם גילו להפתעתם את הצלקות על צידי גופו. לאחר שהתעמקו בתמונות שצילמו ואף התייעצו עם מומחים מהעולם, קבעו כולם כי מדובר בצלקות שמגיעות מתקיפת כריש – ולמעשה, התיעוד הראשון בישראל של דולפין חי שעבר תקיפת כריש.
2 צפייה בגלריה
דולפין שנפצע ע"י כריש
דולפין שנפצע ע"י כריש
הדולפין הפצוע
(צילום: ד"ר אביעד שיינין, תחנת מוריס קהאן לחקר הים)
לפי ד"ר שייניין, על פי ניתוח הצלקות ומיני הכרישים המתועדים באזורנו, חלק מהחוקרים מעריכים כי מדובר בתקיפה של כריש עפרורי, שנע בין אורך של 3-4 מטרים או כריש ששזים אפור, שיכול להגיע לאורך של כחמישה מטרים, אולם הוא הדגיש כי לא ניתן לקבוע בוודאות את מין הכריש התוקף מצורת הצלקת.
לדברי ד"ר שיינין, מחקרים בעולם לגבי שני מיני כרישים אלה מצאו כי הם תוקפים וצדים דולפינים, אולם במשך 20 שנות מחקריו בישראל הוא לא ראה כל עדות לכך. "באזורים שבהם חיים כרישים גדולים כמו עמלץ או כרישי טיגריס אנחנו רואים דולפינים רבים עם סימני צלקות. מכיוון שכאן בישראל לא זיהינו עד כה דולפין אחד עם צלקות הביאה אותנו לחשוב שאין – או כמעט אין – תקיפות כאלה. העדות החדשה מחייבת אותנו לבדוק האם מדובר במקרה בודד או בתופעה חדשה".