המשרד להגנת הסביבה שלח מכתב התראה לעיריית חיפה בעקבות זיהום נחל סעדיה בשפכים. במשרד להגנת הסביבה אמרו הבוקר (יום ב') כי העירייה נדרשת לנקוט בכל האמצעים להפסקה מיידית של הזרמת השפכים ממערכת הניקוז. ההתראה נשלחה לפי חוק המים וחוק שמירת ניקיון.
1 צפייה בגלריה
נחל סעדיה, החודש
נחל סעדיה, החודש
נחל סעדיה, החודש
(צילום: המשרד להגנת הסביבה)
נחל סעדיה נובע ממעיין באזור הצ'ק פוסט בחיפה. הוא זורם בלב אזור תעשייה ונשפך בסופו אל הקישון. לפני כמה שנים נעשה ניסיון לשקם אותו.
בחודשים האחרונים מפורסמות בדף הפייסבוק "מצילים את נחל סעדיה" תמונות רבות מהזיהום ומפסולת שמושלכת על המים. בשבוע שעבר התקיים במקום סיור, שבו הועלו טענות נגד עיריית חיפה.
במשרד להגנת הסביבה הטילו גם הם את האחריות על הזיהום על עיריית חיפה. בהודעת המשרד נכתב כי "קווי ניקוז של אזור התעשייה בצ'ק פוסט במפרץ חיפה, מתחברים אל תעלת ניקוז המתחברת לנחל סעדיה, בצמוד לצומת הצ'ק פוסט. מערכת הניקוז, שייכת לעיריית חיפה".
במשרד אמרו כי במסגרת סיורי פיקוח של המשרד להגנת הסביבה נמצא, כי תעלת הניקוז המתחברת לנחל סעדיה מכיוון הצ'ק פוסט ואליה מתחברים קווי הניקוז של אזור הצ'ק פוסט, הייתה מלאה במים עכורים בצבע כהה, וכן ריח צחנה הורגש במקום. דיגום שנערך למים שבתעלת הניקוז הצביע על זיהום בעל סממנים של מי ביוב.
זיהום ביוב בנחל סעדיה ובקישון בחודש ינואר
(צילום: רשות נחל הקישון)

בעקבות החשש שעלה מתוצאות הדגימות לחדירת מי ביוב לקווי הניקוז, אמרו במשרד להגנת הסביבה, בוצעו דיגומים בתעלת הניקוז ובקו הניקוז ברחוב מקלף, באזור תעשייה הסמוך לצ'ק פוסט, שהיה מלא במים. בדיגומים אלה נמצאו ריכוזים גבוהים הרבה יותר של זיהום, ריכוזים המעידים באופן חד משמעי על חדירת ביוב לניקוז.
לאור זאת, דרש המשרד מהעירייה לבצע צילום פנימי של קו הניקוז כדי לאתר את מקורות הזיהום. העירייה ביצעה, בתיאום עם המשרד, בדיקה בעזרת חומר צבע (פלורסין) כדי לבדוק אם יש דליפה מקו הביוב של מי כרמל אל קו הניקוז, שלא הראתה הוכחה לחדירה כזו. בהודעת המשרד להגנת הסביבה נכתב שתאגיד מי כרמל דיווח למשרד כי הוא ביצע שדרוג של קו הביוב וכן סיפק צילום שהעיד כי הקו תקין.
בהתראה שהוציא המשרד להגנת הסביבה, עיריית חיפה נדרשת לנקוט בכל האמצעים להפסקת הזרמת השפכים ממערכת הניקוז שבבעלותה אל מערכת הניקוז הטבעיים ואל נחל סעדיה. העירייה נדרשה להגיש למשרד תכנית לצילום פנימי של קו הניקוז לצורך איתור חיבורים אסורים, ולניתוק חיבורי ביוב שיאותרו וחיבורם אל מערכת הביוב- כך שתבוצע התוכנית עד לא יאוחר מ-15 באוקטובר.
עוד נכתב בהודעת המשרד כי המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה את זיהום מי הנחל בשפכים, וימשיך לפקח על זיהום הנחל, ולבצע פעולות אכיפה מול הגורמים המזהמים ככל שיידרש. מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, אמר: "תופעת זיהום נחלים בשפכים היא חמורה, מסוכנת, ופוגעת אנושות באדם ובסביבה. אנו רואים בחומרה זיהומים אלו, ונמשיך לטפל ולאכוף מול הגורמים המעורבים כדי לשמור על הנחלים והסביבה נקיים ובריאים לציבור".
מעיריית חיפה טרם נמסרה תגובה.