צוללים שיצאו הבוקר (שבת) ממועדון הצלילה פוצקר בנהריה לצלילה בשמורת קניון אכזיב, נתקלו במראה מיוחד - עטלף ים מסוג אברתן, ששחה באופן מרהיב ליד הצוללים.
עטלף ים באכזיב
(צילום: לימור לאון)


לימור לאון, אחת הצוללות, סיפרה כי יחסית למינים אחרים של עטלפי ים (משפחת הבטאים), כמו מחבטנים או טריגונים, האברתן הוא מין נדיר יחסית, בעיקר בים התיכון.
"רוב האנשים לא חולמים שיש בכלל עטלפי ים כאלה בים התיכון, אלא רק באילת", אמרה לאון. "הם כאן אבל לא תמיד פוגשים אותם. זה לא מאוד נפוץ".
1 צפייה בגלריה
עטלף הים ליד הצוללים
עטלף הים ליד הצוללים
עטלף הים ליד הצוללים
(צילום: לימור לאון)
היא העריכה כי רוחבו של הפרט שבו צפו היום בקניון אכזיב, נע בין 80 ל-100 ס"מ. הם יכולים להתרבות באין מפריע בשמורת אכזיב, ומשקלם כבוגרים עשוי להגיע לעשרות קילוגרמים.
מקרה דומה אירע גם באוגוסט אשתקד, אך אז היה מדובר במין אחר. הצלם הימי אמיר ויצמן מ-Aquazoom צלל אז באתר הצלילה קניון אכזיב עם מועדון הצלילה "פוצקר". כאשר הגיע לעומק של 28 מטרים, הוא הבחין בטחן פרי (הנקרא גם "עטלף ים") שוחה מתחתיו, ומיהר לתעד.
ויצמן סיפר כי התיעוד הוא נדיר, שכן "זו חיה מאוד ביישנית שלא מאפשרת שיתקרבו אליה. הטחן לא ראה אותי משום שהייתי מעליו, ולכן ניתנה לי האפשרות הנדירה לצלם אותו". לדבריו, "אני כבר צולל 20 שנה, וזו פעם ראשונה שהצלחתי להגיע למרחק של 30 ס"מ מחיה זו". ויצמן הוסיף כי לפי התבוננות בסנפיר, ניתן להבין שהטחן ממין נקבה.