עיריית אשקלון ואיגוד ערים לאיכות הסביבה אשקלון מתחו הערב (יום ג') ביקורת נגד חברת קצא"א, לאחר שלטענתם החברה ניסתה להסתיר דליפת דלק מאחד המכלים. הדליפה הובילה לתלונות רבות של תושבי העיר על מפגעי ריח קשים. בקצא"א אמרו ל-ynet כי הועבר "דווח על פי הנהלים".
1 צפייה בגלריה
המקום שבו דלף הדלק
המקום שבו דלף הדלק
המקום שבו דלף הדלק
(צילום: איגוד ערים לאיכות סביבה נפת אשקלון)
החל מהשעה 11:00 בבוקר התקבלו דיווחים רבים של תושבי אשקלון במוקד העירוני של העירייה ובאיגוד ערים לאיכות הסביבה. התושבים התלוננו על ריח חריף, בעיקר בשכונת אגמים הקרובה למתקני חברת קצא"א. בשעה 12:30 הגיע למקום כונן של המשרד להגנת הסביבה לבדוק את דבר הדליפה.
בעיריית אשקלון ובאיגוד הערים אמרו כי בבדיקה התברר כי מדובר בדליפה ממכל דלק, שגרמה להרטבת הקרקע במתקן החברה. הדבר גרם למפגע הריח, שעליו התלוננו התושבים. בעת הבדיקה, אמרו בעירייה ובאיגוד הערים, נראה דחפור שכיסה את האדמה הרטובה באזור המפגע. רק לאחר מכן נכנסו אנשי העירייה והאיגוד למתקן. בהודעה של העירייה ואיגוד הערים נכתב: "חברת קצא"א ניסתה להסתיר את אירוע דליפת דלק גולמי שהתרחש היום".
ראש העיר אשקלון, תומר גלאם, אמר: "העירייה פעלה במהירות ובנחישות לאחר קבלת תלונות התושבים. אנו נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו כנגד חברת קצא"א, שפעלה כנגד הנוהל המקובל בעת אירוע דליפה. לא נאפשר לחברת קצא"א לסכן את בריאות התושבים ולהתעלם בצורה מחפירה מהנוהל המקובל. בריאותם ואיכות חייהם של תושבי אשקלון אינם הפקר, נמשיך לעמוד על המשמר ולעמוד על זכותם של תושבינו לאוויר בריא בוועדת הכנסת הרלוונטיות ומול השרה להגנת הסביבה".
מנכ"לית איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון, מיטל אמיתי, הוסיפה: "אנו רואים בחומרה רבה את המקרה ואת התקלות החוזרות ונשנות, המתרחשות בקצא"א. חמור מכך הוא חוסר הדיווח של קצא"א על הדליפה. אנו רואים בכך ניסיון להסתיר את הנזק והמפגע הסביבתי, זהו מצב מסוכן ופגיעה באמינותה של חברת קצא"א, מדובר בהתנהלות בעייתית שיש לטפל בה. אנו נמשיך לפעול על מנת למנוע אירועים מסוג זה וכמובן נפנה בנושא למשרד להגנת הסביבה".
אז מתי קצא"א העבירה את הדיווח? בחברה הסתפקו בתגובה: "האירוע דווח על פי הנהלים".